Jak se efektivně ubránit podzimnímu nachlazení?

Jak se efektivně ubránit podzimnímu nachlazení?
zdroj: Shutterstock

Podzim je mimo jiné známý jako období nachlazení a dalších podobných neduhů. Dny se krátí, světla ubývá, což nám ubírá na energii a dobré náladě. V takovém stavu jsme k nakažení virem či bakterií náchylnější. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak taková nebezpečí odrazit a udržet imunitní systém v kondici i během chladnějších a větrnějších měsíců.

Co dalšího pomůže s posílením obranyschopnosti?

1. Myjte si ruce
Může to znít zjevně, přesto to mnoho lidí přehlíží: Správná hygiena může mít obrovský dopad na vaše zdraví. V tomto kontextu pak zejména mytí rukou. Zbavíte se tak všeho, co k vám nepatří. Když jste venku, noste s sebou antibakteriální gel pro dezinfekci a pokud jste doma nebo u zdroje vody, umyjte si vždy před jídlem nebo při manipulaci s ním ruce mýdlem a teplou vodou.

2. Udržujte se v kondici
Přiměřená fyzická aktivita je skvělým způsobem, jak tělo udržet silným a odolným. Týdně byste měli absolvovat ideálně pět 30minutových kardio lekcí a 2 silová cvičení – ať už jde o trénink se zátěží nebo třeba o jógu či pilates. To je zdravé optimum, které byste neměli přecházet a se cvičením to přehánět. Přílišná fyzická aktivita nevyvážená dostatkem času pro regeneraci může mít totiž opačný účinek. Tělo potřebuje odpočívat.

3. Čistěte se
Zázvor a kurkuma jsou skvělá koření, která vaše tělo pročistí. Jsou známá jako ověřené přírodní léčivé prostředky, které posilují přirozenou obranyschopnost organismu.

4. Zvyšte příjem vitaminu A
Vitamin A je další živinou, která na imunitní systém působí přímo zázračně. Hraje hlavní roli při udržování zdravé pokožky, což je první ochranná bariéra vašeho těla. Vitamin A se stará o to, aby měla dostatek regenerace a aby po všech stránkách prospívala. Taková pokožka představuje neproniknutelnou první obrannou linii proti bakteriím a virům. Vitamin A dodají batáty, mrkev a také dýně – typické podzimní pochoutky! Ta příroda to dobře zařídila, že?

5. Pečujte o střeva
Střeva jsou důležitou součástí imunitního systému. Jejich perfektní kondice, podobně jako stav celého trávicího systému, hraje ve zdraví organismu zásadní roli. Dobré bakterie ve střevech pomáhají mírnit záněty a závažnost nachlazení. Krmte je probiotiky, která najdete ve fermentovaných potravinách nebo i v doplňcích stravy.

6. Travte čas se svými blízkými
Studie ukázaly, že objímání rodiny a přátel je skvělým stimulátorem nálady, což prospívá imunitnímu systému. Stres jej totiž může výrazně oslabit, výsledkem čehož jste potom náchylnější k nakažení a propuknutí nachlazení, chřipky nebo jiné nemoci. Objímejte své blízké každý den, nevynechejte jedinou příležitost.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jarní úklid bez chemie krok za krokem

Jarní úklid bez chemie krok za krokem

Pro mnohé z nás nastal vhodný čas pro to, abychom se pustili do jarního úklidu našeho domova. Takový úklid je dobrý z mnoha důvodů, proces čištění může být velmi povzbuzující, omladí totiž náš vnitřní...

Čtěte dál
Duben, měsíc plný tradic: Na co všechno se můžete těšit?

Duben, měsíc plný tradic: Na co všechno se můžete těšit?

Plodnost, hojnost, nový začátek, naděje, láska. To vše symbolizuje duben, který je mnoha různými tradicemi protkán daleko více než...
Odborníci se vyjadřují k podpůrné léčbě nemoci COVID-19: Jaké léky a doplňky stravy jsou vhodné?

Odborníci se vyjadřují k podpůrné léčbě nemoci COVID-19: Jaké léky a doplňky stravy jsou vhodné?

K podpůrné léčbě se využívají běžně dostupné léky, množství symptomů onemocnění COVID-19 se dá úspěšně léčit. Vysokou účinnost léčby...

Videorozhovor