Klasické mléko vs. mléko z farmy: Jaký je zdravotní přínos a můžeme věřit mléku z obchodu?

Klasické mléko vs. mléko z farmy:  Jaký je zdravotní přínos a můžeme věřit mléku z obchodu?
zdroj: Shutterstock

Mléko je potravina, která je opředena mnoha mýty. Mléko prý obsahuje antibiotika, zahleňuje, způsobuje alergie a navíc je získáváno ne zrovna šetrným způsobem. Jak si stojí kvalita mléka u nás v porovnání s jinými státy? A je konzumace mléka opravdu tak zdraví škodlivá?

V 10 + 1 otázkách jsme si povídali o mléku s doktorkou Hanou Brožkovou z firmy Bureau Veritas, která je auditorkou hygieny a bezpečnosti potravin.

Sledujte náš kanál na youtube

Mléko a mléčné výrobky v ČR
Složení mléka se za posledních 25 let změnilo, ale ne vlivem technologie, nýbrž vlivem chovaných zvířat. Srovnávat tedy mléko a produkci např. ve Švýcarsku a u nás je takřka nemožné. U českých výrobků z mléka "nemůžete sáhnout vedle", z toho důvodu bychom měli více důvěřovat lokální produkci.
V posledních letech se neustále probírají zdravotní přínosy a negativní dopady mléka na naše zdraví. Alergie na mléko případně intolerance na laktózu jsou jevem, který tu vždy byl, nicméně až informovanost a zájem o zdravou stravu vynesl tyto zdravotní problémy na světlo.
Liší se opravdu mléko z farmy od mléka z obchodu? Chuťově jistě ano, lze ale plně spoléhat na jeho mikrobiální bezpečnost?
Další informace se dozvíte v rozhovoru.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Zvláštní kešu: ořechy to nejsou a na stromě byste je nepoznali

Zvláštní kešu: ořechy to nejsou a na stromě byste je nepoznali

Kešu jsou využívány při přípravě asijských jídel, oblibu si získaly mezi vegany a mnozí z vás si na nich pochutnávají večer u televize. Jsou cennou zásobárnou vitamínů a minerálů, ale přitom se nejedná...

Čtěte dál
Rozhovor s Lucií Tvrdoňovou: Krabičkové stravování

Rozhovor s Lucií Tvrdoňovou: Krabičkové stravování

Jednou z velmi oblíbených diet se v poslední době stala krabičková dieta. Pravidelná strava s přesně napočítaným množstvím živin, která...
Pravidelná konzumace laktobacilů má mnoho výhod pro zdraví

Pravidelná konzumace laktobacilů má mnoho výhod pro zdraví

Lactobacillus acidophilus je jedním z nejčastějších rodů probiotik, které v potravinách nebo doplňcích stravy konzumujeme. Najdete...

Videorozhovor