Barefoot nosí stále více lidí. V čem se liší od běžné obuvi?

Barefoot nosí stále více lidí. V čem se liší od běžné obuvi?
zdroj: Shutterstock

Barefoot je v současnosti velmi populární, ale rozhodně to není žádný moderní trend. Chůze naboso je pro člověka přirozená. Ne vždy je to ale vhodné, proto se na trhu začaly objevovat boty, které pocit bosé chůze velmi připomínají. Přesto panují spekulace o tom, zda jsou „bosé boty“ vhodné pro každého a zejména potom pro děti.

Co znamená barefoot?
Anglický termín barefoot je možné přeložit jako „naboso“ nebo „bez bot“. Právě taková chůze je pro člověka přirozená. Lidé odjakživa chodili hlavně bez bot. Ty se pak staly pouze módním doplňkem a byly výsadkou bohatých a dnes jsou běžnou součástí šatníku. Na druhou stranu se stále více lidí začíná zajímat o své zdraví a zjišťuje, že bosá chůze je velmi prospěšná. Aby splnili společenské konvence, přechází na barefoot obuv, která splňuje všechny výhody bosé chůze.

Proč je bosá chůze zdravá?
Chodidla jsou mimořádně citlivá, zakončená nervovými vlákny, svaly a šlachami. Právě prostřednictvím chodidel vnímáme až 70 % vjemů. V běžných botách s tvrdou a neohebnou podrážkou, která navíc stlačuje prsty, to není možné. Právě proto vypadáme často při bosé chůzi jako bychom se pohybovali po špendlíkách. Opačně to mají děti, které bosou chůzi milují. Jejich chodidla nejsou otupělá a užívají si, že mohou tímto způsobem zkoušet jakýkoli povrch.

Barefoot vs. běžná obuv
„Bosé boty“ mají podrážku maximálně půl centimetru silnou a stejnou po celé šíři boty. Jsou měkké a poddajné, proto žádným způsobem nepodpírají klenbu ani kotník. Nabízí dostatečný prostor na prsty, aby nebyly utiskovány a deformovány. Jsou velmi lehké, aby neovlivňovaly chůzi, a s tím souvisí i ohebnost do všech stran.

Oproti tomu běžná obuv mívá velmi silnou podrážku, kvůli které není možné cítit povrch, po kterém chodíme. Často mívá podpatek, a to dokonce i v případě prvních botiček pro začínající chodce. Opora klenby vysílá signál, že noha nemusí využívat vlastní svaly, protože bota tuto práci udělá za ně. Zmáčknuté prsty nemůžou v botě fungovat, proto se deformují a po několika letech v nich ztrácíme cit. V zimě je nám na nohy také mnohem větší zima. Vliv zpevněného kotníku je patrný hlavně u dětí, jejichž chůze v takových botách nápadně připomíná chůzi po měsíci.

Běžná obuv nepodporuje přirozenou chůzi. Noha se musí přizpůsobit botě, ne naopak, jak by to mělo být. Tím pádem přestáváme používat svalstvo na klenbě, protože ho zkrátka nepotřebujeme. Bojujeme s nevzhlednými haluxy a plochými nohami, které se později promítnou i na bolestech zad. Naučíme se nesprávně chodit, zejména potom šlapat na paty, což se odráží v chůzi naboso, která nám nemusí být najednou pohodlná. V případě, že nosíme podpatek, a to klidně malý, který se vyskytuje i na dětských botách, změní se stavba celého těla.

„Bosé boty“ a děti
Děti umí chodit správně, pokud jim žádným způsobem nenarušujeme přirozený vývoj například chodítkem nebo voděním za zvednuté ruce. Barefoot obuv je pro ně naprosto vhodná a v žádném případě nemůže způsobit žádné problémy.

Pokud se rozhodneme pro výběr tohoto typu bot, měly bychom umět správně změřit nohu. To neznamená přiložit chodidlo na stélku boty. Takové měření o ničem nevypovídá, protože bota uvnitř má jiné rozměry. Nohu měříme od středu palce po střed paty, nejlépe na nákresu. Kromě toho je důležité změřit šířku za prsty a výšku nártu. Podle toho vybíráme vhodnou značku, a to s ideálním nadměrkem 12 mm, ne větším.

Trendem pro maminky jsou boty označené logem žirafy a slibující zdravotně nezávadnou obuv. Tyto boty bohužel mívají podpatek, opěru kotníku, fixují klenbu, mají omezený prostor na prsty a jsou velmi tvrdé i těžké. Nevhodnost stélky lze jednoduše otestovat přiložením nohy dítěte k prstové části a s největší pravděpodobností budou prsty i mimo ní. Zatímco v délce stélka o ničem nevypovídá, v šířce to tak neplatí.

Přechod na barefoot obuv
My dospělí už máme špatné návyky chůze zakořeněné a přechod na bosou obuv je pro nás často velmi nepříjemný. Nevypovídá to o nevhodnosti obutí, pouze o nesprávném stylu chůze. Najednou je zapotřebí použít svaly, které byly léta pasivní, místo na patu došlapovat na první třetinu chodidla a k odrazu využívat prsty.

I při volbě obuvi pro dospělé je potřeba měřit, a to stejným způsobem jako u dětí. Je dost možné, že se v botníku najednou objeví boty o číslo větší, ale to je v pořádku. „Bosé boty“ jsou možné i při ortopedických obtížích, ovšem v takovém případě je na místě konzultace se zkušeným fyzioterapeutem, který pravděpodobně nejprve navrhne vhodné cviky. Drtivá většina problémů díky těmto krokům pomine.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jak udržet na uzdě hormon hladu, ghrelin?

Jak udržet na uzdě hormon hladu, ghrelin?

Ghrelin neboli „hormon hladu“ hraje v redukci i udržování hmotnosti zásadní roli. Jeho úkolem je signalizovat mozku potřebu doplnit energii jídlem. Jak ho udržet pod kontrolou společně s váhou?

Čtěte dál
5 tipů, jak si maximálně udržet psychiku, zdraví i kondici v boji proti COVID-19

5 tipů, jak si maximálně udržet psychiku, zdraví i kondici v boji proti COVID-19

S dnešní situací nikdo nepočítal. Přesto můžeme podle odborníků i v této těžké době udělat něco, abychom alespoň minimalizovali riziko...
Jak se bránit nákaze? Speciální dechové cvičení na podporu plic a vhodný doplněk stravy

Jak se bránit nákaze? Speciální dechové cvičení na podporu plic a vhodný doplněk stravy

Většinou mají problémy s imunitou malé děti od 3 do 6 let a starší lidé nad 65 roků a lidé s velkou psychickou zátěží. Tyto skupiny...

Videorozhovor