Ukazuje se, že nejen doba spánku, ale také poloha, kterou při něm zaujímáte, je dalším významným faktorem pro udržení optimálního zdraví. A ukazuje se, že pro zdraví je dobré spát hlavně na levém boku. Proč?
Spánek na levém boku podle ájurvédy, indického holistického přístupu ke zdraví, prospívá srdci, trávení i zádům. A to zejména vlivem správného postavení orgánů, jehož mohou v této poloze přirozeně dosáhnout.
Podpora proudění lymfy
Ájurvéda zastává názor, že levá strana je dominantní pro lymfu, takže spánek na této straně podporuje její proudění a odtok nežádoucích látek z těla.
Zlepšení trávení
Spánek na levém boku zlepšuje trávení díky gravitaci – nestrávené zbytky potravy se snadno dostanou tlustým střevem do sestupného tlustého střeva, což zvyšuje pravděpodobnost, že se po probuzení půjdete vyprázdnit. Žaludek a slinivka také mohou přirozeně „viset“, protože se nachází na středu až levé straně těla, což může udržet optimální vývoj enzymů ve slinivce a dalších zažívacích procesů v žaludku. To se může příznivě podepsat i na výrazném zmírnění či eliminaci pálení žáhy.
Poděkují vám i záda
Ačkoliv se o tom vedou debaty, zpravidla převládá názor, že gravitace při spaní na levém boku usnadňuje průtok krve do srdce i z něj. Dochází tak k celkové vitalizaci krevního oběhu, kterou ocení nejen těhotné ženy. U těch může poloha na levém boku také zmírnit tlak na záda a zvýšit průtok krve do dělohy, ledvin a k plodu. Díky mírnění tlaku na záda je spánková poloha na levém boku vhodná i pro ty, které trápí chronické bolesti zad.
Poraďte se s lékařem
Pokud jste z nějakého důvodu přesvědčení, že vám více vyhovuje spánek na boku pravém a pokud trpíte onemocněním srdce, spánkovou apnoí, či glaukomem, nemusí pro vás výše zmiňované benefity přímo platit. V takovém případě je nejlepší poradit se s příslušným lékařem.
Nejprve si budete muset zvyknout
Pokud jste zdraví a chcete vyzkoušet, zda vaše zdraví spánek na levém boku ještě zlepší, počítejte s tím, že nejprve si na novou spánkovou polohu budete muset zvyknout. Tomu můžete pomoci zavedením jednoduchých strategií, které zajistí hladký přechod. Můžete například experimentovat s podkládáním zad polštářem tak, aby pro vás bylo obtížnější se v noci přetočit na druhou stranu. Zkoušejte také spát na opačné straně lůžka, než na kterou jste běžně zvyklí. Pozornost věnujte i výběru matrace – protože spaní na straně může na boky a ramena vyvíjet tlak, měla by být matrace měkčí, aby dovolila páteři odpočívat v přirozeném postavení.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Zažívací potíže po dietních chybách: Jak si rychle pomoci?
Kdo by si občas nedopřál něco, co není úplně v souladu se zdravým jídelníčkem – příliš mastné nebo kořeněné jídlo či sladkosti. Výsledek? Nepříjemné zažívací potíže, jako je nadýmání, pálení žáhy, bolesti...
Čtěte dál
Bosá chůze: Přínosy, rizika a pohled odborníků

Hypermobilita – výhoda vašeho těla nebo handicap?

Bezlaktózové výrobky – pro koho jsou vhodné, pro koho zbytečné a v čem jsou jiné?

Pomalý a rychlý dopamin: Klíč k rovnováze štěstí a motivace

Thajské masáže – fenomén moderní relaxace

Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství

Péče o klouby v zimním období – užitečné tipy a význam správné výživy

Balzámy na rty v zimě ochrání, ale mohou skrývat i zdravotní rizika

První pomoc při dušení rybí kostí nebo záchvatu žlučníku – umíte reagovat správně?

Kysané zelí – domácí je nejkvalitnější a jeho výroba je jednoduchá

Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
