Proč byste si při sezení neměli dávat nohu přes nohu?

Proč byste si při sezení neměli dávat nohu přes nohu?
zdroj: Adobe Stock

Sedáte si rádi s nohou přes nohu? Vědomě či nevědomě tak činíme naprosto běžně, aniž bychom si uvědomovali negativní následky na naše zdraví. Jaká rizika to pro vás znamená a proč byste měli s křížením nohou hned přestat?

Každý má nějaký zlozvyk. Jeden je ale společný mnoha lidem, zejména ženám. Sezení s nohou přes nohu vypadá elegantně. Dává pocit bezpečí, šetří prostor a působí vychovaně. Tělo za něj ale příliš vděčné není. A má k tomu hned několik pádných důvodů.

Poškození nervů
Pokud si čas od času hodíte nohu přes nohu v autobuse, nic se neděje. Pokud to ale děláte každý den u stolu, můžete mít problém. Taková poloha nohou vyvíjí na nervy, tkáně a krevní cévy v místě, kde se setkávají, nadměrný tlak. To se zpočátku může projevit jen drobným pícháním v dolních končetinách, které ale může vyústit až v poškození nervových zakončení. To se stane vlivem toho, že krev se nedostane do všech oblastí dolních končetin.

Zvýšený krevní tlak
Když zkřížíte nohy, dočasně stlačujete velké krevní cévy a nutíte krev, aby v dolních končetinách tekla pomaleji. Zpomalení krevního toku vede k dočasnému nárůstu krevního tlaku – část krevního oběhu je přerušena, což znamená, že se krev shromažďuje a vyvíjí zvýšený tlak na ostatní cévy. U někoho, kdo se léčí s vysokým krevním tlakem, mohou tyto účinky způsobit srdeční potíže.

Hluboká žilní trombóza
Když se uvnitř svalu končetiny, nejčastěji dolní, utvoří krevní sraženina, nastane situace známá jako hluboká žilní trombóza. Ta nastává následkem omezování průtoku krve, což sed se zkříženýma nohama mimořádně podporuje. Sraženina může putovat do srdce nebo do plic a stát se příčinou embolie, která může být smrtelná. Mezi rizikové skupiny patří zejména kuřáci a těhotné ženy.

Bolesti zad
Když si přehodíte nohu přes nohu, dostanete páteř do nepřirozené polohy. Důsledkem toho se podivně zkroutí celé držení těla. Sedíte zkrátka šikmo, pánev není rovná. To může mít za následek bolesti zad v bederní části, které mohou vystřelovat až do nohou, paží i krku.

Pavoučí žíly
Nevzhledné hrudkovité namodralé žíly – pavoučí nebo křečové – mohou být bolestivé a zvyšují riziko vytvoření krevní sraženiny. Mohou být výsledkem častého sezení s nohou přes nohu, nebo, pokud jimi již trpíte, je takový způsob sezení může zhoršovat. Dlouhodobé sezení nebo stání v jedné poloze totiž může na krevní cévy vyvíjet tlak, jehož důsledkem se začnou vydouvat. Pokud vždy křížíte nohy stejným způsobem, můžete si povšimnout, že se vám tvoří jen na jedné noze.

Co s tím?
Musíte se milovaného způsobu sezení vzdát úplně? Nemusíte. Měli byste ale pamatovat na to, že je dobré přibližně každých 15 minut změnit polohu a protáhnout se. Ideální posed potom vypadá tak, že máte kolena na úrovni kyčlí, pod úrovní kolen máte chodidla, která máte vedle sebe. Pokuste se postupně dopracovat k tomu, že se vám takové sezení stane pohodlným. Ušetříte si tak spoustu zdravotních problémů.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Zajímavé výsledky lékařských výzkumů uplynulého roku 2019

Zajímavé výsledky lékařských výzkumů uplynulého roku 2019

Každý rok odborníci ve všech lékařských oborech provádějí řady výzkumů, aby mohli lépe porozumět tomu, co lidi činí zdravými a šťastnými. Ani rok 2019 nebyl výjimkou. Jaká mimořádná zjištění světu medicíny...

Čtěte dál
Výhody a rizika stavu v ketóze. Ketodieta je účinná, jen ji musíte správně uchopit

Výhody a rizika stavu v ketóze. Ketodieta je účinná, jen ji musíte správně uchopit

Diety na principu tzv. ketózy jsou stále oblíbenější a to hlavně z důvodu, že mají vysoké procento úspěšnosti. Na internetu si můžete...

Videorozhovor