Jak vhodnou stravou významně posílit imunitu

Jak vhodnou stravou významně posílit imunitu
zdroj: Shutterstock

Období podzimu se nese v duchu častých nachlazení. Proč někdo nemocem podlehne snáze a jiný odolá? Vše je otázka síly a efektivity naší imunity, na kterou má vliv řada faktorů včetně stravy. A právě o tom, jak imunitu správně posílit, si povíme v dnešním dílu.

V 10 + 1 otázkách se dozvíte odpovědi na základní otázky, které vás zajímají. O imunitě jsme si povídali s RNDr. Michaelou Bebovou, odbornicí na výživu a biochemičkou.

Sledujte náš kanál na youtube

Imunita

Zdravá strava dokáže ovlivnit psychickou pohodu, fyzické zdraví, ale i celkovou odolnost organismu proti nemocem, stresu a jiným negativním vlivům z okolního prostředí. Je to zkrátka článek celého týmu. Základ pro udržení dobrého zdraví tvoří pestrá a nutričně bohatá strava, plná vitamínů, minerálních látek, vlákniny a fytonutrientů. V momentě, kdy je strava na tyto látky chudá a tělo trpí jejich nedostatkem, schopnost těla „bránit se“ se může snížit. Studie ukazují, že strava tzv. západního typu, tedy bohatá na nasycené tuky, jednoduché cukry, maso a masné výrobky, kofein, aditiva apod., dokáže značně pozměnit celkový stav mikroflóry, a to především k horšímu. Toto pak může mít za následek zhoršení zdravotního stavu, rozvoj obezity, zvýšení rozvoje inzulínové rezistence, zánětů, diabetu, astmatu či kardiovaskulárních onemocnění. Změna stravy a orientace na přirozené potraviny, převážně rostlinného původu, bohaté na vlákninu a komplexní sacharidy může naopak v časovém horizontu stav mikroflóry opět pozměnit k lepšímu.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Ředkvičky: vliv konzumace na zdraví a rady na využití v kuchyni

Ředkvičky: vliv konzumace na zdraví a rady na využití v kuchyni

Mají příjemně štiplavou chuť, podporují střevní peristaltiku, jsou plné vlákniny a vody. Jsou výtečné v kombinaci s chlebem namazaným máslem a celkově velmi nenáročné na délku dozrávání.

Čtěte dál
Hořčice: Co by měla a neměla obsahovat ta opravdu kvalitní?

Hořčice: Co by měla a neměla obsahovat ta opravdu kvalitní?

Hořčice: Známe ji, milujeme ji a mnoho jídel si bez ní nedokážeme představit. Co ale doopravdy víme o jejím původu a výrobě? Co by...
Melatonin, hormon spánku, vám pomůže překonat jet lag i nepříjemný tinnitus

Melatonin, hormon spánku, vám pomůže překonat jet lag i nepříjemný tinnitus

Melatonin je hormon, tzv. hormon spánku, který lidské tělo produkuje zcela přirozeně. Hlavní produkce probíhá večer a v noci, proto...

Videorozhovor