Určitě jste jako malí dostávali od babičky šípkový čaj, který vás po ránu povzbudil a zahnal přitom podzimní bacily. Nejenom samotné plody, ale i květy šípkové růže jsou nedílnou součástí lékárničky každého správného bylinkáře.
Květy patří do kuchyně i kosmetiky
Květy jsou protizánětlivé a protirevmatické. Využijete je při zažívacích obtížích, pro obnovení správné mikroflóry po prodělané nemoci nebo po užívání antibiotik, při silné menstruaci nebo jako kloktadlo při bolestech v krku. Nemusíte čekat, až se dostaví příznaky nemoci. Čaj ze šípkových květů má povzbuzující účinky, přispívá k dobré náladě a dokonce slouží jako přírodní afrodiziakum. Je nedílnou součástí kosmetických přípravků. Možná jste už slyšeli o růžové vodě, která je čistě přírodní a neobsahuje alkohol. Uklidní tak citlivou pleť i unavené oči.
Plody zaženou každé nachlazení
Naopak plody obsahují mimořádně vysoké množství vitamínu C. Vedle toho také vitamíny B, karoten, třísloviny a pektiny. Využívá se jako prevence a léčba nachlazení, při chřipce, dlouhotrvající únavě a po prodělané nemoci. Ovšem jsou i situace, kdy na plody šípku zapomeňte! A to když zaznamenáte zduřelé sliznice, začne vás bolet v krku nebo trpíte ledvinovými obtížemi. Jako léčivo nepoužívejte plody dlouhodobě.
3 + 1 recept pro každou domácnost
Pokud si v létě a na podzim nasbíráte dostatečné množství květů a plodů, můžete je využívat po celý rok. Při bolestech v krku si připravte kloktadlo z čajové lžičky sušených květů, které zalijete šálkem teplé vody. Používejte třikrát denně.
Z plodů se osvědčil studený čaj. A to proto, aby se zachovalo co největší množství vitamínu C. Rozdrcené plody nechte přes noc ve vodě a ráno pouze slijte. I v tomto případě můžete užívat třikrát denně. Ovšem ne déle než dva týdny. Na pleť si v létě přichystejte olej na citlivou pokožku. Stačí 30 g okvětních lístků, které necháte týden na slunci ve 300 ml kvalitního oleje.
A na závěr nesmí chybět marmeláda. Třeba k oblíbeným palačinkám. Plody nezapomeňte zbavit semínek i chloupků a v malém množství vody je uvařte doměkka. Prolisujte, přidejte cukr nebo jakékoliv jiné sladidlo a zavařte. Žádný pektin není potřeba, protože šípek ho obsahuje dost sám o sobě.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál