Začněte nový den pořádnou jógovou rozcvičkou!

Začněte nový den pořádnou jógovou rozcvičkou!

Již skoro tři měsíce se můžeme těšit poměrně vysokým teplotám, které od dubna spíše, než jaro často připomínaly léto. Dny jsou dlouhé a ráno vás neposedné sluneční paprsky budí už výrazně dříve, než a jaře. Začněte den se sluncem, zahřejte a protáhněte tělo i mysl a prožijte jej podle svých představ!

Říká se, že každý je svého štěstí strůjcem a, poněkud méně spisovně, jaký si to uděláš, takový to máš. Podle mě se v obou rčeních skrývá hluboká pravda. Často i v na oko beznadějné situaci lze najít něco pozitivního – záleží jen, z jakého úhlu pohledu na ni nahlížíte. Takové moje osobní motto, které jsem si vymyslela, říká, že to, jak se cítíme, je v konečném důsledku výsledkem našeho rozhodnutí se tak cítit. To krásně představuje třeba scéna s dojemně laskavého filmu Lásky čas, kde umírající otec v podání skvělého Billa Nighbyho radí synovi (Domhnall Gleeson), aby prožil stejný den dvakrát (oni totiž mají v rodině zvláštní schopnost vracet se v čase).

Stejný den, jiné prožitky
Syn otce uposlechne a první den prožije tak, jak je zvyklý – ve spěchu, kdy koná mechanicky a nepozastavuje se nad tím, proč se to či ono děje. Večer je rád, že se dostal do postele, proto políbí ženu a odebere se do říše snů. Druhý den si, dle rady otce, všímá každé maličkosti, která jej může učinit šťastným (a ty okolo něho také) – usměje se na paní, která mu ráno prodává kávu, raduje se z vítězství u soudu, dělá si legraci z protivného klienta a večer není zdaleka tak unavený, takže se místo pouhého polibku s manželkou před spaním pomiluje. Stejně to můžeme mít i my. Všímejme si krásy přítomnosti a užívejme život plnými doušky. Nekažme si jej malichernostmi, které nás zbytečně užírají a berou nám schopnost vytvořit si nadhled a myslet pozitivně.

21 dní s jógou
Prvním krokem k takovému životnímu přístupu se může stát malý zvyk, který budete praktikovat každé ráno. Tím zvykem myslím jógovou praxi. Prostě si zkuste přivstat a věnovat předtím, než začne kolotoč povinností všedního dne, několik minut (nebo více!) jen sami sobě. Pokud vydržíte alespoň po dobu 21 dní, máte dobrý předpoklad k tomu, že se z ranní jógové chvilky stane rituál, který vás do konce života neopustí. Ostatně, víte, co je krásné? Je to totiž jenom na vás. Takže když budete chtít, vytrváte. A proč zrovna 21 dní? Říká se, že právě tolik času je potřeba k tomu, aby se nějaká činnost stala zvykem. Udělejte vlastní zkušenost a uvidíte sami.

Začněte relaxací vleže na zádech
A jak začít? Jednoduše. Položte se na záda, zavřete oči a obraťte pozornost dovnitř, k dechu a dráze, kterou v těle vykonává. Na nic nemyslete a pokud se nějaká myšlenka objeví, pošlete ji pryč a obraťte se zase k dechu. Potom se přesuňte na všechny čtyři – dlaně pod rameny, loketní jamky proti sobě, lokty lehce pokrčené, kolena pod kyčlemi, záda rovná jako stůl a hlava v prodloužení páteře. S nádechem od kostrče jděte obratel po obratli do prohnutí, hlava lehce do záklonu, s výdechem, zase od kostrče, zase obratel po obratli, přejděte do vyhrbení. Zopakujte přibližně 5×, poté zastavte ve vyhrbení a místo výdechu se do něj nadechněte, s nádechem potom přejděte do prohnutí. Opakujte zase alespoň 5×.

Střecha a trojúhelník
Poté dejte nohy k sobě, odtlačte se od dlaní a přes kolena se přesuňte do polohy střechy. Za kostrčí se vytahujte šikmo vzhůru, ramena držte od uší, záda rovná jako prkno v jedné linii s propnutými pažemi, mezi-lopatkovou oblast neprotlačujte k zemi, zato paty pocitově zašlapujte do země (když se jí nedotknou, nic se neděje). Prodýchejte, poté přejděte na špičky a přesuňte pravé chodidlo mezi dlaně. Levé chodidlo položte na zem tak, aby byly všechny 3 body opory (palec-kloub pod palcem, malík-kloub pod malíkem, pata) na zemi. Položte pravou dlaň z vnitřní strany pravého chodidla a natáhněte pravou nohu. Pokud to nejde, jeďte hřbetem pravé dlaně po vnitřní straně pravé nohy nahoru do té chvíle, než vám bude poloha pohodlná. Levá ruka je propnutá, v jedné linii s pravou a pohled směřuje do levé dlaně. Poloha trojúhelníku.

Bojovníci, předklon, jezdec, dítě a závěrečná relaxace v šavásaně
Odsud přejděte do polohy bojovníka I, poté II a poté nasměrujte obě chodidla špičkami vpřed, zkraťte postoj a uvolněte do předklonu k přední pravé noze. Přesuňte se s nádechem nahoru, přikročte levou nohou. Spojte dlaně před hrudníkem tak, aby palce směřovaly do jeho středu, s nádechem jdou ruce nahoru, s výdechem, rovná záda, přecházíte do předklonu. Dlaně vedle chodidel, s nádechem odkročí vzad levá noha, koleno jde na zem, pravé koleno do podpaží, pánev protlačujete dopředu a dolů, pohled směřuje vpřed, zaujmete polohu jezdce. Prodýchejte. S výdechem se odtlačte od dlaní, přejděte zase do polohy střechy a prodýchejte. Celou sestavu zopakujte i na druhou nohu. Zakončete polohou dítěte, kde dýchejte do břicha. Poté přejděte zase na záda, jako na začátku, a v poloze šavásany v sobě nechte doznít pocity z uplynulého cvičení. Pozorností setrvávejte u dechu.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Obezita a COVID-19: Jak spolu souvisejí?

Obezita a COVID-19: Jak spolu souvisejí?

Americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí v současnosti uvádí 10 různých stavů a rizikových faktorů, které mohou zvýšit šanci jedince na rozvoj onemocnění COVID-19. Většinu tvoří respirační onemocnění,...

Čtěte dál
Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Karob je známý jako náhrada čokolády nebo kakaa. Není to sice úplně přesné označení, ale kdo chce podobnou variantu této pochoutky,...
První pomoc proti nežádoucím klíšťatům: mastit nebo vyndat pinzetou?

První pomoc proti nežádoucím klíšťatům: mastit nebo vyndat pinzetou?

V městském parku, v lese i na hřišti za domem. Klíšťat je každým rokem snad víc a víc a žádná ochrana nefunguje stoprocentně. Pomoct...