Musíte se do všeho přemlouvat a než konečně usednete k práci, „potřebujete“ nutně uklidit celý dům, vyvenčit psa a nakrmit papouška? Tak přesně tomu se říká prokrastinace a věřte, že není vůbec jednoduché se jí zbavit.
Odkládáte povinnosti? Hazardujete se svým zdravím
Prokrastinace – chorobné odkládání povinností – je považována za civilizační nemoc. A není se čemu divit. Výrazně snižuje sebevědomí, způsobuje psychické i fyzické vyčerpání a pocit bezmoci. Je velmi těžké se jí vymanit a znovu začít pracovat efektivně. Dlouhotrvající prokrastinace, pokud ji neřešíte, může vyústit až v deprese. Stav se stále více a více prohlubuje. Sledováním seriálu, který si „dopřejete“, než se pustíte do práce, totiž dojde k ještě většímu vyčerpání a na splnění konkrétního úkolu už nezbývají síly.
Začněte pomalu
Vytyčte si na každý den pár cílů, které si předem napíšete na papír. Nic přehnaného, ale naopak se snažte stanovit takové úkoly, o kterých víte, že vám nezaberou takřka žádný čas. Píšete knihu? Pusťte se každý den do jednoho odstavce. Tím si vytvoříte návyk, který bude přinášet uspokojení a výrazně vám zvýší sebevědomí. Po nějakém čase, kdy vám práce nebude činit problémy, si stanovte další cíle, popřípadě rozšiřte ty stávající. Nezapomeňte se odměňovat. Za splnění denních úkolů si dopřejte něco, co máte rádi.
Když prokrastinace prospívá
Vedle chorobného odkládání povinností ještě existuje jev, který psychologové nazývají aktivní prokrastinace. Jedná se o specifický druh, který není patologický, ale naopak mnohým lidem vyhovuje a umožňuje jim pracovat efektivně. Pokud je termín uzávěrky ještě v nedohlednu, nejsou někteří lidé schopni si k práci sednout a udělat ji s předstihem. Raději ji odkládají až na poslední chvíli, kdy je dožene stres z blížícího se termínu. Tito lidé se ale nesnaží práci bezdůvodně odkládat. Jsou schopni efektivně pracovat po celou dobu, ale na něčem jiném. Nejlépe na tom, co aktuálně „hoří“. V takovém případě se není třeba prokrastinace obávat. Nikomu nezpůsobuje žádné problémy a nenarušuje psychickou pohodu.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Třešně jako silný zdroj antioxidantů a anti-agingový prostředek
Třešňová sezóna je v plném proudu. Krásně rudé, šťavnaté plody jsou učiněným pokladem pro tělo i pokožku. V naturopatii jsou oblíbené převážně z důvodu, že umí snížit zánět, riziko srdečních chorob a jsou...
Čtěte dál
Mikroplasty v těle: Skrytá hrozba, které se (ne)vyhneme?

Bosá chůze: Přínosy, rizika a pohled odborníků

Co udělá digitální detox? Jak se změní vaše mysl i tělo, když odložíte telefon

Hypermobilita – výhoda vašeho těla nebo handicap?

Pomalý a rychlý dopamin: Klíč k rovnováze štěstí a motivace

Thajské masáže – fenomén moderní relaxace

Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství

Péče o klouby v zimním období – užitečné tipy a význam správné výživy

Balzámy na rty v zimě ochrání, ale mohou skrývat i zdravotní rizika

Konec starého a začátek nového – na co se připravit v roce 2025?

Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
