Již skoro tři měsíce se můžeme těšit poměrně vysokým teplotám, které od dubna spíše, než jaro často připomínaly léto. Dny jsou dlouhé a ráno vás neposedné sluneční paprsky budí už výrazně dříve, než a jaře. Začněte den se sluncem, zahřejte a protáhněte tělo i mysl a prožijte jej podle svých představ!
Říká se, že každý je svého štěstí strůjcem a, poněkud méně spisovně, jaký si to uděláš, takový to máš. Podle mě se v obou rčeních skrývá hluboká pravda. Často i v na oko beznadějné situaci lze najít něco pozitivního – záleží jen, z jakého úhlu pohledu na ni nahlížíte. Takové moje osobní motto, které jsem si vymyslela, říká, že to, jak se cítíme, je v konečném důsledku výsledkem našeho rozhodnutí se tak cítit. To krásně představuje třeba scéna s dojemně laskavého filmu Lásky čas, kde umírající otec v podání skvělého Billa Nighbyho radí synovi (Domhnall Gleeson), aby prožil stejný den dvakrát (oni totiž mají v rodině zvláštní schopnost vracet se v čase).
Stejný den, jiné prožitky
Syn otce uposlechne a první den prožije tak, jak je zvyklý – ve spěchu, kdy koná mechanicky a nepozastavuje se nad tím, proč se to či ono děje. Večer je rád, že se dostal do postele, proto políbí ženu a odebere se do říše snů. Druhý den si, dle rady otce, všímá každé maličkosti, která jej může učinit šťastným (a ty okolo něho také) – usměje se na paní, která mu ráno prodává kávu, raduje se z vítězství u soudu, dělá si legraci z protivného klienta a večer není zdaleka tak unavený, takže se místo pouhého polibku s manželkou před spaním pomiluje. Stejně to můžeme mít i my. Všímejme si krásy přítomnosti a užívejme život plnými doušky. Nekažme si jej malichernostmi, které nás zbytečně užírají a berou nám schopnost vytvořit si nadhled a myslet pozitivně.
21 dní s jógou
Prvním krokem k takovému životnímu přístupu se může stát malý zvyk, který budete praktikovat každé ráno. Tím zvykem myslím jógovou praxi. Prostě si zkuste přivstat a věnovat předtím, než začne kolotoč povinností všedního dne, několik minut (nebo více!) jen sami sobě. Pokud vydržíte alespoň po dobu 21 dní, máte dobrý předpoklad k tomu, že se z ranní jógové chvilky stane rituál, který vás do konce života neopustí. Ostatně, víte, co je krásné? Je to totiž jenom na vás. Takže když budete chtít, vytrváte. A proč zrovna 21 dní? Říká se, že právě tolik času je potřeba k tomu, aby se nějaká činnost stala zvykem. Udělejte vlastní zkušenost a uvidíte sami.
Začněte relaxací vleže na zádech
A jak začít? Jednoduše. Položte se na záda, zavřete oči a obraťte pozornost dovnitř, k dechu a dráze, kterou v těle vykonává. Na nic nemyslete a pokud se nějaká myšlenka objeví, pošlete ji pryč a obraťte se zase k dechu. Potom se přesuňte na všechny čtyři – dlaně pod rameny, loketní jamky proti sobě, lokty lehce pokrčené, kolena pod kyčlemi, záda rovná jako stůl a hlava v prodloužení páteře. S nádechem od kostrče jděte obratel po obratli do prohnutí, hlava lehce do záklonu, s výdechem, zase od kostrče, zase obratel po obratli, přejděte do vyhrbení. Zopakujte přibližně 5×, poté zastavte ve vyhrbení a místo výdechu se do něj nadechněte, s nádechem potom přejděte do prohnutí. Opakujte zase alespoň 5×.
Střecha a trojúhelník
Poté dejte nohy k sobě, odtlačte se od dlaní a přes kolena se přesuňte do polohy střechy. Za kostrčí se vytahujte šikmo vzhůru, ramena držte od uší, záda rovná jako prkno v jedné linii s propnutými pažemi, mezi-lopatkovou oblast neprotlačujte k zemi, zato paty pocitově zašlapujte do země (když se jí nedotknou, nic se neděje). Prodýchejte, poté přejděte na špičky a přesuňte pravé chodidlo mezi dlaně. Levé chodidlo položte na zem tak, aby byly všechny 3 body opory (palec-kloub pod palcem, malík-kloub pod malíkem, pata) na zemi. Položte pravou dlaň z vnitřní strany pravého chodidla a natáhněte pravou nohu. Pokud to nejde, jeďte hřbetem pravé dlaně po vnitřní straně pravé nohy nahoru do té chvíle, než vám bude poloha pohodlná. Levá ruka je propnutá, v jedné linii s pravou a pohled směřuje do levé dlaně. Poloha trojúhelníku.
Bojovníci, předklon, jezdec, dítě a závěrečná relaxace v šavásaně
Odsud přejděte do polohy bojovníka I, poté II a poté nasměrujte obě chodidla špičkami vpřed, zkraťte postoj a uvolněte do předklonu k přední pravé noze. Přesuňte se s nádechem nahoru, přikročte levou nohou. Spojte dlaně před hrudníkem tak, aby palce směřovaly do jeho středu, s nádechem jdou ruce nahoru, s výdechem, rovná záda, přecházíte do předklonu. Dlaně vedle chodidel, s nádechem odkročí vzad levá noha, koleno jde na zem, pravé koleno do podpaží, pánev protlačujete dopředu a dolů, pohled směřuje vpřed, zaujmete polohu jezdce. Prodýchejte. S výdechem se odtlačte od dlaní, přejděte zase do polohy střechy a prodýchejte. Celou sestavu zopakujte i na druhou nohu. Zakončete polohou dítěte, kde dýchejte do břicha. Poté přejděte zase na záda, jako na začátku, a v poloze šavásany v sobě nechte doznít pocity z uplynulého cvičení. Pozorností setrvávejte u dechu.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál