Naučte se číst v hodnotách krevního tlaku: Co čísla znamenají?

Naučte se číst v hodnotách krevního tlaku: Co čísla znamenají?
zdroj: Shutterstock

Zdravý krevní tlak by chtěl mít každý. Ani nízký, ani vysoký. Hodnoty krevního tlaku jsou ale mnohdy různé a nejčastější příčina je nadměrná konzumace soli a nezdravý životní styl. V jakých číslech by se měl krevní tlak ideálně pohybovat?

Když vám lékař měří krevní tlak, vyjadřuje se jeho hodnota dvěma čísly – tzv. horním, což je tlak systolický, a spodním, což je tlak diastolický. Čísla dohromady tvoří zlomek, který podává obraz o vašem krevním tlaku. To vyšší číslo ukazuje množství tlaku v tepnách během kontrakce srdečního svalu a jedná se tedy o systolický krevní tlak. Diastolický krevní tlak, nižší číslo, ukazuje tlak v tepnách mimo srdeční kontrakce. Pro určení zdraví srdce jsou rozhodující obě čísla – jak to, označující tlak systolický, tak i to druhé, vypovídající o tlaku diastolickém.

Co je vlastně normální
Při běžném stavu by se systolický krevní tlak měl pohybovat mezi 90-120 jednotkami zvanými mm Hg a tlak diastolický by měl vykazovat hodnoty v rozmezí 60-80 mm Hg. Vyšší čísla ukazují, že srdce pracuje příliš tvrdě a moc razantně pumpuje krev do zbytku těla. Hodnoty, v nichž se výše tlaku vyjadřuje, jsou jednotky zvané milimetry rtuťového sloupce – zkráceně mm Hg. Obvyklým měřením je jakýkoliv tlak vyšší než 120/80 mm Hg a nižší než 90/60 mm Hg – u dospělého člověka. Pokud se nacházíte v tomto běžném rozmezí, není zapotřebí lékařské intervence. I tak byste ale měli dodržovat zdravý životní styl a zdravou váhu, abyste zabránili rozvoji hypertenze neboli vysokého krevního tlaku.

Když je tlak zvýšený
Červenou vlajku naznačují čísla vyšší než 120/80 mm Hg – pokud je systolický tlak vyšší než 120-129 mm Hg a diastolický menší než 80 mm Hg znamená to, že trpíte vysokým krevním tlakem, odborně hypertenzí. Přestože tato čísla nejsou technicky vzato ještě považována za vysoký krevní tlak, překračují již zdravou normu a je proto třeba je hlídat. Zvýšený krevní tlak v sobě totiž nese riziko přeměny na vysoký krevní tlak, která vás vystavuje zvýšenému riziku onemocnění srdce a také mrtvice. Tento problém se primárně řeší zdravým životním stylem sestávajícím z vyvážené stravy a pravidelného pohybu.

Riziko hypertenze
Pokud se čísla krevního tlaku dlouhodobě pohybují nad 130-139 mm Hg a 80-89 mm Hg, lze již hovořit o vysokém krevním tlaku, hypertenzi. Tento stav je již nutné lékařsky měřit a monitorovat a pokud se stav ani po nastoupení cesty zdravého životního stylu přibližně po jednom měsíci nezlepší, bývá nutné zařadit již medikaci na snížení vysokého krevního tlaku. Pokud nevykazujete vysoké riziko onemocnění srdce, může lékař medikaci odložit a sledovat vás během zdravého životního stylu a stát se na této vaší cestě průvodcem a rádcem. Léčba nad 65 let by měla být řešena individuálně s ohledem na pacientovu celkovou anamnézu. Zdá se, že léčba vysokého krevního tlaku u starších dospělých snižuje problémy s pamětí a demenci. Jakmile čísla krevního tlaku přesáhnout 140/90 mm Hg, považuje se tento stav za druhý stupeň hypertenze a zde je již zpravidla léčba medikamenty bohužel nevyhnutelná. Návyky zdravého životního stylu jsou však i přesto stejně důležité jako v první fázi.

Zdravý životní styl jako základní stavební kámen
Zdravá strava a dostatek pravidelného pohybu představuje prevenci i řešení potíží s vysokým krevním tlakem. V tomto případě se jedná zejména o doporučení výrazného omezení sodíku, tedy obecně soli, snížení příjmu kofeinu a kofeinových nápojů, ideálně každý den věnovat 30 minut nějaké příjemné pohybové aktivitě, kterou máte rádi. Dále je žádoucí udržovat si pomocí těchto pravidel zdravou konstantní váhu, vyvarovat se nadměrného stresu – naučit se odpočívat a relaxovat – a snížit konzumaci alkoholu.

Když je tlak moc nízký
Nízký krevní tlak, známý jako hypotenze, znamená, že srdce nedává tělu ani samo sobě dostatečně okysličenou krev, což je velmi nebezpečné. Hypotenze může být způsobena potížemi se srdcem, nedostatečným pitným režimem, těhotenstvím, ztrátou krve, závažnou infekcí, podvýživou, endokrinními problémy i některými léky. Často bývá doprovázena závratěmi. Pokud u sebe pozorujete některé z těchto známek, poraďte se o dalším řešení s lékařem.

Norma jako základ zdraví
Udržování krevního tlaku v normálním rozmezí je zásadní pro prevenci komplikací, jako je srdeční onemocnění a mrtvice. Kombinace návyků zdravého životního stylu a léků může pomoci snížit váš krevní tlak. Pamatujte si ale, že jediné měření krevního tlaku nemusí nutně klasifikovat vaše zdraví. Průměrný údaj o krevním tlaku v průběhu času je nejpřesnější. Proto je často ideální neměřit krevní tlak doma, kde může dojít ke zkreslení informací a zbytečné panice. Raději se poraďte s odborníkem a předejdete tak zbytečným komplikacím a stresu, který může případné obtíže jen zhoršit.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Divoké bylinky v nádivce usnadní trávení a navíc ji skvěle dochutí. Jaké nasbírat?

Divoké bylinky v nádivce usnadní trávení a navíc ji skvěle dochutí. Jaké nasbírat?

Velikonoční svátky jsou odjakživa spojeny s dobrým jídlem. Na každý den náleží právě jedno a nádivka je neodmyslitelně spojována s Bílou sobotou. Lze ji připravit i bez masa a přitom bude stále chutná....

Čtěte dál
Zdravé tělo je odolné tělo: Cvičte on-line – nabídka virtuálních lekcí je široká

Zdravé tělo je odolné tělo: Cvičte on-line – nabídka virtuálních lekcí je široká

Pandemie nového typu koronaviru SARS-CoV-2 je u nás již nějakou dobu přímou příčinou celostátní karantény. Ostatní státy jsou na tom...
Jarní úklid bez chemie krok za krokem

Jarní úklid bez chemie krok za krokem

Pro mnohé z nás nastal vhodný čas pro to, abychom se pustili do jarního úklidu našeho domova. Takový úklid je dobrý z mnoha důvodů,...

Videorozhovor