Cukrovka, neboli správně diabetes, je onemocnění, které často nebolí a přichází velmi tiše a nenápadně. Z toho důvodu byste neměli ignorovat varovné signály, které vám vaše tělo dává a kterými vyžaduje vaši pozornost. Jaké to jsou?
Nejjednodušším způsobem, jak zjistit, že vám hrozí cukrovka, je zajít si na krevní testy. Pokud nemáte žádné potíže, doporučuje se nechat se takto testovat po 45 roku věku. Pokud však máte cukrovku v rodině, máte nadváhu nebo jiná onemocnění, která jsou s diabetem spojována, měli byste k doktorovi určitě dříve. Určující faktor je vždy hladina glykémie, krevního cukru, nalačno. Z hodnot vám pak doktor vyvodí zdravotní stav.
Příznaky neexistují, signály ano
Zrádnost prediabetu, tedy stavu před diebetem, tkví v tom, že nemá žádné přímé příznaky. Existují ovšem jisté drobné náznaky signalizující, že je něco v nepořádku. Buďte k nim pozorní a pokud je zaznamenáte v míře, která se vám bude zdát zvýšená, zajděte za lékařem a nechte si provést krevní test, který vaše podezření potvrdí či vyvrátí.
1. Roste vám břicho
Břišní (abdominální) obezita znamená, že vaše orgány obklopuje nebezpečně mnoho vnitřního (viscerálního) tuku, který vás může popostrčit k rizikové zóně diabetu. Slinivka břišní je tlačena k vyšší produkci inzulínu, což může časem přestat zvládat a důsledkem bude cukrovka.
2. Změna barvy a kvality pokožky, žíznivost a časté močení
U některých jedinců s prediabetem se inzulinová rezistence může projevit ztmavenou kůží v podpaží nebo na zádech a bočních stranách krku. V těchto oblastech mohou být také patrné podivné kožní výrůstky neznámé povahy. Změny barvy nebo kvality kůže jsou tak v souvislosti s prediabetem červenou vlajkou, podobně jako žíznivost a potřeba častého močení.
3. V minulosti jste měli problémy s hladinou cukru v krvi
U žen s těhotenskou cukrovkou se riziko diabetu nesnižuje ani tehdy, když mají po porodu hladinu cukru v krvi v pořádku. Riziko prediabetu a cukrovky v pozdějším věku zůstává bohužel již zvýšené. Což podporuje i poporodní váha dítěte vyšší než 4 kg. Roli hraje i rodinná historie a etnická příslušnost. Pokud měl cukrovku někdo z rodiny, automaticky to u vás riziko jejího nástupu zvyšuje.
4. Špatně spíte
Špatný spánek může zapříčinit nadváhu, která zase může spustit diabetes. S tím souvisí i nebezpečná spánková apnoe – zástavy dechu během spánku, kdy dotyčný doslova lapá po dechu, až to vypadá, že se dusí. Pokud jsou intervaly podezřele dlouhé, řešte problém s lékařem.
Hýbejte se
Kromě zdravé stravy pomáhá tělu efektivně využívat inzulín i pravidelné fyzická aktivita, která se podílí na udržování zdravé váhy. Ideálně byste týdně měli splnit alespoň 150 minut mírné fyzické aktivity. Všechny faktory zdravého životního stylu jdou zkrátka ruku v ruce a vyplácí se je dodržovat.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Hypermobilita – výhoda vašeho těla nebo handicap?
Hypermobilita je nadměrná pohyblivost kloubů, kdy dochází k jejich uvolnění nad fyziologickou (přirozenou) mez. Pohyblivost kloubů a její rozsah se odvíjí od věku jedince, jeho pohlaví, dále stavu a postavení...
Čtěte dál
Pomalý a rychlý dopamin: Klíč k rovnováze štěstí a motivace

Thajské masáže – fenomén moderní relaxace

Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství

Péče o klouby v zimním období – užitečné tipy a význam správné výživy

Balzámy na rty v zimě ochrání, ale mohou skrývat i zdravotní rizika

Příprava na adventní pečení krok za krokem

Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku

Změny počasí a jejich souvislost s migrénou

Kurkuma, koření s věhlasnými účinky. Kdy si ale na její užívání dát pozor?

Psychosomatika – když jsou výsledky v pořádku, ale vy víte, že je něco špatně

Spalovače tuků: opravdu pomohou ke štíhlejší postavě, nebo jsou to jen vyhozené peníze?
