Na petržel je v kuchyni zvyklý už téměř každý, ale v obchodě ji můžete snadno zaměnit za další typ zeleniny, pastinák. Stačí se ovšem řídit jednoduchým poznávacím znamením a už se nikdy nespletete. Jak na to?
Rozdíl poznáte na první pohled
Poznat petržel není nic těžkého, jednoduše vypadá jako bíle zbarvená mrkev. Ale mnozí z vás možná v obchodě sáhnou po pastináku v domnění, že se jedná o přerostlou petržel. Zatímco nať z petržele roste po celé ploše konce, u pastináku spíše působí dojmem, že vyrůstá z kořene. Nať je pouze uprostřed a je umístěna v důlku. Pokud vám to k rozpoznání nestačí, můžete se zadívat na listy. U petržel jsou hladké, zatímco pastinák má jemné chloupky. Když víte, na co se zaměřit, nemůžete se splést.
Petržel je ostřejší, pastinák jemný
Chuťově se petržel od pastináku neboli "pastiňáku", jak se mu lidově říká, liší zásadně. Petržel má výraznější, ostřejší chuť a hodí se proto například do svíčkové omáčky nebo do polévek, kterým dodá tu správnou chuť. Pastinák je jemnější a nasládlý a tyto pokrmy s ním můžete zpestřit. Oba druhy kořenové zeleniny můžete přidávat do polévek, zapečených jídel, kaší nebo omáček. Pastinák se navíc skvěle hodí jako alternativa bezmasého řízku. Oba druhy lze konzumovat syrové i tepelně upravené.
Další superpotravina?
Kvůli svému obsahu vitamínů a minerálů se o petrželi někdy mluví jako o další superpotravině. Spolu s pastinákem obsahují provitamín A, vitamín C v trojnásobném množství oproti pomeranči, vitamíny B1, B2, B3 a B6. Jsou důležitým zdrojem draslíku a vlákniny. Petržel navíc obsahuje také fosfor, vápník, kyselinu listovou a betakaroten, který posiluje zrak a pomáhá v léčbě očních obtíží. Oproti pastináku ale obsahuje menší množství silic. Ty podporují vylučování moči, mírní nadýmání a zvyšují chuť k jídlu. Pravidelný přísun pastináku mírní bolest zubů u osob s citlivými dásněmi. Petrželová nať působí jako ženské afrodiziakum a reguluje menstruační cyklus. Není vhodné ji užívat v těhotenství, protože může vyvolat předčasné kontrakce a tím spustit porod.
Snadné pěstování
Petržel i pastinák jsou velmi snadné na pěstování a nenáročné na půdu. Stačí je jednou týdně okopat. Nicméně při kontaktu s pastinákem si dejte pozor. Spolu s působením slunečního záření může dotyk natě způsobit u citlivých osob alergickou reakci. Ta se většinou projevuje krátkodobým začervenáním pokožky, ale mohou se objevit i nepříjemné puchýře. Pastináku se proto věnujte až ve večerních hodinách. Na podzim, v době sklizně, už riziko nehrozí.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

První jarní bylinky aneb jak nabrat sílu po zimě
Jaro je konečně tady a s ním i silnější sluneční paprsky a první jarní květy, kterými se můžeme potěšit po zimě. Teplejší počasí a probouzející se příroda také obvykle mění naše chutě, a my zatoužíme po...
Čtěte dál
Batáty: Jak si stojí v porovnání s klasickými bramborami?

Leden jako měsíc rostlinné stravy – odlehčená strava přináší bonusy, ale i rizika

Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví

Kysané zelí – domácí je nejkvalitnější a jeho výroba je jednoduchá

Šípek – jak ho zpracovávat, a přitom v něm uchovat co nejvíce vitamínů?

Krém z lískových oříšků: jak vybrat, aby byl chutný, ale i zdravý?

Domácí limonády jako hit mezi letními nápoji. Proč jsou tak oblíbené?

Angrešt – opomíjený poklad našich zahrádek

Výživa seniorů pro podporu vitality – jak se poprat se ztrátou svalové hmoty a změnou metabolismu?

Moderní zavařování – zkuste to letos jinak a snadněji!
