Máte problém s večerním usínáním? Vyzkoušejte tyto tipy na rychlé usnutí

Máte problém s večerním usínáním? Vyzkoušejte tyto tipy na rychlé usnutí
zdroj: Adobe Stock

Kvalitní spánek je jedním ze základních předpokladů dobrého zdraví. Jak ale zařídit, abyste usnuli jako miminko a probudili se až ráno a skutečně si tak odpočali? Důležité je to, co před spaním děláte.

Spánek je neuvěřitelně důležitý. Je nezbytný pro správnou funkci těla i mozku, včetně schopnosti učit se, paměti, nálady, emocí a různých biologických funkcí. Někteří lidé problémy s usínáním nemívají. Pokud však patříte mezi nešťastníky z druhého tábora, pak jistě víte, jak beznadějné je civět do stropu, počítat ovečky a přemýšlet, kdy se spánek konečně dostaví. Nepropadejte ale beznaději, zcela jistě v tom nejste sami. Vyzkoušejte některý z následujících tipů a třeba se příště vyspíte o poznání lépe.

Jak přirozeně podpořit dobré usínání?

1. Snižte teplotu v místnosti
Teplota vašeho těla se poté co usnete, mění – nohy a ruce máte teplejší, zbytek se ochlazuje. Pokud je v pokoji, kde usínáte, příliš velké teplo, může se to proto negativně podepsat na vaší schopnosti usnout. Ideální teplota podporující zdravý spánek se většinou, v závislosti na osobních preferencích samozřejmě, pohybuje mezi 17-21°C. Urychlit změny tělesné teploty pomáhá teplá koupel nebo sprcha – když se po aplikaci teplé vody tělo ochlazuje, mozek dostává signály, že je čas uložit se ke spánku.

2. Otočte hodiny displejem či ciferníkem od sebe
Sledování času je u lidí trpících nespavostí běžným zvykem – mají často tendenci dívat se na hodiny a přemýšlet nad tím, že nemohou spát. Psychické rozpoložení se tím ale jen zhoršuje a v konečném důsledku zabraňuje zklidnění nutnému k usnutí. Proto hodiny otočte displejem či ciferníkem od sebe, aby vás nesvádělo po nich neustále pokukovat. Když se uprostřed noci probudíte, neotáčejte je k sobě, místo toho se pokuste uklidnit a vypustit ten fakt, že jste zase vzhůru.

3. Zapisujte si
Zmírnit úzkost, stres a z nich plynoucí negativní emoce, které narušují spánek, pomůže i nastolení pocitu vděčnosti a zaměření se na pozitivní myšlenky. Sepište si každý den, než zhasnete a zavřete oči, pár věcí, které se vám během dne přihodily/povedly, a za které jste vděční, šťastní a spokojení. Vyberte jich alespoň pět.

4. Čtěte
Před spaním jde především o to, abyste se zklidnili. S tím pomůže i četba. Odpoutá vás od reality, vašich potíží a problémů, a zavede do úžasného světa možností, svobody a volnosti. Přijdete tedy na jiné myšlenky, což podpoří zklidnění mysli. S ním přijde i zklidnění těla. Mnohdy stačí pár stránek k tomu, aby se víčka začala klížit.

5. Zaměřte pozornost na dech
Až dopíšete poslední zápis, dočtete kapitolu a zaklapnete zápisník i knihu, zkuste místo počítání oveček vyčistit mysl od nepokojných myšlenek, které zde proudí tam a zpět jako auta na dálnici a znemožňují klidný spánek. Představte si, že stojíte na mostě vysoko nad onou dálnicí a jednotlivá auta vidíte pouze jako rozmazané šmouhy. Víte o nich, ale nezaobíráte se jimi. Časem se možná most posune tak nahoru, že myšlenky, když budete chtít, přestanete vnímat úplně. S tím pomůže dech – až se uložíte do postele, pohodlně se uvelebte, zavřete oči a zaměřte pozornost právě k němu. K dechu a dráze, kterou v těle vykonává. Vždy, když něco odvrátí vaši pozornost, nasměrujte ji zase k dechu. Toto cvičení můžete praktikovat pro lepší usínání a celkové zklidňování večer před spaním a pro pozitivní nástup do nového dne ráno, než zase vstanete.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Fakta o cyklu ženy, která vám pomohou otěhotnět

Fakta o cyklu ženy, která vám pomohou otěhotnět

Snažíte se o miminko? Šance na otěhotnění výrazně zvyšuje znalost menstruačního cyklu. Pokud žena zná své tělo a jeho cyklus, dokáže lépe plánovat a tím tak zvýšit šanci na úspěch. Každá žena je individuální,...

Čtěte dál
Jedno jablko denně, půl zdraví. Jak jablka prospívají našemu tělu?

Jedno jablko denně, půl zdraví. Jak jablka prospívají našemu tělu?

Jedno staré přísloví praví, že když si každý den dáte jedno jablko, zaženete lékaře a budete zdraví. Jak už to tak bývá, na lidových...
Neobvyklé faktory, které mohou zvýšit riziko onemocnění cukrovkou

Neobvyklé faktory, které mohou zvýšit riziko onemocnění cukrovkou

Diabetes druhého typu je jednou z nejvíce rozšířených civilizačních nemocí. Hlavní příčinou je nezdravé stravování a nedostatek pohybu....