Jaká různá rizika představuje sluneční záření?

Jaká různá rizika představuje sluneční záření?
zdroj: Adobe Stock

Není pochyb, že sluneční paprsky s sebou přinášejí mnoho výhod. Naše pleť je krásně opálená, nálada se přirozeně zvedá, úroda zraje a bundu můžeme s klidným svědomím nechat doma. Jenže sluneční UV záření s sebou nese taktéž mnoho rizik především pro naši pokožku, která si často neuvědomujeme až do momentu, kdy je už pozdě. Podívejte se, která to jsou a naučte se jim předcházet.

Spálená pokožka
Nejčastějším dopadem škodlivého působení slunečního záření je spálená pokožka. Pravděpodobně jsme to již všichni někdy zažili. Kůže do několika hodin zčervená, je bolestivá a ve vážnějších případech se objeví i puchýře. Obzvlášť nebezpečné je, pokud se takto spálí malé dítě nebo dokonce kojenec, pak je radno vyhledat lékaře. Podobně postupujte také pokud se po spálení cítíte dehydrovaní a je vám mdlo. Hlavní příčinou spálení pokožky je UVB záření, před nímž se můžeme chránit důkladnou aplikací ochranných opalovacích přípravků. To znamená namazat se předtím, než se slunci vystavíte, neopomenout žádná odhalená místa včetně učí, krku, zad, ramen, nártů apod, a aplikovat ochranné krémy průběžně, tzn. opakovat především poté, kdy se například koupeme ve vodě. Dále se vyvarujte nejintenzivnějšího slunečního působení, tedy hlavně mezi 12. a 16. hodinou. Možná jste si všimli, že v tento čas se před sluncem chrání i obyvatelé jižních států, jež na odpolední siestu nedají právě i z těchto důvodů dopustit. Pokud už ke spálení pokožky dojde, můžete ji ošetřit chlazením kůže, a to například tak, že budete přikládat studené obklady nebo se namažete k tomu určenými přípravky po opalování, jež často obsahují panthenol nebo výtažky z aloe vera a pokožku obecně chladí a zklidňují.

Předčasné stárnutí kůže
Působení slunečního záření patří mezi primární vnější faktory způsobující stárnutí pleti vlivem oxidačního stresu, nazývané fotostárnutí. Nejedná se pouze o nadměrné slunění, ale také o každodenní běžné vystavování se UV záření. Následkem toho se na pleti postupně začínají objevovat pihy, nerovnoměrná pigmentace a pigmentové skvrny či rozšířené žilky. Pokožka ztrácí pružnost, stává se hrubší a objevují se vrásky. Výjimkou není ani riziko vzniku aktinické keratózy. I to je důvod, proč bychom se měli před nadměrným sluncem chránit a používat například i běžné denní krémy s obsahem ochranných filtrů.

Kožní onemocnění a rakovina kůže
Zmíněná aktinická keratóza je považována za prekancerózní stav, to znamená, že existuje riziko rozvinutí v rakovinu kůže. Nejvíce se objevuje na místech chronicky vystavovaných slunci, tedy obličeji, ale také zezadu na krku, rukou, ušních boltcích či v podkolenních jamkách, což nám opět indikuje, jak důležité je aplikovat ochranné přípravky důkladně. Aktinická keratóza se projevuje jako hrubé, nahnědlé ložisko s šupinkami, jež se rozvíjí zpětně po letech nebezpečného slunění se a postihuje tak především starší lidi. Obdobně se pak i samotná rakovina kůže nejčastěji vyskytuje na těchto zmíněných místech. Hodně se hovoří také o melanomu. Jedná se o nejzávažnější typ kožního nádoru. Zbystřit byste měli zejména, pokud objevíte nové mateřské znaménko nebo kdy již existující znaménko začne měnit svůj vzhled. Melanomy jsou charakteristické nepravidelným tvarem i barvou a velikostí nad 6 milimetrů. V takovém případě se vždy můžete obrátit na odborníka a nechat si znaménka preventivně vyšetřit.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jak udržet na uzdě hormon hladu, ghrelin?

Jak udržet na uzdě hormon hladu, ghrelin?

Ghrelin neboli „hormon hladu“ hraje v redukci i udržování hmotnosti zásadní roli. Jeho úkolem je signalizovat mozku potřebu doplnit energii jídlem. Jak ho udržet pod kontrolou společně s váhou?

Čtěte dál
5 tipů, jak si maximálně udržet psychiku, zdraví i kondici v boji proti COVID-19

5 tipů, jak si maximálně udržet psychiku, zdraví i kondici v boji proti COVID-19

S dnešní situací nikdo nepočítal. Přesto můžeme podle odborníků i v této těžké době udělat něco, abychom alespoň minimalizovali riziko...
Jak se bránit nákaze? Speciální dechové cvičení na podporu plic a vhodný doplněk stravy

Jak se bránit nákaze? Speciální dechové cvičení na podporu plic a vhodný doplněk stravy

Většinou mají problémy s imunitou malé děti od 3 do 6 let a starší lidé nad 65 roků a lidé s velkou psychickou zátěží. Tyto skupiny...

Videorozhovor