Klasické mléko vs. mléko z farmy: Jaký je zdravotní přínos a můžeme věřit mléku z obchodu?

Klasické mléko vs. mléko z farmy:  Jaký je zdravotní přínos a můžeme věřit mléku z obchodu?
zdroj: Shutterstock

Mléko je potravina, která je opředena mnoha mýty. Mléko prý obsahuje antibiotika, zahleňuje, způsobuje alergie a navíc je získáváno ne zrovna šetrným způsobem. Jak si stojí kvalita mléka u nás v porovnání s jinými státy? A je konzumace mléka opravdu tak zdraví škodlivá?

V 10 + 1 otázkách jsme si povídali o mléku s doktorkou Hanou Brožkovou z firmy Bureau Veritas, která je auditorkou hygieny a bezpečnosti potravin.

Sledujte náš kanál na youtube

Mléko a mléčné výrobky v ČR
Složení mléka se za posledních 25 let změnilo, ale ne vlivem technologie, nýbrž vlivem chovaných zvířat. Srovnávat tedy mléko a produkci např. ve Švýcarsku a u nás je takřka nemožné. U českých výrobků z mléka "nemůžete sáhnout vedle", z toho důvodu bychom měli více důvěřovat lokální produkci.
V posledních letech se neustále probírají zdravotní přínosy a negativní dopady mléka na naše zdraví. Alergie na mléko případně intolerance na laktózu jsou jevem, který tu vždy byl, nicméně až informovanost a zájem o zdravou stravu vynesl tyto zdravotní problémy na světlo.
Liší se opravdu mléko z farmy od mléka z obchodu? Chuťově jistě ano, lze ale plně spoléhat na jeho mikrobiální bezpečnost?
Další informace se dozvíte v rozhovoru.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Odkládáte neustále práci a povinnosti? Pak možná trpíte jednou civilizační nemocí

Odkládáte neustále práci a povinnosti? Pak možná trpíte jednou civilizační nemocí

Musíte se do všeho přemlouvat a než konečně usednete k práci, „potřebujete“ nutně uklidit celý dům, vyvenčit psa a nakrmit papouška? Tak přesně tomu se říká prokrastinace a věřte, že není vůbec jednoduché...

Čtěte dál
I voda může zabíjet. Kolik litrů najednou už je moc?

I voda může zabíjet. Kolik litrů najednou už je moc?

Ledviny nedokáží filtrovat více než určité množství za hodinu. Vypijete-li za tu dobu více, přebytečná voda může zředit elektrolyty...
Potravina, kterou stojí za to jíst denně pro silnou imunitu a zdravá střeva

Potravina, kterou stojí za to jíst denně pro silnou imunitu a zdravá střeva

Tato potravina snižuje riziko osteoporózy, posiluje imunitu a také pomáhá při kontrole hmotnosti. Tušíte správně, je to bílý jogurt....