Veganství je stále oblíbenější. Je ale pro nás všežravce skutečně zdravé?

Veganství je stále oblíbenější. Je ale pro nás všežravce skutečně zdravé?
zdroj: Shutterstock

Výživové styly se střídají na pomyslném prvním místě oblíbenosti rok co rok. Rostlinnou stravu preferuje stále více lidí a to hlavně z etického a ekologického hlediska. Je pro nás jako všežravce ale rostlinná strava zdravá? Jaké výhody a nevýhody má a co je potřeba si v jídelníčku hlídat?

V 10 + 1 otázkách se dozvíte odpovědi na základní otázky, které vás zajímají. Na téma veganství jsme si povídali s RNDr. Michaelou Bebovou, odbornicí na výživu a biochemičkou.

Sledujte náš kanál na youtube

Veganství
Veganství je mnohem více než u jiných výživových stylů spíše otázka životního přístupu a většinou člověka k tomuto výživovému stylu vedou spíše důvody etické. Není ale výjimkou, že se člověk začne stravovat vegansky proto, že chce zkusit vyřešit nějaký svůj zdravotní problém a nebo třeba jen proto, že je to zrovna moderní.

Veganský jídelníček je složen pouze z potravin rostlinného původu a vyřazuje všechny potraviny původu živočišného nebo jakékoliv potraviny, které mají nějakou živočišnou složku. Veganský jídelníček je složen hlavně z obilovin, luštěnin, ořechů, ovoce a zeleniny. S rozmachem veganství se na trhu objevilo mnoho veganských produktů, které slouží jako náhražky klasických živočišných potravin.

Jaká rizika a výhody veganství představuje? Je to opravdu ten nejlepší výživový směr, jak se stále častěji prosazuje? A co bychom se od tohoto stylu mohli naučit?

 

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jak vhodnou stravou významně posílit imunitu

Jak vhodnou stravou významně posílit imunitu

Období podzimu se nese v duchu častých nachlazení. Proč někdo nemocem podlehne snáze a jiný odolá? Vše je otázka síly a efektivity naší imunity, na kterou má vliv řada faktorů včetně stravy. A právě o...

Čtěte dál
Pět potravin, které jsou velmi dobrými zdroji vápníku

Pět potravin, které jsou velmi dobrými zdroji vápníku

Vápník je pro lidské zdraví velmi důležitý. Aby ho tělo mělo dostatek, je nutné doplňovat jej stravou. A to nejen mléčnými výrobky....

Videorozhovor