Klasické mléko vs. mléko z farmy: Jaký je zdravotní přínos a můžeme věřit mléku z obchodu?

Klasické mléko vs. mléko z farmy:  Jaký je zdravotní přínos a můžeme věřit mléku z obchodu?
zdroj: Shutterstock

Mléko je potravina, která je opředena mnoha mýty. Mléko prý obsahuje antibiotika, zahleňuje, způsobuje alergie a navíc je získáváno ne zrovna šetrným způsobem. Jak si stojí kvalita mléka u nás v porovnání s jinými státy? A je konzumace mléka opravdu tak zdraví škodlivá?

V 10 + 1 otázkách jsme si povídali o mléku s doktorkou Hanou Brožkovou z firmy Bureau Veritas, která je auditorkou hygieny a bezpečnosti potravin.

Sledujte náš kanál na youtube

Mléko a mléčné výrobky v ČR
Složení mléka se za posledních 25 let změnilo, ale ne vlivem technologie, nýbrž vlivem chovaných zvířat. Srovnávat tedy mléko a produkci např. ve Švýcarsku a u nás je takřka nemožné. U českých výrobků z mléka "nemůžete sáhnout vedle", z toho důvodu bychom měli více důvěřovat lokální produkci.
V posledních letech se neustále probírají zdravotní přínosy a negativní dopady mléka na naše zdraví. Alergie na mléko případně intolerance na laktózu jsou jevem, který tu vždy byl, nicméně až informovanost a zájem o zdravou stravu vynesl tyto zdravotní problémy na světlo.
Liší se opravdu mléko z farmy od mléka z obchodu? Chuťově jistě ano, lze ale plně spoléhat na jeho mikrobiální bezpečnost?
Další informace se dozvíte v rozhovoru.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jaké tuky jsou nejvhodnější pro pečení cukroví, smažení kapra nebo přípravu majonézy?

Jaké tuky jsou nejvhodnější pro pečení cukroví, smažení kapra nebo přípravu majonézy?

Období Vánoc s sebou přináší řadu pokrmů, které normálně během roku nejíme – vánočka, cukroví, smažený kapr, bramborový salát – všechno velmi tučné a vydatné pokrmy. A právě o tom, jaké tuky jsou pro jejich...

Čtěte dál
Melancholie: Kde končí hranice mezi smutnou náladou a depresí?

Melancholie: Kde končí hranice mezi smutnou náladou a depresí?

Melancholická deprese je formou velké depresivní poruchy, která vykazuje melancholické rysy. Ačkoliv dříve bývala evidována jako zřetelná...
Jak si vyrobit domácí a poctivý marcipán do vánočního pečení?

Jak si vyrobit domácí a poctivý marcipán do vánočního pečení?

Sladká pochoutka s vůní mandlí se hodí nejen k potahování dortů, ale také k výrobě a zdobení cukroví. Milovníci marcipánu jistě dají...

Videorozhovor