Malý průvodce světem dýní: Jaká se hodí na vydlabání a jaká do polévky?

Malý průvodce světem dýní: Jaká se hodí na vydlabání a jaká do polévky?
zdroj: Shutterstock

Dýně jsou u nás poslední roky v kurzu stále více. Nejen, že se pomalu začínají spojovat i s našimi „dušičkami“, ale hojnější využití nacházejí také v kuchyni. Jak to s nimi vlastně je? Z kolika druhů můžete vybírat a proč se dýně spojuje zrovna s Halloweenem?

Svět dýní je překvapivě rozmanitý. Není to jen dýně goliáš, hokkaido nebo špagetová. To jsou druhy, které známe, a až na tu první, která slouží spíše pro krmení zvířat a vyřezávání luceren, je užíváme v kuchyni. Druhů dýně je ale ve skutečnosti mnohem více.

1. Japonská dýně Kent
Sladká odrůda japonské dýně, které se také říká Kent, se skvěle hodí do salátů a pečených jídel, podobně jako oblíbená hokkaido. Na rozdíl od ní má ale Kent poměrně tvrdou a nepoddajnou slupku, která se liší i barvou – není zcela oranžová, převažují odstíny zelené a šedé v podobě skvrn, dužina je tmavší a žlutá. Abyste zachovali chuť, jíž jsou kentské dýně proslulé, vařte je i se slupkou a poté se zbavte semen a vydlabejte dužinu.

2. Máslová či muškátová
Tato odolná podlouhlá odrůda je jednou z nejvšestrannějších z široké dýňové rodiny. Je příjemně sladká s mírným ořechovým aroma, oproti hokkaido však o něco sušší a také je třeba před vlastní úpravou důkladně ořezat tvrdou slupku. Takto upravená muškátová dýně poslouží k přípravě skvělé polévky, nebo ji můžete nakrájet na malé kousky, na másle či rostlinném tuku opéci na pánvi a zasypat skořicí a podávat jako dezert, nebo ji užít jakou součást různých pečených směsí.

3. Bramborová dýně (Sweet Dumpling)
Ačkoliv plody této dýně připomínají velký knedlík, neříká se jí „knedlíková“ ale „bramborová“. Dýničky velké akorát pro jednu porci jídla ale s trochou fantazie připomínají i pořádnou bramboru. Pyšní se sladkou, krémovou a lahodnou chutí, které se využívá při nadívání, pečení i vaření. Skvěle chutnají naplněné směsí kukuřice, másla, medu a smetany a zapečené v troubě. V suchu a teple je navíc můžete skladovat až 10 měsíců.

4. Modrá dýně (Queensland Blue)
Atraktivní malá odrůda s modrošedou slupkou vyniká lahodnou chutí. Je poměrně vytrvalá, snadno se pěstuje a skvěle prosperuje i na kompostu, ke spokojenosti potřebuje jen dostatek slunce a prostoru. Hodí se do polévek, pečených i vařených pokrmů.

A proč dýně a Halloween?
A proč je konec října a začátek listopadu spojován zrovna se strašidelným dýňovým obličejem? Věřte nebo ne, předchůdcem dýně byla řepa, tuřín nebo brambora. Vyřezávaly se z nich svítilny, které se kladly na okna, aby svítily bloudícím duším a aby obyvatele domu ochránily před zlými mocnostmi. Souvisí to s příběhem o irském opilci Jackovi, který několikrát obelstil ďábla. Ten jej za to odsoudil k věčnému bloudění a aby si mohl posvítit na cestu, dal mu hroudu žhavého uhlí, kterou Jack vložil do svítilny z řepy. Lidé věřili, že když dají na okno světlo, Jack si jej vezme a před vším zlým je ochrání. Do USA přinesli tradici irští přistěhovalci v 19. století, a protože v Americe byla nejdostupnější dýně, začali ji Američané užívat jako svítilnu místo řepy. A jelikož vlivy americké kultury v mnohém ovlivňují i nás, začínají se v posledních letech dýňové svítilny objevovat i v Česku. Také si letos plánujete vyřezat svou vlastní? Nebo si dýni raději upečete?

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Divoké bylinky v nádivce usnadní trávení a navíc ji skvěle dochutí. Jaké nasbírat?

Divoké bylinky v nádivce usnadní trávení a navíc ji skvěle dochutí. Jaké nasbírat?

Velikonoční svátky jsou odjakživa spojeny s dobrým jídlem. Na každý den náleží právě jedno a nádivka je neodmyslitelně spojována s Bílou sobotou. Lze ji připravit i bez masa a přitom bude stále chutná....

Čtěte dál
Rady na to, jak pracovat z domu a nezbláznit se z toho

Rady na to, jak pracovat z domu a nezbláznit se z toho

Kvůli pandemii nového typu koronaviru se mnoho společností uchyluje práci z domova, kam vysílá zaměstnance, aby tak snížily riziko...
Topinambur: Slunečnice, která posiluje imunitu. Co je zkusit letos zasadit?

Topinambur: Slunečnice, která posiluje imunitu. Co je zkusit letos zasadit?

Topinambur, artyčok jeruzalémský, židovský brambor nebo také správně slunečnice topinambur. Všechna pojmenování označují exotickou...

Videorozhovor