Období Vánoc s sebou přináší řadu pokrmů, které normálně během roku nejíme – vánočka, cukroví, smažený kapr, bramborový salát – všechno velmi tučné a vydatné pokrmy. A právě o tom, jaké tuky jsou pro jejich přípravu vhodné a jaké ne si budeme povídat v dnešním rozhovoru.
V 10 + 1 otázkách se dozvíte odpovědi na základní otázky, které vás zajímají. Na téma vhodných tuků pro vánoční pečení a vaření jsme si povídali s RNDr. Michaelou Bebovou, odbornicí na výživu a biochemičkou.
Živočišné vs. rostlinné, přírodní oleje vs. ztužené tuky
Máslo si poslední roky opět získalo prim v kategorii konzumace i tuku pro vánoční pečení. A to je dobře, protože jde o zcela přirozenou potravinu. Hlavní výhodou másla je jeho chuť a vůně, která propůjčuje cukroví tu pravou autentičnost.
Jelikož je ale máslo drahé, většina průmyslově vyrobeného cukroví je většinou vždy vyrobena ze ztužených rostlinných tuků nebo tyto druhy tuků tvoří přinejmenším hlavní část. Pokud je cukroví z másla, je bráno jako poctivé. Rostlinné ztužené tuky jsou vždy směsí palmového, řepkového a případně palmojádrového a slunečnicového oleje v různém poměru a s příměsí dalších pomocných látek. V posledních letech jsou tyto druhy tuků preferovány i zastánci rostlinné stravy.
S jakými riziky se můžeme u tuků během Vánoc setkat? Jak si stojí moderní tuky jako je kokosový olej? To a mnohem více se dozvíte v rozhovoru.
Moderátorka: Zuzana Košařová
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Anafylaktický šok – jak se projevuje a jaká se podává první pomoc?
Alergie jsou dnes již tak běžnou součástí života, že se často neberou příliš vážně. Představte si však, že alergie je jako nepřítel, který neustále útočí na naše tělo. Občas jeho ataky mohou být neškodné...
Čtěte dál
Syndrom suchého oka: co je jeho příčinou a jak vypadá doporučená léčba

Neudržíte pravidelnost ve cvičení? Dejte cvičení řád a časovač

Preventivní prohlídky – jak často na ně máme nárok a co zahrnují?

Jak vyzrát na nepříjemné pocení? Pomohou deodoranty, ale i přírodní prostředky

Správný postup vyndání klíštěte a co byste určitě dělat neměli

Antibakteriální gely – čtěte složení a dávejte si pozor na tyto látky

Vysoký cholesterol netrápí jen starší generace. Jakým potravinám se preventivně vyhýbat?

Jak zlepšit zdraví a imunitu prostřednictvím základních úprav jídelníčku

Plavat můžete i v zimě. Otužíte se, prokrvíte a budete se cítit nabití energií

Nepříjemné afty v puse – co je způsobuje a jak jim předcházet?

Správná péče o uši – jak správně zacházet s vatovými tyčinkami?
