Signály, které naznačují, že vám hrozí cukrovka

Signály, které naznačují, že vám hrozí cukrovka
zdroj: Adobe Stock

Cukrovka, neboli správně diabetes, je onemocnění, které často nebolí a přichází velmi tiše a nenápadně. Z toho důvodu byste neměli ignorovat varovné signály, které vám vaše tělo dává a kterými vyžaduje vaši pozornost. Jaké to jsou?

Nejjednodušším způsobem, jak zjistit, že vám hrozí cukrovka, je zajít si na krevní testy. Pokud nemáte žádné potíže, doporučuje se nechat se takto testovat po 45 roku věku. Pokud však máte cukrovku v rodině, máte nadváhu nebo jiná onemocnění, která jsou s diabetem spojována, měli byste k doktorovi určitě dříve. Určující faktor je vždy hladina glykémie, krevního cukru, nalačno. Z hodnot vám pak doktor vyvodí zdravotní stav.

Příznaky neexistují, signály ano
Zrádnost prediabetu, tedy stavu před diebetem, tkví v tom, že nemá žádné přímé příznaky. Existují ovšem jisté drobné náznaky signalizující, že je něco v nepořádku. Buďte k nim pozorní a pokud je zaznamenáte v míře, která se vám bude zdát zvýšená, zajděte za lékařem a nechte si provést krevní test, který vaše podezření potvrdí či vyvrátí.

1. Roste vám břicho
Břišní (abdominální) obezita znamená, že vaše orgány obklopuje nebezpečně mnoho vnitřního (viscerálního) tuku, který vás může popostrčit k rizikové zóně diabetu. Slinivka břišní je tlačena k vyšší produkci inzulínu, což může časem přestat zvládat a důsledkem bude cukrovka.

2. Změna barvy a kvality pokožky, žíznivost a časté močení
U některých jedinců s prediabetem se inzulinová rezistence může projevit ztmavenou kůží v podpaží nebo na zádech a bočních stranách krku. V těchto oblastech mohou být také patrné podivné kožní výrůstky neznámé povahy. Změny barvy nebo kvality kůže jsou tak v souvislosti s prediabetem červenou vlajkou, podobně jako žíznivost a potřeba častého močení.

3. V minulosti jste měli problémy s hladinou cukru v krvi
U žen s těhotenskou cukrovkou se riziko diabetu nesnižuje ani tehdy, když mají po porodu hladinu cukru v krvi v pořádku. Riziko prediabetu a cukrovky v pozdějším věku zůstává bohužel již zvýšené. Což podporuje i poporodní váha dítěte vyšší než 4 kg. Roli hraje i rodinná historie a etnická příslušnost. Pokud měl cukrovku někdo z rodiny, automaticky to u vás riziko jejího nástupu zvyšuje.

4. Špatně spíte
Špatný spánek může zapříčinit nadváhu, která zase může spustit diabetes. S tím souvisí i nebezpečná spánková apnoe – zástavy dechu během spánku, kdy dotyčný doslova lapá po dechu, až to vypadá, že se dusí. Pokud jsou intervaly podezřele dlouhé, řešte problém s lékařem.

Hýbejte se
Kromě zdravé stravy pomáhá tělu efektivně využívat inzulín i pravidelné fyzická aktivita, která se podílí na udržování zdravé váhy. Ideálně byste týdně měli splnit alespoň 150 minut mírné fyzické aktivity. Všechny faktory zdravého životního stylu jdou zkrátka ruku v ruce a vyplácí se je dodržovat.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jaké tuky jsou nejvhodnější pro pečení cukroví, smažení kapra nebo přípravu majonézy?

Jaké tuky jsou nejvhodnější pro pečení cukroví, smažení kapra nebo přípravu majonézy?

Období Vánoc s sebou přináší řadu pokrmů, které normálně během roku nejíme – vánočka, cukroví, smažený kapr, bramborový salát – všechno velmi tučné a vydatné pokrmy. A právě o tom, jaké tuky jsou pro jejich...

Čtěte dál
Melancholie: Kde končí hranice mezi smutnou náladou a depresí?

Melancholie: Kde končí hranice mezi smutnou náladou a depresí?

Melancholická deprese je formou velké depresivní poruchy, která vykazuje melancholické rysy. Ačkoliv dříve bývala evidována jako zřetelná...
Pesticidy, konzervanty a syntetická barviva. Jak připravovat cukroví bez skryté chemie?

Pesticidy, konzervanty a syntetická barviva. Jak připravovat cukroví bez skryté chemie?

Vánoce jsou kouzelným obdobím a jednou z tradic, která se na tom bezesporu podílí, je vánoční cukroví. Těšíme se na jeho chuť a vůni...

Videorozhovor