Máte problém s večerním usínáním? Vyzkoušejte tyto tipy na rychlé usnutí

Máte problém s večerním usínáním? Vyzkoušejte tyto tipy na rychlé usnutí
zdroj: Adobe Stock

Kvalitní spánek je jedním ze základních předpokladů dobrého zdraví. Jak ale zařídit, abyste usnuli jako miminko a probudili se až ráno a skutečně si tak odpočali? Důležité je to, co před spaním děláte.

Spánek je neuvěřitelně důležitý. Je nezbytný pro správnou funkci těla i mozku, včetně schopnosti učit se, paměti, nálady, emocí a různých biologických funkcí. Někteří lidé problémy s usínáním nemívají. Pokud však patříte mezi nešťastníky z druhého tábora, pak jistě víte, jak beznadějné je civět do stropu, počítat ovečky a přemýšlet, kdy se spánek konečně dostaví. Nepropadejte ale beznaději, zcela jistě v tom nejste sami. Vyzkoušejte některý z následujících tipů a třeba se příště vyspíte o poznání lépe.

Jak přirozeně podpořit dobré usínání?

1. Snižte teplotu v místnosti
Teplota vašeho těla se poté co usnete, mění – nohy a ruce máte teplejší, zbytek se ochlazuje. Pokud je v pokoji, kde usínáte, příliš velké teplo, může se to proto negativně podepsat na vaší schopnosti usnout. Ideální teplota podporující zdravý spánek se většinou, v závislosti na osobních preferencích samozřejmě, pohybuje mezi 17-21°C. Urychlit změny tělesné teploty pomáhá teplá koupel nebo sprcha – když se po aplikaci teplé vody tělo ochlazuje, mozek dostává signály, že je čas uložit se ke spánku.

2. Otočte hodiny displejem či ciferníkem od sebe
Sledování času je u lidí trpících nespavostí běžným zvykem – mají často tendenci dívat se na hodiny a přemýšlet nad tím, že nemohou spát. Psychické rozpoložení se tím ale jen zhoršuje a v konečném důsledku zabraňuje zklidnění nutnému k usnutí. Proto hodiny otočte displejem či ciferníkem od sebe, aby vás nesvádělo po nich neustále pokukovat. Když se uprostřed noci probudíte, neotáčejte je k sobě, místo toho se pokuste uklidnit a vypustit ten fakt, že jste zase vzhůru.

3. Zapisujte si
Zmírnit úzkost, stres a z nich plynoucí negativní emoce, které narušují spánek, pomůže i nastolení pocitu vděčnosti a zaměření se na pozitivní myšlenky. Sepište si každý den, než zhasnete a zavřete oči, pár věcí, které se vám během dne přihodily/povedly, a za které jste vděční, šťastní a spokojení. Vyberte jich alespoň pět.

4. Čtěte
Před spaním jde především o to, abyste se zklidnili. S tím pomůže i četba. Odpoutá vás od reality, vašich potíží a problémů, a zavede do úžasného světa možností, svobody a volnosti. Přijdete tedy na jiné myšlenky, což podpoří zklidnění mysli. S ním přijde i zklidnění těla. Mnohdy stačí pár stránek k tomu, aby se víčka začala klížit.

5. Zaměřte pozornost na dech
Až dopíšete poslední zápis, dočtete kapitolu a zaklapnete zápisník i knihu, zkuste místo počítání oveček vyčistit mysl od nepokojných myšlenek, které zde proudí tam a zpět jako auta na dálnici a znemožňují klidný spánek. Představte si, že stojíte na mostě vysoko nad onou dálnicí a jednotlivá auta vidíte pouze jako rozmazané šmouhy. Víte o nich, ale nezaobíráte se jimi. Časem se možná most posune tak nahoru, že myšlenky, když budete chtít, přestanete vnímat úplně. S tím pomůže dech – až se uložíte do postele, pohodlně se uvelebte, zavřete oči a zaměřte pozornost právě k němu. K dechu a dráze, kterou v těle vykonává. Vždy, když něco odvrátí vaši pozornost, nasměrujte ji zase k dechu. Toto cvičení můžete praktikovat pro lepší usínání a celkové zklidňování večer před spaním a pro pozitivní nástup do nového dne ráno, než zase vstanete.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jak udržet na uzdě hormon hladu, ghrelin?

Jak udržet na uzdě hormon hladu, ghrelin?

Ghrelin neboli „hormon hladu“ hraje v redukci i udržování hmotnosti zásadní roli. Jeho úkolem je signalizovat mozku potřebu doplnit energii jídlem. Jak ho udržet pod kontrolou společně s váhou?

Čtěte dál
5 tipů, jak si maximálně udržet psychiku, zdraví i kondici v boji proti COVID-19

5 tipů, jak si maximálně udržet psychiku, zdraví i kondici v boji proti COVID-19

S dnešní situací nikdo nepočítal. Přesto můžeme podle odborníků i v této těžké době udělat něco, abychom alespoň minimalizovali riziko...
Jak se bránit nákaze? Speciální dechové cvičení na podporu plic a vhodný doplněk stravy

Jak se bránit nákaze? Speciální dechové cvičení na podporu plic a vhodný doplněk stravy

Většinou mají problémy s imunitou malé děti od 3 do 6 let a starší lidé nad 65 roků a lidé s velkou psychickou zátěží. Tyto skupiny...

Videorozhovor