Hubnutí a pět věcí, které pro něj většinou udělat můžete, ale lenost vítězí

Hubnutí a pět věcí, které pro něj většinou udělat můžete, ale lenost vítězí
zdroj: Adobe Stock

Udělat si na něco čas je otázkou priorit. Času nemá nikdo nazbyt a všichni ho máme úplně stejně. Jde tedy jen o to, najít vůli si čas na konkrétní věc udělat. Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá výmluvy.

Velkou část světa válcuje epidemie obezity. S ní se pojí další civilizační onemocnění jako je vysoký krevní tlak, onemocnění srdce a cukrovka druhého typu. V drtivé většině případů je na vině nedostatek pohybu a spánku v kombinaci s nezdravou stravou a nadužíváním alkoholu i cigaret. Ti, kteří netrpí nadváhou, jsou sužováni potížemi s pohybovým aparátem – hrbí se, bolí je klouby, potýkají se se špatným držením těla. Spousta lidí bojuje s úzkostmi a depresemi. K nápravě často stačí tak zoufale málo – jenže nám se často ani do toho mála nechce. Je totiž nutné překročit komfortní zónu, což s sebou nese strach z neznámého.

Lenost jako jeden z nejhorších nepřátel
Víte, že byste se sebou něco měli dělat, ale lépe se vám o tom mluví, než skutečně koná. Takový problém má velké množství lidí. Smutné je, že velmi často je od dosažení snů a stanovených cílů dělí jedno jediné – vlastní lenost. Ruku na srdce – rozhodně není jednoduché po náročném pracovním dni skočit do teplákové soupravy a zaběhnout pár koleček v parku naproti domu, abychom splnili stanovený počet denních kilometrů, které chceme zdolat. Uvidí nás sousedi a co si pomyslí? Potom budeme navíc pozdě večeřet, půjdeme pozdě spát, ráno budeme unavení…

Samo od sebe se nic nezmění
Výmluv by se jistě našlo ještě mnohem víc. Důvodů pro je ale ještě víc! Za všechny poslouží jeden jediný: Pokud se sebou chcete začít něco dělat, tak zkrátka někdy a někde začít musíte. Protože samo od sebe se nezmění nic. Bez práce zkrátka nejsou koláče a chcete-li zhubnout, musí výdej energie převyšovat její příjem. To je rovnice, která se zřejmě nikdy nezmění. Svou budoucnost máte v rukou jen vy – a mnohdy si k ní zavíráte dveře něčím, co neděláte jen proto, že se vám nechce. Přitom můžete. Zde je nejčastějších 5 kroků, které byste udělat měli a mohli, ale nechce se vám do nich. Překonejte lenost, vyjděte z komfortní zóny a vykročte vstříc silnému, štíhlému a zdravému tělu. Protože můžete. Stačí tak málo.

1. Vstát dříve a jít pěšky do práce
Pokud nejste zvyklí se hýbat, nemusíte hned začít běhat nebo jezdit na kole. Úplně postačí, když ráno vstanete o hodinku dříve a půjdete pěšky do práce. A ideálně i z práce. Každý pohyb se počítá.

2. Připravit si jídlo den dopředu
Není nutné, abyste si vyvařovali pokrmy podle michelinských kuchařů. V jednoduchosti je krása a zdravé jídlo může být úžasně jednoduché – cizrna, kuskus a zelenina; bulgur, kuřecí maso a sušená rajčata; špaldové těstoviny, tvaroh a med; sendvič s humusem, avokádem a rajčetem. Dobroty hotové do půl hodinky, chutné a výživné.

3. Nepít sladké nápoje
Slazené perlivé nápoje jsou sice pro mnohé lidi ták dobré a příjemně sladké, jsou ale také tak kalorické! Zbytečná energie. Zkuste je postupně nahradit vodou, do které můžete přidat mátu a nakrájené ovoce. Časem si na jemnou chuť zvyknete a nedáte na ní dopustit.

4. Omezit používání automobilu
Do obchodu můžete dojít po svých (pokud plánujete větší nákup, stačí dát na záda batoh), stejně jako ke kadeřnici, na kosmetiku nebo za kamarádkou na kávu. Uděláte něco pro sebe, budete mít více pohybu, a navíc i ušetříte za benzín.

5. Jíst pravidelně
Když už si uděláte čas připravit si jídlo dopředu, jistě si najdete i chvilku na to jej sníst. Pokud máte náročné povolání, kde si nemůžete udělat přestávku na svačinu, volte snadno konzumovatelné alternativy, které lze slupnou i  „v běhu“ – ovoce, jogurtový nápoj či kefír, hrst ořechů, raw tyčinka s ovocem a ořechy. Možností je tolik! Nevíte si rady a schází vám fantazie? Poraďte se s výživovým specialistou.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

10+1 otázek: Rozhovor s Ivanem Rybaříkem na téma Správná výživa amatérských sportovců

10+1 otázek: Rozhovor s Ivanem Rybaříkem na téma Správná výživa amatérských sportovců

Sport a obecně pohybová aktivita je důležitou součástí zdravého životního stylu. Hobby sportovců neustále přibývá a to je dobře. Dnes si budeme povídat o kondici, tréninku a výživě ve sportu právě sportovních...

Čtěte dál
Pelyněk – rituál vykuřování  i součást domácí lékárny

Pelyněk – rituál vykuřování i součást domácí lékárny

Pelyněk černobýl je bylina typická svou hořkou chutí. Může být pomocníkem v kuchyni, v bylinné lékárně nebo pro domácí rituály staré...
Ztužené nebo částečně ztužené tuky prokazatelně škodí zdraví. Jak se jim vyhnout?

Ztužené nebo částečně ztužené tuky prokazatelně škodí zdraví. Jak se jim vyhnout?

Částečně ztužené rostlinné tuky mohou ovlivnit zdraví srdce. Zvyšují totiž hladinu „špatného“ LDL cholesterolu a snižují množství toho...

Videorozhovor