Zhubněte obyčejnou chůzí! Musíte však dodržovat tyto zásady

Zhubněte obyčejnou chůzí! Musíte však dodržovat tyto zásady
zdroj: Adobe Stock

Obyčejná chůze dokáže hotové zázraky včetně budování kondice, ztráty tukových zásob a vyplavení endorfinů, hormonů dobré nálady. Jen je třeba se při ní držet určitých zásad. Pokud toto splníte, stane se skvělým pomocníkem na cestě za vysněnými křivkami.

Využijte každé volné chvilky během teplých letních dnů a snažte se je strávit venku, na čerstvém vzduchu, díky němuž načerpáte energii a pozitivní sílu. Ideálním prostředkem, jak trávit čas na čerstvém vzduchu příjemnou aktivitou, je pro člověka ten nejpřirozenější pohyb – obyčejná, jednoduchá, ale účinná a efektivní chůze. S tou to však není jen tak. Vypadá, jako, že nic neděláte, ale dokáže mnohé. Aby vaše snažení ale k něčemu bylo, je nutné kopírovat určitá pravidla, která z vás zaručeně udělají vítěze.

Jaké zásady je při chůzi nutné dodržovat, abyste efektivně hubnuli?

1. Držení těla a správná technika pohybu
Na prvním místě je samozřejmě správné držení těla. Opíráte se o chodidla, kostrč padá dolů mezi paty, spodní žebra tlačíte dolů a k sobě, za temenem hlavy se vytahujete vzhůru. Břicho je aktivní, zpevněné, což z velké části zajistí právě správný postoj. Zapojte paže – zvýší efektivitu pohybu a zapojí horní část těla, přičemž pomohou i aktivaci jeho středu. Ohněte je v loktech do pravého úhle a hýbejte s nimi silně a pevně dopředu a dozadu v souladu s pohybem nohou. Zaměřujte se raději na krátké kroky, kdy je tělo lépe ovladatelné a všechny svalové skupiny pracují efektivněji.

2. Hlídejte si tep
Asi už víte, že k tomu, aby se v těle rozběhly hubnoucí procesy, je třeba udržovat tepovou frekvenci na určité hranici. K tomu nepotřebujete žádné speciální přístroje, zvládnete to skvěle odhadnout i bez nich. Tempo podporující hubnutí se pozná podle toho, že se zahříváte, je vám teplo, možná se už i trochu potíte, ale pořád můžete mluvit – nikoliv však zpívat. Toto rozpoložení u každého jedince nastává při jiné „tepovce“, protože to závisí na věku, pohlaví, a především fyzické kondici. Člověk s nadváhou, který s chozením teprve začíná, bude mít samozřejmě při pomalejším tempu vyšší tep než jedinec, který se pravidelně hýbe. Jde o to najít si to své a toho se držet.

3. Lepší delší a pozvolná procházka, než krátký sprint
Chcete zhubnout a váhu si udržet. Potřebujete tedy cvičit vytrvalost. Fyzickou i mentální. Přistupujte k chůzi jako k milému trávení volného času a nesnažte se ji co nejrychleji odbýt, abyste ji měli za sebou. Hlídejte si své tempo a dejte si alespoň 30–60minutovou procházku minimálně 3krát v týdnu. Rychlé sprinty v tomto případě nejsou žádoucí – tep vystřelí do závratných výšin, vy budete unavení, bolaví a hladoví. Při vysokém tepu se totiž, na rozdíl od mírného tempa, kdy se zbavujete tuků, spalují hlavně cukry. Budete mít pravděpodobně tedy chuť na sladké, které v takovém rozpoložení jen velmi těžko odoláte. Pokud máte pocit, že si potřebujete máknout, volte trasy, kde jsou kopce – při výšlapu nahoru budete rozhodně více spalovat. Ale pořád nemusíte nikam spěchat!

4. Začněte ráno nalačno
O pozitivech a negativech sportování na lačno se vedou spory. Ať je to tak, či tak, nelze takovému přístupu upřít, že je velmi motivační. Navíc podpoří správné trávení a vylučování. Přivstaňte si ráno, vypijte sklenku vody a vydejte se na procházku nebo pěšky do práce. Tělo se probudí, střeva začnou pracovat a váš den hned bude úplně jiný.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

I voda může zabíjet. Kolik litrů najednou už je moc?

I voda může zabíjet. Kolik litrů najednou už je moc?

Ledviny nedokáží filtrovat více než určité množství za hodinu. Vypijete-li za tu dobu více, přebytečná voda může zředit elektrolyty v krvi tak, že vám to určitě prospívat nebude. Všeho moc škodí, i vody.

Čtěte dál
9 základních pozic jógy, které si můžete zacvičit doma

9 základních pozic jógy, které si můžete zacvičit doma

Chození do posilovny, na lekce jógy či jakákoliv jiná aktivita mimo domov u vás nepřipadá v úvahu, protože bojujete s nedostatkem času?...
Potraviny, které vám pomohou zahnat podzimní chmury a špatnou náladu

Potraviny, které vám pomohou zahnat podzimní chmury a špatnou náladu

Podzim je obdobím, kdy máme tendenci kvůli pošmournému počasí trávit více času uvnitř než venku. Schází nám čerstvý vzduch a trpíme...