Jak ovlivňují slavné osobnosti svým jídelníčkem druhé?

Jak ovlivňují slavné osobnosti svým jídelníčkem druhé?
zdroj: Adobe Stock

Sledují je miliony očí po celém světě a to nejenom na sociálních sítích. Celebrity svým životním stylem ovlivňují nejen módu, ale také způsob stravování. Uvědomují si tuto zodpovědnost vůbec? A lze jejich vliv využít v lepším smyslu?

Slavní a jejich způsoby. Můžeme je milovat, nenávidět, obdivovat, kritizovat. Jednu věc jim ale nikdo neupře – mají vliv. Lidé měli odjakživa tendenci k něčemu vzhlížet – v dnešní ateistické době to není už tak náboženství jako konzum, jehož prezentéry jsou právě celebrity. Což s sebou nese i fakt, že významnou měrou ovlivňují, jak se ti, kteří je sledují, stravují. To může mít na naše životy jak pozitivní, tak i negativní dopady.

Není všechno zlato, co se třpytí
Zdravé stravování očima slavných. Nebo očima jejich trenérů? Či snad jejich PR poradců? Ve světě slavných existuje jeden významný problém – že nikdy nevíme, jak se vlastně věci ve skutečnosti mají. Skutečně se slavní stravují tak, jak ukazují? Nebo je to jen divadlo lahodící zvídavému oku veřejnosti? Nejedna celebrita jistě ukazuje svůj jídelníček v mnohem lepším (nebo horším?) světle, zatímco realita je někde jinde.

Jít pozitivním příkladem
Abychom ale jen nekritizovali. Nic není černobílé a každý má jistě svá dobrá i špatná období. Pravdou ale je, že o určitých jedincích se tak nějak obecně ví (nebo si alespoň myslíme, že se to ví – víte, co se říká – důvěřuj, ale prověřuj), že jsou známými zastánci zdravého životního stylu – tedy jak cvičení, tak i stravování, což se odráží jak na jejich vzhledu, tak i na psychickém rozpoložení. Zcela určitě najdeme slavné, kteří oproti ostatním rozhodně nevynikají množstvím skandálů a spíše než kvůli tomu, co jim po párty kde vyklouzlo z šatů, se o nich píše kvůli profesních úspěších nebo právě životnímu stylu. Mezi ně patří třeba Jennifer Aniston, která vypadá, že vůbec nestárne, a často se hovoří o jejím umírněném jídelníčku a příjemném cvičebním tempu. Své místo zde jistě má i Alec Baldwin, který díky veganství viditelně zhubnul a srší energií. Takové celebrity skutečně mohou jít svým vystupováním příkladem a masy fanoušků to může ovlivnit poměrně pozitivně.

Přejídání nebo mentální anorexie
Vedle Jennifer Aniston, Aleca Baldwina a dalších, kteří o svém způsobu života napíší třeba i knihu nebo natočí dokument, který inspiruje, jsou tu i příklady negativní. Stres, alkohol, drogy – ty věrně prezentuje třeba nešťastnice Lindsay Lohan. Potom jsou tu také věčné debaty týkající se vyhublosti modelek a jejich potíží s mentální anorexií, které ovlivňují dospívající, a nutno podotknout, že je stále o čem mluvit – modelky jsou stále vyhublé a dívky je stále chtějí následovat. Právě v tomto kontextu se zesiluje nutnost pozitivních příkladů. Ty můžeme najít i na sociálních médiích, kde se spousta influencerů – někdy erudovaných, někdy bohužel jen dobře placených – snaží propagovat zdravý životní styl, veganství a podobně. Objevují se zde ale také různé chuťovky, které rozhodně zdravé nejsou – ale pokud má influencer dostatek věrných sledovatelů, jejich masy se vydávají za ním a následují ho. Jedí potom hamburger, protože je to in, přecpávají se popcornem, protože jej preferuje jejich oblíbenec, nebo se cpou veganskými nanuky, protože je jejich idol představil na Instagramu.

Co k tomu říci? Důvěřovat, ale prověřovat. A v každém případě – ať už v pozitivních, tak i v negativních případech, brát vlastní rozum do hrsti.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Žampiony: výborná potravina pro hubnoucí jídelníček

Žampiony: výborná potravina pro hubnoucí jídelníček

Žampiony jsou ideální nízkoenergetickou potravinou, kterou v jídelníčku ocení jak zdraví, tak nemocní. Neobsahují žádný tuk ani cholesterol, vynikají nízkou hladinou sacharidů, a naopak vysokým obsahem...

Čtěte dál
Obezita a COVID-19: Jak spolu souvisejí?

Obezita a COVID-19: Jak spolu souvisejí?

Americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí v současnosti uvádí 10 různých stavů a rizikových faktorů, které mohou zvýšit šanci...
10+1 otázek: České pivo – v čem je unikátní a proč nám tak chutná?

10+1 otázek: České pivo – v čem je unikátní a proč nám tak chutná?

Jestli je český národ na něco pyšný, tak je to Jarda Jágr a české pivo. I přes to, že jde o alkoholický nápoj, jeho spotřeba u nás...

Videorozhovor