Jaké bylinky mohou pomoci proti nespavosti?

Jaké bylinky mohou pomoci proti nespavosti?
zdroj: Pixabay

Nemůžete večer usnout a v noci je váš spánek neklidný? Nespavost je stále častější problém. Dokáže rozhodit každý den a odrazí se v celkové náladě. Spolehněte se na sílu přírody a zatočte s ní jednou provždy.

Nespavost trápí děti i dospělé. Nejčastější příčinou je stres, tedy psychická zátěž, ale také fyzické onemocnění, jehož přidruženým symptomem je porucha spánku. Lékaři se povětšinou přiklánějí k předepisování léků, které mohou být krátkodobě úlevou, ale jednak neřeší příčinu obtíží a hlavně vytvářejí závislost. U dětí může být nespavost způsobená přemírou zážitků.

Začněte meduňkou
Bylinkou číslo jedna v léčbě nespavosti je bezesporu meduňka. Vhodný je čaj, ale také koupel, do které přidáte pár kapek esenciálního oleje. Pro kojence postačí pouhá jedna kapka, pro děti v rozmezí od jednoho do pěti let potom dvě kapky. Dospělí mohou meduňku užívat také v podobě likéru.

Levandule
Další důležitou bylinkou je levandule. Tu užívejte v případě psychické zátěže, protože má jedinečnou schopnost zklidnit mysl. Zároveň podporuje tvorbu serotoninu, tedy hormonu štěstí a spánkového hormonu melatoninu, který je nezbytný k usínání.

Chmel nejen do piva
Součástí bylinných přípravků bývá chmel otáčivý. Můžete ho kombinovat s meduňkou, lípou a majoránkou a připravit si čaj, ale také s ním naplnit bavlněné polštářky, které umístíte do postele. Jeho vůně je natolik výrazná, že během několik chvilek dojde k útlumu organismu. Vyvarujte se ho proto například v autě nebo před fyzickým výkonem.

Pozor, jen pro ženy
Pro ženy, které trpí nespavostí z důvodu menstruace, premenstruačního syndromu nebo klimakteria, je vhodný také ploštičník hroznovitý. Vyvarujte se ho v těhotenství, v době kojení a není vhodný ani pro děti. Obsahuje poměrně velké množství estrogenu.

Přírodní antidepresiva
Některé bylinky jsou svými účinky srovnatelné s léky na předpis. Jedná se o kozlík lékařský a třezalku. Kozlík lékařský prokazatelně zvyšuje kvalitu spánku, avšak při dlouhodobém užívání. Přibližně po hodině dochází k fyzickému i psychickému útlumu, proto s ním počkejte opravdu až na večerní hodiny. Extrakt z třezalky je obsažen téměř ve všech antidepresivech, ale není možné si na ni vypěstovat závislost. Ovšem ovlivňuje účinnost jiných léků, a to zejména hormonální antikoncepce.

Dodržujte správnou životosprávu
Mezi potraviny, které podpoří kvalitu vašeho spánku, patří také kešu ořechy, krůtí maso, banány, slunečnicová semínka nebo ovesné vločky. Pamatujte, že je důležité dodržovat také správnou životosprávu, tedy mít dostatek fyzického pohybu, pobytu na čerstvém vzduchu a přiměřený jídelníček.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Souvisí spolu datum narození a riziko předčasné smrti? Vědci přišli na zajímavý vztah

Souvisí spolu datum narození a riziko předčasné smrti? Vědci přišli na zajímavý vztah

Během let se řada vědců pokouší nalézt odpověď na otázku, zda a jak měsíc nebo období vašeho narození ovlivňuje úmrtnost. Nedávná studie problematiku hlouběji prozkoumala a nalezla možné příčiny některých...

Čtěte dál
Zajímavé výsledky lékařských výzkumů uplynulého roku 2019

Zajímavé výsledky lékařských výzkumů uplynulého roku 2019

Každý rok odborníci ve všech lékařských oborech provádějí řady výzkumů, aby mohli lépe porozumět tomu, co lidi činí zdravými a šťastnými....
Výhody a rizika stavu v ketóze. Ketodieta je účinná, jen ji musíte správně uchopit

Výhody a rizika stavu v ketóze. Ketodieta je účinná, jen ji musíte správně uchopit

Diety na principu tzv. ketózy jsou stále oblíbenější a to hlavně z důvodu, že mají vysoké procento úspěšnosti. Na internetu si můžete...

Videorozhovor