Zdravá strava v různém období života. Co je pro vás vhodné právě teď?

Zdravá strava v různém období života. Co je pro vás vhodné právě teď?
zdroj: Unsplash

Člověk se během života vyvíjí. Nejen fyzicky, ale také psychicky. Z toho důvodu v každém období potřebujeme jiné živiny, trošku jinou stravu a zatímco v mládí nám naše tělo odpustí hodně, v pokročilém věku už cítíme každý prohřešek.

Určitě existuje pár obecně platných stravovacích pravidel, která se vyplatí dodržovat celý život, abyste byli zdraví a po všech stránkách prospívali. Vyhýbat se zpracovaným potravinám, omezit konzumaci cukru a soli, jíst dostatek vlákniny, ovoce, zeleniny, celozrnných obilovin a luštěnin, také ořechů, bílkovin a zdravých tuků. V určitém věku ale tělo vždy vyžaduje něco specifického. I vlivem toho se nám během života mění chutě.

Jak tělu naslouchat a dát mu, co zrovna potřebuje?

1. Dospívající potřebují hlavně energii, ale i živiny
Časná adolescence je doba, kdy dochází k většině fyziologických změn, a kdy chlapci a dívky pohlavně rostou. Pro splnění vysokých metabolických nároků v období růstu je zcela zásadní správný příjem kilokalorií a zvýšená konzumace bílkovin. Pro dospívající je také nesmírně důležitý vápník, zinek a vitamín D. Ty by měli získávat primárně ze stravy, druhotně až případně z doplňků stravy. Rodiče by měli hlídat, aby jejich děti jedly pravidelně a jídla nepřeskakovaly.

2. Kyselina listová pro ženy kolem 20 let
Ženy kolem 20 let často užívají antikoncepční pilulky, které mohou snižovat vstřebávání kyseliny listové a vitaminu B6. Kyselina listová je však pro mladé ženy velmi důležitá a to hlavně před otěhotněním a v těhotenství. Proto by ženy v tomto věku měly konzumovat dostatek luštěnin, hlavně listové zeleniny a dalších potravin bohatých na kys. listovou.

3. Nepřeskakovat jídlo
Muži a ženy kolem 30 let často pracují na tom, aby si vybudovali kariéru a tráví v zaměstnání dlouhé hodiny, kdy nejedí a jednotlivá denní jídla přeskakují. Takový životní styl je výborným receptem pro ukládání tuku, zejména v oblasti pasu. Což souvisí nejen s vývojem nadváhy a obezity, ale také s řadou civilizačních onemocnění, jako jsou potíže se srdcem nebo cukrovka. Aby se třicátníci podobným potížím vyhnuli, je nutné, aby dodržovali pravidelné stravování – ideálně denně 5­-6 menších porcí s vysokým obsahem vitaminů B a hořčíku.

4. Ochrana před vysokým krevním tlakem, cukrovkou i rakovinou
Muži kolem 40 let by měli ve stravě přijímat více fytochemikálií, které se přirozeně nacházejí v ovoci a zelenině. Mohou totiž odvrátit hypertenzi a diabetes druhého typu. Zvýšené množství lykopenu, na nějž jsou bohatá rajčata, zase ochrání před rakovinou prostaty.

5. Pokles pohlavních hormonů rovnat vitamíny a minerály
Vše, co platí pro muže kolem čtyřicítky, je důležité i pro padesátníky. Ti mohou vlivem poklesu testosteronu zaznamenat snížení sexuální touhy, což může vést k úzkostem a depresím. Kromě výše zmíněného pomůže ještě navýšit příjem zinku. Ženám zase klesá hladina estrogenu, což zastavuje menstruační cyklus a zpomaluje metabolismus. Důležité je volit potraviny bohaté na živiny, jako jsou celozrnné obiloviny, ovoce a zelenina, a také přijímat dostatek železa, zinku a vitaminů C, B a A.

6. Po šedesátce méně energie, ale více živin
Jakmile muži a ženy dosáhnou 60 let, měli by omezit energetický příjem a zaměřit se spíše na kvalitu než na množství. Je tedy důležité jíst potraviny bohaté na vitaminy C, A, E a B – ty najdete v avokádu, zelenině, obilovinách, vnitřnostech, masu a rybách. Každodenní příjem probiotik v podobě zakysaných mléčných výrobků zase udrží v kondici celý trávicí systém.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Badyán, skořice a hřebíček – zajímavosti o vánočním koření

Badyán, skořice a hřebíček – zajímavosti o vánočním koření

Jsou součástí nejen perníkové směsi koření, nádherně voní a skvěle chutnají. Trojice koření spjatá s Vánocemi a cukrovím stejně neodmyslitelně jako vánočka, bramborový salát nebo vánoční stromeček. Badyán,...

Čtěte dál
Jaké tuky jsou nejvhodnější pro pečení cukroví, smažení kapra nebo přípravu majonézy?

Jaké tuky jsou nejvhodnější pro pečení cukroví, smažení kapra nebo přípravu majonézy?

Období Vánoc s sebou přináší řadu pokrmů, které normálně během roku nejíme – vánočka, cukroví, smažený kapr, bramborový salát – všechno...
Melancholie: Kde končí hranice mezi smutnou náladou a depresí?

Melancholie: Kde končí hranice mezi smutnou náladou a depresí?

Melancholická deprese je formou velké depresivní poruchy, která vykazuje melancholické rysy. Ačkoliv dříve bývala evidována jako zřetelná...

Videorozhovor