Vánoce jsou nejen obdobím klidu a pohody, které sdílíme s těmi nejbližšími, ale také časem hojnosti, kdy si dopřáváme, co hrdlo ráčí, a to většinou mnohem více než kdykoliv jindy během roku. Není proto divu, že se po svátcích často cítíme unavení. Jak se vrátit do běžného režimu?
Vánočka s máslem a kakao, cukroví a kávička s domácím vaječným likérem, bramborový salát a kapr, svařené vínečko, punč a tak dále – pokračování si každý dokáže jistě představit. Co by byly Vánoce bez cukroví, perníčků, svařeného vína a vánočky? Určitě pochutiny, které si dopřáváme pouze jednou do roka, k tomu svátečnímu času zkrátka patří a alespoň bez jejich vůně by to jistě nebyly ty pravé Vánoce.
Potíž tkví v kvantitě, ne v kvalitě
Problém ovšem není v pochutinách samotných, problém je především v jejich množství, které během svátků zvládneme spořádat – ne každému se podaří udržet chutě na uzdě a dopřát si jen tolik, kolik skutečně „unese“. Dalším oříškem, a nikoliv popelčiným, bývá nedostatek fyzické aktivity – kdy jindy, než o Vánocích si rádi poležíme na gauči u oblíbené pohádky (s talířem cukroví na břiše) nebo posedíme u společenské hry s rodinou či přáteli (s talířem cukroví po ruce)?
Taková příjemná aktivita spolkne nemalé množství času, takže se potom ani nenadějeme, den je u konce a spolu s ním i naše představy, že půjdeme ty „tuny“ cukroví vychodit nebo vyběhat na čerstvý vzduch. Když se takových pár takových dní spojí dohromady, motivace zvednout se z vyhřátého gauče klesá. A potom je tady najednou leden, my vstát musíme a připadáme si, jako kdyby nás někdo praštil něčím hodně tvrdým do hlavy. Najednou musíme začít fungovat, jenže se nám z té vánoční pohody vůbec nechce....
Co s tím? Potřebujete plán. Připravili jsme pro vás jeden inspirativní.
1. Začněte mírně a zlehka
Je pochopitelné, že se vám po svátečním lenošení do ničeho nechce. Tak nechoďte vyloženě „proti“ sobě, zbytečně se nestresujte a začněte zlehka. To platí jak pro pohyb, tak i pro práci. Zkuste prvních pár dní najet do sportovního i pracovního tempa pozvolna – ohledně sportu začněte procházkami, které postupně prodlužujte a na konci týdne se třeba už proběhněte. V práci vyřiďte vždy to nejnutnější a postupně se na novou situaci adaptujte.
2. Nastavte režim
Aby se vám v novém roce pěkně žilo, začněte tím, že si nastavíte alespoň přibližný režim. Pokud to jde, začnete den příjemným jógovým protažením nebo nějakou fyzickou aktivitou, kterou máte rádi – minimálně třeba procházkou do práce. Pokuste se vstávat a uléhat každý den ve stejnou hodinu – totéž platí o jídle – snídani, oběd, večeři a svačiny přijímejte plus mínus ve stejnou denní dobu. Určete si styčné body vašeho režimu a směřujte k nim své úsilí i odměny.
3. Zařaďte ovoce, zeleninu a obyčejnou vodu
Ruku na srdce – kolik jste do sebe o Vánocích dostali ovoce a zeleniny? Zřejmě ne moc, že? Nevadí, nyní máte možnost to napravit. Přidejte ke každému dennímu jídlu malou porci ovoce a zeleniny a snězte je ještě dříve, než se pustíte do hlavního chodu. Vláknina, voda a také cukr žaludek zaplní, takže toho později nesníte tolik. Nezapomínejte pít a noste s sebou láhev s čistou neochucenou vodou.
4. Odpočívejte a chvalte se
Abyste nepropadali úzkostem z konce pohody a klidu, které Vánoce představují, dopřávejte si jejich dávku každý den. Odměňte se za to, že jste něco zvládli tak, jak jste si předsevzali. Nelynčujte se, když se to nepovede a slibte si, že příště budete lepší. Odpočívejte a spěte 7 až 8 hodin.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál