Černý rybíz je nabitý vitamínem C. Proč se ještě vyplatí mít ho v jídelníčku?

Černý rybíz je nabitý vitamínem C. Proč se ještě vyplatí mít ho v jídelníčku?

Černý rybíz tak trochu stojí ve stínu rybízu červeného a to je škoda. Je ještě více nabitý zdraví prospěšnými látkami, i když v našich zahradách není paradoxně tak častý. Proč byste na něj měli zaměřit svou pozornost?

Studie shodně potvrzují, že má černý rybíz silné antioxidační, antibakteriální a antivirové vlastnosti, které jsou užitečné pro zpomalení růstu rakoviny, posílení imunity, a dokonce při prevenci očních chorob. Dopřávejte si jej samotný, přidávejte jej do smoothie, pudinků nebo s ním zdobte moučníky. Zde máte pár dobrých důvodů, proč ho zařadit do svého jídelníčku.

Proč pravidelně jíst černý rybíz?

Je bohatý na cenné antokyany
Tmavě fialová barva černého rybízu je připisována vysokému obsahu antokyanů. To jsou rostlinné pigmenty z řad bioaktivních látek vytvářející červený, fialový nebo modrý odstín. Černý rybíz podle studií obsahuje až 15 jedinečných typů těchto sloučenin. Ty mohou hrát roli v prevenci rakoviny, onemocnění srdce, obezity, a dokonce i cukrovky. Působí také jako antioxidanty, což znamená, že neutralizují působení škodlivých volných radikálů, brání poškození buněk a vzniku chronických onemocnění.

Podporuje zdraví očí
Některé studie ukazují, že antokyany obsažené v černém rybízu mohou zabránit vzniku glaukomu a podpořit zdraví očí. Jako glaukom bývá označována skupina onemocnění očí, které mohou způsobit rozmazané a zkreslené vidění a vést dokonce i k oslepnutí. Jedná se o důsledek poškození optického nervu, který spojuje oči s mozkem. Extrakt z černého rybízu údajně snižuje hladiny hormonu, který může k rozvoji glaukomu přispívat, a u jedinců, kteří jím již trpí, zvyšuje průtok krve oční oblastí.

Zlepšuje imunitu
Černý rybíz je plný vitaminu C – jeden šálek čerstvých bobulek může poskytnout až trojnásobek jeho doporučené denní dávky. Už v 10 g najdete zhruba třetinu vitamínu C, což z černého rybízu dělá přední zdroj. Vitamin C je známým posilovačem imunity. Kromě toho, podobně jako antokyany, působí i vitamin C jako antioxidant.

Chrání před patogeny
Kromě zmiňovaných silných antioxidačních účinků vyniká černý rybíz také mimořádnými antimikrobiálními vlastnostmi, které napomáhají ochraně před škodlivými viry a bakteriemi. Podle studií se jedná zejména o několik kmenů virů způsobujících chřipku a bakterie zodpovědné za vznik žaludečních vředů, bolesti břicha, nevolnosti a černého kašle.

Může zabránit vzniku herpesu (oparu)
Herbes je běžná, ale nepříjemná, virová infekce postihující miliony lidí na celém světě. Příznaky se mohou lišit, v mnoha případech se však projevuje výsevem hnisavých puchýřků kolem úst, nosu nebo genitálií. Některé výzkumy ukazují, že sloučeniny obsažené v černém rybízu mohou pomoci zabít virus. V kombinaci s prostředky tradiční medicíny a přírodními léčivy, jako je L-lysin a zinek, se tak černý rybíz může stát účinnou prevencí proti vzniku tohoto nepříjemného virového onemocnění.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Žampiony: výborná potravina pro hubnoucí jídelníček

Žampiony: výborná potravina pro hubnoucí jídelníček

Žampiony jsou ideální nízkoenergetickou potravinou, kterou v jídelníčku ocení jak zdraví, tak nemocní. Neobsahují žádný tuk ani cholesterol, vynikají nízkou hladinou sacharidů, a naopak vysokým obsahem...

Čtěte dál
Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Karob je známý jako náhrada čokolády nebo kakaa. Není to sice úplně přesné označení, ale kdo chce podobnou variantu této pochoutky,...
Petrželka: vliv na zdraví a využití v kuchyni

Petrželka: vliv na zdraví a využití v kuchyni

Chutná dvouletka, která se ale častěji pěstuje jako jednoletka. V prvním roce totiž přináší na svět o mnoho více aromatičtějších lístků...

Videorozhovor