Veganství je stále oblíbenější. Je ale pro nás všežravce skutečně zdravé?

Veganství je stále oblíbenější. Je ale pro nás všežravce skutečně zdravé?
zdroj: Shutterstock

Výživové styly se střídají na pomyslném prvním místě oblíbenosti rok co rok. Rostlinnou stravu preferuje stále více lidí a to hlavně z etického a ekologického hlediska. Je pro nás jako všežravce ale rostlinná strava zdravá? Jaké výhody a nevýhody má a co je potřeba si v jídelníčku hlídat?

V 10 + 1 otázkách se dozvíte odpovědi na základní otázky, které vás zajímají. Na téma veganství jsme si povídali s RNDr. Michaelou Bebovou, odbornicí na výživu a biochemičkou.

Sledujte náš kanál na youtube

Veganství
Veganství je mnohem více než u jiných výživových stylů spíše otázka životního přístupu a většinou člověka k tomuto výživovému stylu vedou spíše důvody etické. Není ale výjimkou, že se člověk začne stravovat vegansky proto, že chce zkusit vyřešit nějaký svůj zdravotní problém a nebo třeba jen proto, že je to zrovna moderní.

Veganský jídelníček je složen pouze z potravin rostlinného původu a vyřazuje všechny potraviny původu živočišného nebo jakékoliv potraviny, které mají nějakou živočišnou složku. Veganský jídelníček je složen hlavně z obilovin, luštěnin, ořechů, ovoce a zeleniny. S rozmachem veganství se na trhu objevilo mnoho veganských produktů, které slouží jako náhražky klasických živočišných potravin.

Jaká rizika a výhody veganství představuje? Je to opravdu ten nejlepší výživový směr, jak se stále častěji prosazuje? A co bychom se od tohoto stylu mohli naučit?

 

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Zajímavé výsledky lékařských výzkumů uplynulého roku 2019

Zajímavé výsledky lékařských výzkumů uplynulého roku 2019

Každý rok odborníci ve všech lékařských oborech provádějí řady výzkumů, aby mohli lépe porozumět tomu, co lidi činí zdravými a šťastnými. Ani rok 2019 nebyl výjimkou. Jaká mimořádná zjištění světu medicíny...

Čtěte dál
Výhody a rizika stavu v ketóze. Ketodieta je účinná, jen ji musíte správně uchopit

Výhody a rizika stavu v ketóze. Ketodieta je účinná, jen ji musíte správně uchopit

Diety na principu tzv. ketózy jsou stále oblíbenější a to hlavně z důvodu, že mají vysoké procento úspěšnosti. Na internetu si můžete...

Videorozhovor