Terapie světlem je lepší než antidepresiva. Jak to funguje?

Terapie světlem je lepší než antidepresiva. Jak to funguje?
zdroj: Shutterstock

V dnešní době se stále více hovoří k takzvané terapii světlem. Odborníci mluví o léčivých účincích světla červeného, bílého a modrého. Různé metody tvrdí, že pomohou se vším – od nespavosti až po vrásky. Co je na tom pravdy?

Naděje mnohých se dnes upínají ke světlu – ale ne k imaginárnímu světlu naděje, víry nebo Boha, ale ke světlu modrému, bílému a červenému, které podle odborníků dokáže zázraky. V jakém smyslu? V doslovném – zlepší náladu, omezí výskyt vrásek, vyřeší potíže s nespavostí. To zní všechno moc hezky. Nakolik ale můžeme na takové teorie spoléhat? Co od terapie světlem doopravdy očekávat a neočekávat?

Sluneční svit pro zlepšení nálady
V tomto případě se svěříte „do rukou“ lampy, která vyzařuje paprsky připomínající sluneční světlo. Pravidelné sezení v její blízkosti po dobu 20–30 minut by mělo zlepšovat náladu, pomoci v boji proti podrážděnosti a zlepšit schopnost koncentrace. Odborníci tvrdí, že se jedná o dobrý prostředek řešení zimních úzkostí, v jejichž rámci citliví jedinci trpí nedostatkem slunečního světla. Podle různých studií takové potíže trápí až jednoho z 5 lidí. Umělé sluneční světlo se zaměřuje přímo na příčinu potíží – a to na narušení cirkadiánního rytmu vázaného na změnu slunečního světla a tmy. Jedna studie dokonce ukázala, že takováto světelná terapie zabírá na deprese lépe než na antidepresiva.

Práce s modrým světlem pro lepší spánek
Speciální LED žárovky, které pracují s přidáváním a ubýváním modrého světla, pomáhají bojovat proti nespavosti regulováním cirkadiánního rytmu. Ve dne jsou modřejší, aby vás udržely v pozoru a bdělosti, s příchodem večera, noci a tmy modré ubývá, aby byla spuštěna produkce hormonu spánku – melatoninu. Mnoho studií totiž potvrdilo, že právě noční vystavování se modrému světlu z telefonů, počítačů a běžných žárovek potlačuje produkci melatoninu, což může způsobovat potíže se spánkem. Jiné studie naopak přišly se zjištěním, že během dne modré světlo zvyšuje bdělost.

Speciální chytré žárovky zvýrazňují přirozený kontrast mezi dnem, časem bdělosti, a nocí, časem odpočinku, a pomáhají tak nastavení přirozeného cirkadiánního rytmu, který dnes bývá často vlivem nadměrné osvětlenosti narušován.

Červené světlo pro hladší pleť
Věděli jste, že se vyrábějí postele, masky a ruční hůlky, které vyzařují červené světlo dodávající pleti hebkost, vyplňující kontury a vyhlazující jemné vrásky? Podle jedné studie vyniká totiž červené světlo protizánětlivými účinky, zvyšuje produkci kolagenu, zlepšuje strukturu pokožky a obnovuje její přirozenou plnost a hladkost.

Kosmetické procedury využívající hojivých schopností červeného světla jsou však podle odborníků plně účinné pouze tehdy, jsou-li doplňovány používáním speciálních krémů proti stárnutí, které obsahují retinol nebo antioxidanty, jako je vitamin C.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jak udržet na uzdě hormon hladu, ghrelin?

Jak udržet na uzdě hormon hladu, ghrelin?

Ghrelin neboli „hormon hladu“ hraje v redukci i udržování hmotnosti zásadní roli. Jeho úkolem je signalizovat mozku potřebu doplnit energii jídlem. Jak ho udržet pod kontrolou společně s váhou?

Čtěte dál
5 tipů, jak si maximálně udržet psychiku, zdraví i kondici v boji proti COVID-19

5 tipů, jak si maximálně udržet psychiku, zdraví i kondici v boji proti COVID-19

S dnešní situací nikdo nepočítal. Přesto můžeme podle odborníků i v této těžké době udělat něco, abychom alespoň minimalizovali riziko...
Jak se bránit nákaze? Speciální dechové cvičení na podporu plic a vhodný doplněk stravy

Jak se bránit nákaze? Speciální dechové cvičení na podporu plic a vhodný doplněk stravy

Většinou mají problémy s imunitou malé děti od 3 do 6 let a starší lidé nad 65 roků a lidé s velkou psychickou zátěží. Tyto skupiny...

Videorozhovor