Losos se v posledních letech stal velmi oblíbenou a dostupnou rybou. Až tak, že se u mnohých dostal až na sváteční stůl štědrovečerní večeře. Jak si stojí losos z lovu a losos z chovu co do omega-3 mastných kyselin?
Pravidelná konzumace lososa je pro celkové zdraví velmi prospěšná. V tomto případě boduje jak divoký, tak i sádkový losos. Oba jsou dobrým zdrojem prospěšných omega-3 mastných kyselin. Losos chovaný však oproti lososu divokému má nejen vyšší počet kalorií (250 g filet chovaného lososa má zhruba 500 kcal, divokého 280 kcal), ale také dvakrát více tuku, čehož si můžete všimnout hned na první pohled. Typické bílé proužky tuku jsou u divokého lososa velmi jemné, u chovaného výrazné.
Není losos jako losos
Chovaný vs. divoký losos je jen rozdělení podle způsobu chovu. Losos není označení pro konkrétní rybu, ale pro několik druhů lososovitých. Jak to s těmi lososy tedy vlastně je? Atlantský losos a pacifický losos jsou dva druhy volně žijících ryb, které mají srovnatelné životní cykly. V určitých vlastnostech se však liší. Když se v době tření vrací do sladkých vod, losos atlantský nemusí poté zemřít, kdežto ten pacifický ano. Losos atlantský je v přírodě vzácný, protože nadměrný rybolov zdecimoval jeho populace. Proto filety z atlantského lososa, které najdete v obchodech s potravinami, zaručeně pocházejí z lososa z chovu. Pokud naopak natrefíte na filety z lososa pacifického, můžete si být téměř jistí, že pochází z ryby divoké. Filety z lososa chovaného na farmě jsou bledší a mají i mdlejší chuť, filety z lososa divokého jsou výraznější barvy i chuti. Taktéž je determinují zmíněné proužky tuku, které jsou u chovaného lososa výraznější. Velmi výrazně se také mohou lišit v obsahu omega-3 mastných kyselin.
Lepší chovaný než žádný
V závislosti na farmě, kde je chován, nebo kde se obecně pohybuje, může losos vykazovat vyšší hladiny toxických látek (rtuť, kadmium, DDT apod.). Nevýhodou chovaných lososů je, že mají málo pohybu, což je činí silnějšími, mají vyšší obsah tuku, ale bohužel ne ve prospěch omega-3, ale ve prospěch omega-6. Řada chovaných lososů má tedy mnohem nižší obsah omega-3 mastných kyselin, než lososy z volného lovu. Losos z lovu má zase často tak nízký obsah tuku, že má i nízký obsah omega-3. Tučné ryby a zejména losos jsou často doporučovány jako vydatný zdroje omega-3 mastných kyselin. Aktuálně se ale zdá, že už to tolik neplatí.
Má cenu lososa konzumovat?
Jistě ho ze svého jídelníčku nemusíte vyřazovat, nicméně je dobré se zaměřit i na jiné druhy tučných ryb jako je tuňák, makrela a jiné zdroje omega-3 mastných kyselin. Pokud máte možnost, volte raději lososa z volného lovu, i když je o něco dražší a méně dostupný.
* Autor vychází z posledních výsledků dTestu 12/2018
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál