Jak se dát do kupy po svátečním období a opět najet na pracovní režim?

Jak se dát do kupy po svátečním období a opět najet na pracovní režim?
zdroj: Shutterstock

Vánoce jsou nejen obdobím klidu a pohody, které sdílíme s těmi nejbližšími, ale také časem hojnosti, kdy si dopřáváme, co hrdlo ráčí, a to většinou mnohem více než kdykoliv jindy během roku. Není proto divu, že se po svátcích často cítíme unavení. Jak se vrátit do běžného režimu?

Vánočka s máslem a kakao, cukroví a kávička s domácím vaječným likérem, bramborový salát a kapr, svařené vínečko, punč a tak dále – pokračování si každý dokáže jistě představit. Co by byly Vánoce bez cukroví, perníčků, svařeného vína a vánočky? Určitě pochutiny, které si dopřáváme pouze jednou do roka, k tomu svátečnímu času zkrátka patří a alespoň bez jejich vůně by to jistě nebyly ty pravé Vánoce.

Potíž tkví v kvantitě, ne v kvalitě
Problém ovšem není v pochutinách samotných, problém je především v jejich množství, které během svátků zvládneme spořádat – ne každému se podaří udržet chutě na uzdě a dopřát si jen tolik, kolik skutečně „unese“. Dalším oříškem, a nikoliv popelčiným, bývá nedostatek fyzické aktivity – kdy jindy, než o Vánocích si rádi poležíme na gauči u oblíbené pohádky (s talířem cukroví na břiše) nebo posedíme u společenské hry s rodinou či přáteli (s talířem cukroví po ruce)?
Taková příjemná aktivita spolkne nemalé množství času, takže se potom ani nenadějeme, den je u konce a spolu s ním i naše představy, že půjdeme ty „tuny“ cukroví vychodit nebo vyběhat na čerstvý vzduch. Když se takových pár takových dní spojí dohromady, motivace zvednout se z vyhřátého gauče klesá. A potom je tady najednou leden, my vstát musíme a připadáme si, jako kdyby nás někdo praštil něčím hodně tvrdým do hlavy. Najednou musíme začít fungovat, jenže se nám z té vánoční pohody vůbec nechce....

Co s tím? Potřebujete plán. Připravili jsme pro vás jeden inspirativní.

1. Začněte mírně a zlehka
Je pochopitelné, že se vám po svátečním lenošení do ničeho nechce. Tak nechoďte vyloženě „proti“ sobě, zbytečně se nestresujte a začněte zlehka. To platí jak pro pohyb, tak i pro práci. Zkuste prvních pár dní najet do sportovního i pracovního tempa pozvolna – ohledně sportu začněte procházkami, které postupně prodlužujte a na konci týdne se třeba už proběhněte. V práci vyřiďte vždy to nejnutnější a postupně se na novou situaci adaptujte.

2. Nastavte režim
Aby se vám v novém roce pěkně žilo, začněte tím, že si nastavíte alespoň přibližný režim. Pokud to jde, začnete den příjemným jógovým protažením nebo nějakou fyzickou aktivitou, kterou máte rádi – minimálně třeba procházkou do práce. Pokuste se vstávat a uléhat každý den ve stejnou hodinu – totéž platí o jídle – snídani, oběd, večeři a svačiny přijímejte plus mínus ve stejnou denní dobu. Určete si styčné body vašeho režimu a směřujte k nim své úsilí i odměny.

3. Zařaďte ovoce, zeleninu a obyčejnou vodu
Ruku na srdce – kolik jste do sebe o Vánocích dostali ovoce a zeleniny? Zřejmě ne moc, že? Nevadí, nyní máte možnost to napravit. Přidejte ke každému dennímu jídlu malou porci ovoce a zeleniny a snězte je ještě dříve, než se pustíte do hlavního chodu. Vláknina, voda a také cukr žaludek zaplní, takže toho později nesníte tolik. Nezapomínejte pít a noste s sebou láhev s čistou neochucenou vodou.

4. Odpočívejte a chvalte se
Abyste nepropadali úzkostem z konce pohody a klidu, které Vánoce představují, dopřávejte si jejich dávku každý den. Odměňte se za to, že jste něco zvládli tak, jak jste si předsevzali. Nelynčujte se, když se to nepovede a slibte si, že příště budete lepší. Odpočívejte a spěte 7 až 8 hodin.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Ztužené nebo částečně ztužené tuky prokazatelně škodí zdraví. Jak se jim vyhnout?

Ztužené nebo částečně ztužené tuky prokazatelně škodí zdraví. Jak se jim vyhnout?

Částečně ztužené rostlinné tuky mohou ovlivnit zdraví srdce. Zvyšují totiž hladinu „špatného“ LDL cholesterolu a snižují množství toho dobrého – HDL cholesterolu. Proto byste se jim měli ve stravě vyhýbat....

Čtěte dál
Zajímavé výsledky lékařských výzkumů uplynulého roku 2019

Zajímavé výsledky lékařských výzkumů uplynulého roku 2019

Každý rok odborníci ve všech lékařských oborech provádějí řady výzkumů, aby mohli lépe porozumět tomu, co lidi činí zdravými a šťastnými....
Nová hubnoucí aplikace Noom vám umožní dosáhnout lepšího výsledku

Nová hubnoucí aplikace Noom vám umožní dosáhnout lepšího výsledku

Přizpůsobený hubnoucí plán, který je dostupný prostřednictvím stejnojmenné aplikace. Podle jejích tvůrců pomáhá tento stravovací systém...

Videorozhovor