Když jsem byla malá, snila jsem o tom, že se jednou přestěhuji do Itálie. Nebo do Španělska. Nebo do Řecka. Zkrátka někam k moři. Ta představa mě lákala nejen proto, že jsem vždycky milovala léto a teplo, ale dílem i z toho důvodu, že mi imponoval klid a pohoda, jimiž se tyto jižní národy vyznačovaly. Až mnohem později mi došlo, že taková atmosféra zde nepanuje kvůli prostředí, ale právě vlivem přístupu k životu, který zde lidé žijí.
Kdo byl někdy v Řecku, tak určitě ví, že chce-li jít do nějaké typické řecké taverny na oběd či večeři, měl by si rezervovat dostatek času. Řekové totiž nikam nespěchají. A to ani v kuchyni ani při obsluhování hostů. Nepřipadá jim nezdvořilé vás po první objednávce nechat na pospas prázdným skleničkám a talířům, které v sobě nesou odlesk předcházejícího hodokvasu. Nedají dopustit na svou siestu. Stejně tak Italové a Španělé. Ačkoliv jsou tak temperamentní, že se na první pohled může zdát, že neposedí na jednom místě a jsou neuvěřitelně roztěkaní, evidentně nemají na druhé straně problém udělat si klid na to, aby měli klid. V tom by se od nich řada dalších národů mohla učit. Včetně Čechů.
Klid na klid
Takže k tomuhle poznání jsem po mnoha zahraničních dovolených, které jsem absolvovala každé léto díky mým skvělým rodičům (tímto vám, mami a tati, z celého srdce upřímně děkuji), časem došla. A už toto „docházení“ pro mě bylo velmi poučné – dalo mi totiž čas. Čas přemýšlet. A tak už se dnes nechci přestěhovat nikam k moři. Naučila jsem se hledat klid v sobě a nasát svěží atmosféru přímořského světa mi stačí jednou ročně na dovolené tak, jak tomu bylo doposud. Tím vším chci vlastně říci, že od jižních národů se podle mě máme co do životního přístupu hodně co učit. Začít bychom měli tím, že se vědomě rozhodneme udělat si každý den čas jen sami na sebe.
Jóga nás učí hledat mír v sobě
Je léto. Teplo. Táhne nás to k vodě. I v Česku je letní období pracovně méně náročné, protože každý chce trávit co nejvíce času venku. Lidé také jezdí na dovolené, takže mají všichni v práci volněji. Tím se tedy blížíme jižanské atmosféře. Využijte toho, nastavte se vnitřně na klidný a pohodový režim jižních národů a zkuste si jej následně udržet po zbytek roku. Pomocníkem k tomu se stane/může stát jóga. Protože ta pomáhá najít klid a mír, který neleží nikde jinde než v nás samých. Nebude to snadné. Ale bude to stát za to.
Všímejte si lesa jako celku i jednotlivých stromů
A potom je tady to plynutí. V jižních zemích život zkrátka plyne. U nás se často zadrhává. Stresujeme se drobnými těžkostmi, které se slévají ve velké problémy. Přitom řada z nich často začíná nepodstatnou drobností, kterou bylo na začátku často zcela zbytečné řešit. S rozpoznáváním takovýchto zatěžujících malicherností a k rozvolnění křečovitosti, s níž k životu někdy přistupujeme, pomůže opět jóga. Vztáhneme-li tato slova na jedno známé pořekadlo, pak můžeme říci, že jóga učí, aby se nestalo, že pro jednotlivé stromy neuvidíme celý les a pro celý les jednotlivé stromy. Nadhled je to, co jóga učí pěstovat. Nadhled je to, co nechybí jižanům. Stačí vzpomenout třeba na skvělý film podle stejně skvělého románu Petera Mayla, Dobrý ročník. Hlavní hrdina Max Skinner se plynutí naučil díky vzpomínkám, lásce a kouzlu místa, kde vyrůstal.
Nesnesitelná lehkost bytí
Takové štěstí zdědit po strýci sídlo i s vinicí v Provence, zvoucí nového majitele k nastěhování, ale nemá každý. Každý má ale možnost udělat si každý den chvilku na sebe, kdy nebude dělat nic jiného než zkrátka být. Se sebou, se svým dechem a hledat klid, mír a harmonii sám v sobě. Ony chvilky nemusí být zpočátku vůbec dlouhé. Důležité je začít. A tak začněte ještě dnes. Zaujměte polohu, která vám je příjemná, zavřete oči a jen dýchejte.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Cestovní horečka není výmluva, ale opravdový projev těla. Jak s ní bojovat po psychické stránce?
Cestovní horečka je běžný jev, který přichází, jak při plánování dovolené, tak během samotného cestování. Projevuje se nervozitou a úzkostí, a to z různých důvodů. Její kořeny mohou sahat hluboko do obav...
Čtěte dál