Jaké sójové potraviny vám prospějí a jakým podobám sóji je lepší se vyhnout?

Jaké sójové potraviny vám prospějí a jakým podobám sóji je lepší se vyhnout?
zdroj: Shutterstock

Sója ještě před lety zažívala v západních zemích doslova boom, začala se ve velkém pěstovat, používat a především i propagovat. Ačkoliv ji stále najdeme ve spoustě produktech, začíná se o ní mluvit spíše negativně. Jak to tedy doopravdy je?

Sledujte náš kanál na youtube

Sója
Izolovaný sójový protein má původ ve Spojených státech amerických , kde se po vzestupu pěstování sójy stal vedlejším produktem výroby levného sójového oleje. Sója se jakožto plodina stala téměř ze dne na den všestrannou, levnou a „zdravou“ propagovanou potravinou, kterou si dopřává miliony lidé po celém světe. Většina levných a nekvalitních produktů, které se pyšní nápisy "plné proteinů" nebo "s vysokým obsahem proteinu" právě obsahuje sójovou bílkovinu nebo sójový izolát. O čem to svědčí si možná domyslíte sami. Sójovou bílkovinu najdete v široké škále produktů – např. müsli, různé sladkosti, ale i mléčné výrobky, tyčinky apod. Dále pak i sójové paštiky, salámy, sojové maso nebo párky atd. Toto je ta odvrácenější strana sójy. Velké množství sójových produktů, ať už přirozených nebo zpracovaných, mají v jídelníčku ale vegani a lidé, kteří se všeobecně orientují na rostlinnou stravu.

Jak se v té záplavě sójových produktů vyznat? Které jsou vhodné a které bychom naopak spíše neměli konzumovat? To se dozvíte v rozhovoru.

Moderátorka: Zuzana Košařová

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jak udržet na uzdě hormon hladu, ghrelin?

Jak udržet na uzdě hormon hladu, ghrelin?

Ghrelin neboli „hormon hladu“ hraje v redukci i udržování hmotnosti zásadní roli. Jeho úkolem je signalizovat mozku potřebu doplnit energii jídlem. Jak ho udržet pod kontrolou společně s váhou?

Čtěte dál
5 tipů, jak si maximálně udržet psychiku, zdraví i kondici v boji proti COVID-19

5 tipů, jak si maximálně udržet psychiku, zdraví i kondici v boji proti COVID-19

S dnešní situací nikdo nepočítal. Přesto můžeme podle odborníků i v této těžké době udělat něco, abychom alespoň minimalizovali riziko...

Videorozhovor