Období podzimu se nese v duchu častých nachlazení. Proč někdo nemocem podlehne snáze a jiný odolá? Vše je otázka síly a efektivity naší imunity, na kterou má vliv řada faktorů včetně stravy. A právě o tom, jak imunitu správně posílit, si povíme v dnešním dílu.
V 10 + 1 otázkách se dozvíte odpovědi na základní otázky, které vás zajímají. O imunitě jsme si povídali s RNDr. Michaelou Bebovou, odbornicí na výživu a biochemičkou.
Imunita
Zdravá strava dokáže ovlivnit psychickou pohodu, fyzické zdraví, ale i celkovou odolnost organismu proti nemocem, stresu a jiným negativním vlivům z okolního prostředí. Je to zkrátka článek celého týmu. Základ pro udržení dobrého zdraví tvoří pestrá a nutričně bohatá strava, plná vitamínů, minerálních látek, vlákniny a fytonutrientů. V momentě, kdy je strava na tyto látky chudá a tělo trpí jejich nedostatkem, schopnost těla „bránit se“ se může snížit. Studie ukazují, že strava tzv. západního typu, tedy bohatá na nasycené tuky, jednoduché cukry, maso a masné výrobky, kofein, aditiva apod., dokáže značně pozměnit celkový stav mikroflóry, a to především k horšímu. Toto pak může mít za následek zhoršení zdravotního stavu, rozvoj obezity, zvýšení rozvoje inzulínové rezistence, zánětů, diabetu, astmatu či kardiovaskulárních onemocnění. Změna stravy a orientace na přirozené potraviny, převážně rostlinného původu, bohaté na vlákninu a komplexní sacharidy může naopak v časovém horizontu stav mikroflóry opět pozměnit k lepšímu.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Vysoká hladina homocysteinu v krevních testech: Co to znamená a jaká jsou rizika?
Vysoká hladina homocysteinu je často opomíjeným, ale významným faktorem ovlivňujícím zdraví srdce a cév. Homocystein, látka vznikající jako meziprodukt metabolismu aminokyseliny methioninu, může při zvýšené...
Čtěte dál