Jak vybírat a podle čeho nakupovat rostlinná mléka?

Jak vybírat a podle čeho nakupovat rostlinná mléka?
zdroj: Adobe Stock

Zatímco před několika lety bylo k dostání pouze sójové mléko v prášku, nyní se sortiment rostlinných mlék a nápojů rozrostl tak, že máme často problém poznat, které je kvalitní a stojí za to. Podle jakých kritérií nakupovat rostlinné nápoje? A jsou tyto náhražky vůbec vhodné či prospěšné?

V 10 + 1 otázkách se dozvíte odpovědi na základní otázky, které vás zajímají. Na téma rostlinná mléka a nápoje jsme si povídali s RNDr. Michaelou Bebovou, odbornicí na výživu a biochemičkou.

Sledujte náš kanál na youtube

Rostlinná mléka
Rostlinná mléka se často svým nutričním složením snaží dorovnat mléku kravskému, potažmo kozímu či ovčímu. Pravdou je, že kromě sójového mléka obsahují rostlinné alternativy nepoměrně méně bílkovin, ale i tuků. Výrobci do výrobků alespoň často přidávají vápník, či vitamíny B2 nebo B12, které učiní z rostlinných nápojů hodnotnější potraviny a poslouží také k doplnění důležitých vitamínů a minerálních látek.

Hlavní složka rostlinného nápoje by měla být ve výrobku obsažena alespoň z 9 %, ideálně z 12 % a více. Co do mlék naopak tolik nepatří jsou různé další látky, jako jsou ztužené tuky, fruktózový sirup či barviva a aromata.

Jak si stojí rostlinná mléka v prášku? Může rostlinný nápoj opravdu nahradit mléko? Jaké výhody nám rostlinná mléka vůbec přináší? Odpovědi na tyto a další otázky se dozvíte ve videu.

Moderátorka: Zuzana Košařová

 

Pozn. Podle legislativy se mléko může nazývat pouze produkt živočišného původu a mléko sójové s dostatečným obsahem bílkovin. Ostatní rostlinné produkty podle legislativy přebírají termín nápoj.

 

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jak si vyrobit domácí a poctivý marcipán do vánočního pečení?

Jak si vyrobit domácí a poctivý marcipán do vánočního pečení?

Sladká pochoutka s vůní mandlí se hodí nejen k potahování dortů, ale také k výrobě a zdobení cukroví. Milovníci marcipánu jistě dají přednost vlastní výrobě, která je neobyčejně snadná a oproti kupované...

Čtěte dál
Pesticidy, konzervanty a syntetická barviva. Jak připravovat cukroví bez skryté chemie?

Pesticidy, konzervanty a syntetická barviva. Jak připravovat cukroví bez skryté chemie?

Vánoce jsou kouzelným obdobím a jednou z tradic, která se na tom bezesporu podílí, je vánoční cukroví. Těšíme se na jeho chuť a vůni...
Oční jóga: nejlepší pomoc pro unavené oči od počítače

Oční jóga: nejlepší pomoc pro unavené oči od počítače

Syndrom suchého oka trápí stále více lidí, a to v důsledku časté práce na počítači, prašného prostředí, ale i rychlých změn teplot....

Videorozhovor