Jak se efektivně ubránit podzimnímu nachlazení?

Jak se efektivně ubránit podzimnímu nachlazení?
zdroj: Shutterstock

Podzim je mimo jiné známý jako období nachlazení a dalších podobných neduhů. Dny se krátí, světla ubývá, což nám ubírá na energii a dobré náladě. V takovém stavu jsme k nakažení virem či bakterií náchylnější. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak taková nebezpečí odrazit a udržet imunitní systém v kondici i během chladnějších a větrnějších měsíců.

Co dalšího pomůže s posílením obranyschopnosti?

1. Myjte si ruce
Může to znít zjevně, přesto to mnoho lidí přehlíží: Správná hygiena může mít obrovský dopad na vaše zdraví. V tomto kontextu pak zejména mytí rukou. Zbavíte se tak všeho, co k vám nepatří. Když jste venku, noste s sebou antibakteriální gel pro dezinfekci a pokud jste doma nebo u zdroje vody, umyjte si vždy před jídlem nebo při manipulaci s ním ruce mýdlem a teplou vodou.

2. Udržujte se v kondici
Přiměřená fyzická aktivita je skvělým způsobem, jak tělo udržet silným a odolným. Týdně byste měli absolvovat ideálně pět 30minutových kardio lekcí a 2 silová cvičení – ať už jde o trénink se zátěží nebo třeba o jógu či pilates. To je zdravé optimum, které byste neměli přecházet a se cvičením to přehánět. Přílišná fyzická aktivita nevyvážená dostatkem času pro regeneraci může mít totiž opačný účinek. Tělo potřebuje odpočívat.

3. Čistěte se
Zázvor a kurkuma jsou skvělá koření, která vaše tělo pročistí. Jsou známá jako ověřené přírodní léčivé prostředky, které posilují přirozenou obranyschopnost organismu.

4. Zvyšte příjem vitaminu A
Vitamin A je další živinou, která na imunitní systém působí přímo zázračně. Hraje hlavní roli při udržování zdravé pokožky, což je první ochranná bariéra vašeho těla. Vitamin A se stará o to, aby měla dostatek regenerace a aby po všech stránkách prospívala. Taková pokožka představuje neproniknutelnou první obrannou linii proti bakteriím a virům. Vitamin A dodají batáty, mrkev a také dýně – typické podzimní pochoutky! Ta příroda to dobře zařídila, že?

5. Pečujte o střeva
Střeva jsou důležitou součástí imunitního systému. Jejich perfektní kondice, podobně jako stav celého trávicího systému, hraje ve zdraví organismu zásadní roli. Dobré bakterie ve střevech pomáhají mírnit záněty a závažnost nachlazení. Krmte je probiotiky, která najdete ve fermentovaných potravinách nebo i v doplňcích stravy.

6. Travte čas se svými blízkými
Studie ukázaly, že objímání rodiny a přátel je skvělým stimulátorem nálady, což prospívá imunitnímu systému. Stres jej totiž může výrazně oslabit, výsledkem čehož jste potom náchylnější k nakažení a propuknutí nachlazení, chřipky nebo jiné nemoci. Objímejte své blízké každý den, nevynechejte jedinou příležitost.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Zajímavé výsledky lékařských výzkumů uplynulého roku 2019

Zajímavé výsledky lékařských výzkumů uplynulého roku 2019

Každý rok odborníci ve všech lékařských oborech provádějí řady výzkumů, aby mohli lépe porozumět tomu, co lidi činí zdravými a šťastnými. Ani rok 2019 nebyl výjimkou. Jaká mimořádná zjištění světu medicíny...

Čtěte dál
Výhody a rizika stavu v ketóze. Ketodieta je účinná, jen ji musíte správně uchopit

Výhody a rizika stavu v ketóze. Ketodieta je účinná, jen ji musíte správně uchopit

Diety na principu tzv. ketózy jsou stále oblíbenější a to hlavně z důvodu, že mají vysoké procento úspěšnosti. Na internetu si můžete...
Příznaky celiakie, které byste neměli přehlížet

Příznaky celiakie, které byste neměli přehlížet

Lepek je směs bílkovin, vyskytující se v různých kombinacích v zrnech pšenice, ječmene a žita. Někteří lidé na něj mohou mít intoleranci,...

Videorozhovor