Proč byste měli vždy mít v kabelce kakaové boby?

Proč byste měli vždy mít v kabelce kakaové boby?
zdroj: Adobe Stock

Kakaové boby jsou právem považovány za jednu z nejkomplexnějších potravin na světě. Jsou zdrojem mnoha cenných minerálů, vitaminů a antioxidantů. Jejich jedinečnou čokoládovou chuť a kakaovou vůni navíc rozvíjí čerstvé pražení, díky němuž jsou ještě křehčí a chutnější.

Máte rádi tmavou, skutečně kvalitní čokoládu? Devadesátiprocentní nebo i více? Ta její lahodná hořkost rozpouštějící se na jazyku.. Pokud patříte mezi milovníky kvalitní čokolády, jistě vám zachutnají i kakaové boby. Věděli jste, že přímo z nich se vaše oblíbená čokoláda vyrábí? Existuje více druhů, z nichž hlavní jsou tři. Jedno mají ale všechny společné – zdraví prospěšné vlastnosti, typickou chuť a závratnou křupavost. Jestli je něco ideální svačinkou pro případ nouze a rychlé dodání energie, jsou to právě kakaové boby. Jde na vás únava a nemůžete si dopřát kávu s kofeinem, který by vás nakopnul? Vylovte z šuplíku nebo kabelky kakaové boby, které taktéž obsahují kofein a theobromin a velmi pohodlně vám nahradí jednu kávu.

Kakaovník potřebuje vlhkost a stín
Kakaové boby jsou vlastně semínka kakaového stromu, která se získávají z plodů zvaných „lusky“. Když jsou semena z lusků odstraněna, jsou velmi vlhká – proto je třeba je pražit, aby se vysušila a stala se vhodnými pro výrobu kakaového prášku a čokolády. Kakaové stromy potřebuje po celý rok vlhkost, aby mohly správně růst. Proto se vyskytují v blízkosti vyšších rostlin, z nichž čerpají stín a vyhýbají se přímému slunci. Než dorostou do plné velikosti, trvá to nějakých 5 let. Jakmile plně dozrají, začnou produkovat lusky obsahující ony kakaové boby. Ročně kakaové stromy průměrně vyplodí kolem tisíce lusků, což stačí k produkcí necelého kila čokolády. Zdraví nejvíce prospěšné je však konzumovat zdraví v čisté nezpracované formě, tedy v podobě pražených kakaových bobů. Zde je pár dobrých důvodů, proč byste si jich každý den měli pár dopřát.

Proč jsou pro tělo dobré kakaové boby?

1. Antioxidační účinky
Díky obsahu fenolických fytochemikálií chrání kakaové boby vaše tělo spolehlivě před útoky škodlivých volných radikálů. To podporuje nejen zdravé srdce, ale zároveň podle studií i snižování krevního tlaku.

2. Bohaté na minerály
Vápník, železo a hořčík. To jsou minerály, bez nichž se správně fungující organismus neobejde. Kakaové boby je dodávají ve velkém.

3. Dobrý zdroj vlákniny
Vláknina, na níž jsou kakaové boby bohaté, zlepšuje trávení, eliminuje riziko zácpy a snižuje hladinu škodlivého LDL cholesterolu.

4. Zlepšují náladu a funkce mozku
Kakaové boby jsou bohaté na tzv. epikatechin. To je látka, která zlepšuje kognitivní schopnosti, oddaluje účinky stárnutí, zlepšuje náladu a reguluje hladinu glukózy v krvi.

Kakaové boby seženete v obchodech se zdravou výživou, v drogeriích a nebo na internetu.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Souvisí spolu datum narození a riziko předčasné smrti? Vědci přišli na zajímavý vztah

Souvisí spolu datum narození a riziko předčasné smrti? Vědci přišli na zajímavý vztah

Během let se řada vědců pokouší nalézt odpověď na otázku, zda a jak měsíc nebo období vašeho narození ovlivňuje úmrtnost. Nedávná studie problematiku hlouběji prozkoumala a nalezla možné příčiny některých...

Čtěte dál
Zajímavé výsledky lékařských výzkumů uplynulého roku 2019

Zajímavé výsledky lékařských výzkumů uplynulého roku 2019

Každý rok odborníci ve všech lékařských oborech provádějí řady výzkumů, aby mohli lépe porozumět tomu, co lidi činí zdravými a šťastnými....
Výhody a rizika stavu v ketóze. Ketodieta je účinná, jen ji musíte správně uchopit

Výhody a rizika stavu v ketóze. Ketodieta je účinná, jen ji musíte správně uchopit

Diety na principu tzv. ketózy jsou stále oblíbenější a to hlavně z důvodu, že mají vysoké procento úspěšnosti. Na internetu si můžete...

Videorozhovor