I voda může zabíjet. Kolik litrů najednou už je moc?

I voda může zabíjet. Kolik litrů najednou už je moc?
zdroj: Shutterstock

Ledviny nedokáží filtrovat více než určité množství za hodinu. Vypijete-li za tu dobu více, přebytečná voda může zředit elektrolyty v krvi tak, že vám to určitě prospívat nebude. Všeho moc škodí, i vody.

Bez ohledu na to, kolik vody ztratíte pocením, močením nebo dýcháním, existuje horní hranice vody, kterou byste měli za hodinu vypít. Tento limit je určen schopností ledvin filtrovat tekutiny, které přijímáte. Pro průměrného dospělého člověka je to okolo litru vody. Můžete se i tzv. přepít. To se stalo ženě, která se v roce 2007 účastnila soutěže v pití vody. Cílem bylo vypít každých 15 minut čtvrtlitrovou láhev vody a nejít močit, později bylo množství zvýšeno na půl litru. Předpokládá se, že dotyčná během krátké doby vypila více než 7 litrů vody a později téhož dne zemřela na intoxikaci vodou.

Hyponatrémie se projevuje podobně jako dehydratace
Zdaleka se nejedná o jediný případ, který se v posledních deseti letech objevil. Neustále se mluví o nutnosti dodržování pitného režimu, už tak často se ale neobjevují informace, že nedostatek vody není radno dohánět najednou. Osm velkých sklenic byste měli vypít během celého dne, a ne ve chvíli, kdy si uvědomíte, že vás bolí hlava vlivem nedostatku tekutin. Takové jednání může mít za následek i smrt, jak dokládá příklad nešťastnice, která se zúčastnila soutěže v pití vody. Hyponatrémie, neboli intoxikace vodou, je stav, kdy je hladina sodíku pod 120-110 mmolů na litr (smrt nastává při koncentraci méně než 105 mmolů na litr) a hladina dalších elektrolytů v krvi je nadměrně zředěna vodou. Projevuje se paradoxně podobně jako dehydratace, tedy stavu, kdy má tělo vody nedostatek. Objevují se symptomy jako jsou bolesti hlavy, nevolnost, zvracení, svalové křeče, halucinace, únava, mentální dezorientace a záchvaty.

Utopit se můžete i na suchu
Ledviny filtrují krev a rozhodují o tom, kolik vody a rozpuštěných látek, včetně sodíku, zůstává v těle a kolik se vyloučí močí. Mají omezenou kapacitu, respektive za hodinu nejsou schopny přefiltrovat více než litr vody (přibližně, množství závisí na pohlaví, věku, celkovém zdraví a fyzické konstituci). Vypijete-li vody více, může to způsobit neschopnost ledvin tento přebytek odfiltrovat. Výsledkem je právě hyponatrémie, nízká hladina sodíku v krvi, která může způsobit až smrt. Přebytečná voda putuje do buněk, kde je koncentrace sodíku vyšší než v krvi. Buňky vlivem toho nabírají vodu. Neurony, buňky mozku, ale bobtnat nemohou, protože jsou pevně zabaleny do kostnaté lebky znemožňující jim rozšíření. Díky rychlému přítoku vody se však mozek zvětšovat začne. Protože nemá kam růst, dochází k záchvatům, kómatu, zástavě dechu a smrti. Samozřejmě zde popisujeme velmi krajní případ.

Sledujte, jak moc se potíte
Sportovci se vlivem zvýšené fyzické aktivity potí více než neaktivní lidé, pročež by měli i více pít, aby vyrovnali ztráty vody a elektrolytů v čele se sodíkem. I během sportu by ale tekutiny měly být ideálně doplňovány postupně a ne najednou, aby nedocházelo k přetěžování ledvin. Pokud se zvýšeně hýbete, kontrolujte nejen kolik toho vypijete, ale také, kolik vypotíte a pokuste se myslet na postupné doplňování vody. A to nejen při sportu. Pijte po menších množstvích několikrát denně nenechte se dohnat k pocitu vlčí žízně, kdy vypijete najednou více vody, než budou vaše ledviny schopny zpracovat.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Divoké bylinky v nádivce usnadní trávení a navíc ji skvěle dochutí. Jaké nasbírat?

Divoké bylinky v nádivce usnadní trávení a navíc ji skvěle dochutí. Jaké nasbírat?

Velikonoční svátky jsou odjakživa spojeny s dobrým jídlem. Na každý den náleží právě jedno a nádivka je neodmyslitelně spojována s Bílou sobotou. Lze ji připravit i bez masa a přitom bude stále chutná....

Čtěte dál
Zdravé tělo je odolné tělo: Cvičte on-line – nabídka virtuálních lekcí je široká

Zdravé tělo je odolné tělo: Cvičte on-line – nabídka virtuálních lekcí je široká

Pandemie nového typu koronaviru SARS-CoV-2 je u nás již nějakou dobu přímou příčinou celostátní karantény. Ostatní státy jsou na tom...
Jarní úklid bez chemie krok za krokem

Jarní úklid bez chemie krok za krokem

Pro mnohé z nás nastal vhodný čas pro to, abychom se pustili do jarního úklidu našeho domova. Takový úklid je dobrý z mnoha důvodů,...

Videorozhovor