Ledviny nedokáží filtrovat více než určité množství za hodinu. Vypijete-li za tu dobu více, přebytečná voda může zředit elektrolyty v krvi tak, že vám to určitě prospívat nebude. Všeho moc škodí, i vody.
Bez ohledu na to, kolik vody ztratíte pocením, močením nebo dýcháním, existuje horní hranice vody, kterou byste měli za hodinu vypít. Tento limit je určen schopností ledvin filtrovat tekutiny, které přijímáte. Pro průměrného dospělého člověka je to okolo litru vody. Můžete se i tzv. přepít. To se stalo ženě, která se v roce 2007 účastnila soutěže v pití vody. Cílem bylo vypít každých 15 minut čtvrtlitrovou láhev vody a nejít močit, později bylo množství zvýšeno na půl litru. Předpokládá se, že dotyčná během krátké doby vypila více než 7 litrů vody a později téhož dne zemřela na intoxikaci vodou.
Hyponatrémie se projevuje podobně jako dehydratace
Zdaleka se nejedná o jediný případ, který se v posledních deseti letech objevil. Neustále se mluví o nutnosti dodržování pitného režimu, už tak často se ale neobjevují informace, že nedostatek vody není radno dohánět najednou. Osm velkých sklenic byste měli vypít během celého dne, a ne ve chvíli, kdy si uvědomíte, že vás bolí hlava vlivem nedostatku tekutin. Takové jednání může mít za následek i smrt, jak dokládá příklad nešťastnice, která se zúčastnila soutěže v pití vody. Hyponatrémie, neboli intoxikace vodou, je stav, kdy je hladina sodíku pod 120-110 mmolů na litr (smrt nastává při koncentraci méně než 105 mmolů na litr) a hladina dalších elektrolytů v krvi je nadměrně zředěna vodou. Projevuje se paradoxně podobně jako dehydratace, tedy stavu, kdy má tělo vody nedostatek. Objevují se symptomy jako jsou bolesti hlavy, nevolnost, zvracení, svalové křeče, halucinace, únava, mentální dezorientace a záchvaty.
Utopit se můžete i na suchu
Ledviny filtrují krev a rozhodují o tom, kolik vody a rozpuštěných látek, včetně sodíku, zůstává v těle a kolik se vyloučí močí. Mají omezenou kapacitu, respektive za hodinu nejsou schopny přefiltrovat více než litr vody (přibližně, množství závisí na pohlaví, věku, celkovém zdraví a fyzické konstituci). Vypijete-li vody více, může to způsobit neschopnost ledvin tento přebytek odfiltrovat. Výsledkem je právě hyponatrémie, nízká hladina sodíku v krvi, která může způsobit až smrt. Přebytečná voda putuje do buněk, kde je koncentrace sodíku vyšší než v krvi. Buňky vlivem toho nabírají vodu. Neurony, buňky mozku, ale bobtnat nemohou, protože jsou pevně zabaleny do kostnaté lebky znemožňující jim rozšíření. Díky rychlému přítoku vody se však mozek zvětšovat začne. Protože nemá kam růst, dochází k záchvatům, kómatu, zástavě dechu a smrti. Samozřejmě zde popisujeme velmi krajní případ.
Sledujte, jak moc se potíte
Sportovci se vlivem zvýšené fyzické aktivity potí více než neaktivní lidé, pročež by měli i více pít, aby vyrovnali ztráty vody a elektrolytů v čele se sodíkem. I během sportu by ale tekutiny měly být ideálně doplňovány postupně a ne najednou, aby nedocházelo k přetěžování ledvin. Pokud se zvýšeně hýbete, kontrolujte nejen kolik toho vypijete, ale také, kolik vypotíte a pokuste se myslet na postupné doplňování vody. A to nejen při sportu. Pijte po menších množstvích několikrát denně nenechte se dohnat k pocitu vlčí žízně, kdy vypijete najednou více vody, než budou vaše ledviny schopny zpracovat.
Také by Vás mohlo zajímat

Posílení energie bez kofeinu: Jak přirozeně bojovat proti únavě a cítit se svěže po celý den
Každý z nás občas zažije ten pocit – ospalost, těžká hlava, ztráta motivace a neodolatelná chuť na něco, co nás rychle „nakopne“. V moderním světě se často spoléháme na kávu, černý čaj nebo energetické...
Čtěte dál
Hypermobilita – výhoda vašeho těla nebo handicap?

Pomalý a rychlý dopamin: Klíč k rovnováze štěstí a motivace

Thajské masáže – fenomén moderní relaxace

Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství

Péče o klouby v zimním období – užitečné tipy a význam správné výživy

Balzámy na rty v zimě ochrání, ale mohou skrývat i zdravotní rizika

Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku

Změny počasí a jejich souvislost s migrénou

Kurkuma, koření s věhlasnými účinky. Kdy si ale na její užívání dát pozor?

Péče o oči v létě – jednoduché SOS tipy pro zdravé oči bez suchosti a zarudnutí

Křečové žíly a léto – jaká opatření je důležité dodržovat?
