Kvašený mošt z hroznů – mok prospěšný pro vaše srdce a cévy

Kvašený mošt z hroznů – mok prospěšný pro vaše srdce a cévy
zdroj: Shutterstock

Bobule hroznové vína jsou plné cenných látek. Mají své nezastupitelné místo ve středomořském jídelníčku a vynikají svou chutí i léčivými účinky. Je proto velká škoda, že ho konzumujeme hlavně v tekuté podobě, ve které sice získává alkohol, zato ztrácí řadu prospěšných látek.

Pramen zdraví ze Středomoří
Hroznové víno je tvořeno především cukry a vitamíny skupiny B. K tomu obsahuje esenciální aminokyseliny. Sice v poměrně malé míře, ovšem zastoupeny jsou všechny, což je v případě ovoce ojedinělé. Převažuje vitamín B6, který se spolu s B2 a B3 zúčastňuje energetického metabolismu. Hroznové víno je díky obsažené bílkovině, známé pod označením JNK, účinné v prevenci rakoviny. Bílkovina JNK pomáhá regulovat řízenou buněčnou smrt, apoptózu.

Vždy jiná chuť
Výrazný podíl organických kyselin dodává hroznovému vínu nakyslou chuť. Organické kyseliny mají alkalizující účinky, to znamená, že z těla odvádí kyselinu močovou a bakterie. Tím urychluje průnik moči ledvinami a močovými cestami a zabraňuje tak vzniku zánětu močových cest. Hroznové víno by proto mělo být součástí podpůrné léčby osob trpících na chronické záněty močového měchýře nebo ledvin. Na chuti se podílí kromě organických kyselin také lokalita. Čím teplejší oblast, tím jsou bobule sladší, protože obsahuje větší podíl cukrů.

To nejlepší pro vaše srdce
Přítomný draslík a železo mají blahodárné účinky na srdce. Jen těžko byste hledali potravinu, která je v prevenci kardiovaskulárních onemocnění tak účinná. O tom svědčí i zdraví osob žijících ve Středomořských oblastech. Neobsahuje prakticky žádný sodík, nasycené tuky a navíc snižuje cholesterol. Právě to jsou největší nepřátelé cévní soustavy. Fenoly v hroznovém vínu mají pozitivní vliv na cirkulaci krve a tvorbu krevních destiček.

Víno v tekuté formě má obdobné účinky, ale vedle těch pozitivních už bohužel i některé negativní. Kvašením bobule ztrácí řadu vitamínů a minerálů. Vzniklý ethanol má obecně ve větší míře spíše negativní dopad na lidské zdraví.

Připravte si kvašený mošt
Alkohol má sice na lidské zdraví negativní dopad, ale v případě kvašeného moštu to neplatí. Většina vitamínů a minerálů je zachována a v nápoji je pak ethanol v mnohem menší míře. Není proto důvod si ho nepřipravit a čas od času nedopřát. V jednoduchosti je krása a toho se při přípravě kvašeného nápoje držte. Není potřeba do něho přidávat vůbec nic krom čerstvě vylisované šťávy. Tu získávejte ručně, nepoužívejte odšťavňovač. Při mechanickém odšťavnění by mohlo dojít k narušení peciček, které by byly v nápoji nepříjemně cítit. Nápoj přeceďte přes jemné plátno a nechte na temném místě kvasit přibližně týden.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Ztužené nebo částečně ztužené tuky prokazatelně škodí zdraví. Jak se jim vyhnout?

Ztužené nebo částečně ztužené tuky prokazatelně škodí zdraví. Jak se jim vyhnout?

Částečně ztužené rostlinné tuky mohou ovlivnit zdraví srdce. Zvyšují totiž hladinu „špatného“ LDL cholesterolu a snižují množství toho dobrého – HDL cholesterolu. Proto byste se jim měli ve stravě vyhýbat....

Čtěte dál
Souvisí spolu datum narození a riziko předčasné smrti? Vědci přišli na zajímavý vztah

Souvisí spolu datum narození a riziko předčasné smrti? Vědci přišli na zajímavý vztah

Během let se řada vědců pokouší nalézt odpověď na otázku, zda a jak měsíc nebo období vašeho narození ovlivňuje úmrtnost. Nedávná studie...
Zajímavé výsledky lékařských výzkumů uplynulého roku 2019

Zajímavé výsledky lékařských výzkumů uplynulého roku 2019

Každý rok odborníci ve všech lékařských oborech provádějí řady výzkumů, aby mohli lépe porozumět tomu, co lidi činí zdravými a šťastnými....

Videorozhovor