Veganství je stále oblíbenější. Je ale pro nás všežravce skutečně zdravé?

Veganství je stále oblíbenější. Je ale pro nás všežravce skutečně zdravé?
zdroj: Shutterstock

Výživové styly se střídají na pomyslném prvním místě oblíbenosti rok co rok. Rostlinnou stravu preferuje stále více lidí a to hlavně z etického a ekologického hlediska. Je pro nás jako všežravce ale rostlinná strava zdravá? Jaké výhody a nevýhody má a co je potřeba si v jídelníčku hlídat?

V 10 + 1 otázkách se dozvíte odpovědi na základní otázky, které vás zajímají. Na téma veganství jsme si povídali s RNDr. Michaelou Bebovou, odbornicí na výživu a biochemičkou.

Sledujte náš kanál na youtube

Veganství
Veganství je mnohem více než u jiných výživových stylů spíše otázka životního přístupu a většinou člověka k tomuto výživovému stylu vedou spíše důvody etické. Není ale výjimkou, že se člověk začne stravovat vegansky proto, že chce zkusit vyřešit nějaký svůj zdravotní problém a nebo třeba jen proto, že je to zrovna moderní.

Veganský jídelníček je složen pouze z potravin rostlinného původu a vyřazuje všechny potraviny původu živočišného nebo jakékoliv potraviny, které mají nějakou živočišnou složku. Veganský jídelníček je složen hlavně z obilovin, luštěnin, ořechů, ovoce a zeleniny. S rozmachem veganství se na trhu objevilo mnoho veganských produktů, které slouží jako náhražky klasických živočišných potravin.

Jaká rizika a výhody veganství představuje? Je to opravdu ten nejlepší výživový směr, jak se stále častěji prosazuje? A co bychom se od tohoto stylu mohli naučit?

 

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jarní úklid bez chemie krok za krokem

Jarní úklid bez chemie krok za krokem

Pro mnohé z nás nastal vhodný čas pro to, abychom se pustili do jarního úklidu našeho domova. Takový úklid je dobrý z mnoha důvodů, proces čištění může být velmi povzbuzující, omladí totiž náš vnitřní...

Čtěte dál
Salát polníček: vliv na zdraví a využití v kuchyni

Salát polníček: vliv na zdraví a využití v kuchyni

Polníček je znám svou plnou oříškovou chutí. Pokud jej přidáváte do smoothies, jistě víte, že dokáže vytvořit úžasně krémovou strukturu....
Duben, měsíc plný tradic: Na co všechno se můžete těšit?

Duben, měsíc plný tradic: Na co všechno se můžete těšit?

Plodnost, hojnost, nový začátek, naděje, láska. To vše symbolizuje duben, který je mnoha různými tradicemi protkán daleko více než...

Videorozhovor