Trápí vás neustálá únava? Zde jsou tipy, jak se s ní vypořádat

Trápí vás neustálá únava? Zde jsou tipy, jak se s ní vypořádat
zdroj: Shutterstock

Domácnost, práce, sport, povinnosti. Stres, spěch, shon. Nutkání všechno stihnout a úzkost z toho, že se to nedaří. Takové a mnohé další věci bývají příčinou nepříjemného a setrvalého vyčerpání. Jak proti němu bojovat?

Sociální, emocionální, hormonální a profesní život – chceme, aby všechny jeho aspekty byly v každém detailu dokonalé. Jenže dokonalost je vyčerpávající. Umí pořádně unavit, a ne vždy se přitom jedná o únavu příjemnou, díky níž na sklonku dne usneme jako miminko a probudíme se ráno svěží a odpočatí. Pokud jdete spát unavení, nedaří se vám usnout, a ráno se probouzíte rozlámaní a vyčerpaní možná ještě více než večer, někde je zřejmě chyba. Je třeba přestat lpět na dokonalosti a začít se o sebe starat.

Nedostatek základních potřeb unavuje
Nechtěná neustálá únava, kradoucí motivaci a chuť do života a znesnadňující běžné fungování, může mít řadu příčin. Mezi prvními se objevuje nezdravý životní styl a nedostatek spánku – aby tělo „šlapalo jako hodinky“, potřebuje regeneraci a odpočinek, které mu dodá jedině kvalitní noční spánek. K nedostatku energie mohou vést i potíže se štítnou žlázou.

Velkou roli hraje také strava – častá a zvýšená konzumace nezdravých tuků, nadměrně zpracovaných potravin a jednoduchých cukrů činí tělo letargičtějším. Hostitelem unavených a podrážděných duší jsou i těla bez dostatku čisté vody, tedy těla dehydrovaná. Duševní stres může rovněž zapříčinit stres fyzický, s nímž souvisí právě probíraná únava – jako časté spouštěcí faktory se objevují různé úzkosti a deprese. Dobrý stav organismu může narušit i infekce nebo alergie, za zvýšenou únavu může nést zodpovědnost i chudokrevnost, anémie.

Správná strava a prevence jako základ zdraví
Z příčiny únavy vychází i její řešení. V první řadě je velmi důležité konzumovat zdravé a výživné potraviny. Dostatek živin, mikroživin i životadárné vody dodá ovoce a zelenina, které by měly mít v jídelníčku každého své pevné a dostatečně velké místo. Za další byste neměli opomíjet pravidelné preventivní prohlídky – alespoň 2krát ročně – a sledovat stavy jako je anémie nebo potíže se štítnou žlázou. Nedostatek železa činí tělo zranitelným, negativně se podepisuje na zdraví kostí, díky čemuž se tělo cítí vyčerpaně.

Odpočinek je nezbytný – pasivní i aktivní
Dostatek pozornosti byste měli věnovat i spánkovému režimu a alespoň přibližně dodržovat čas, kdy uléháte a kdy vstáváte. Jedná se o budování pozitivního zvyku, za který bude tělo vděčné a rádo se na něj adaptuje. Stejně jako tělo potřebuje odpočinek, vyžaduje i pravidelnou fyzickou aktivitu, ideálně na čerstvém venkovním vzduchu, pokud počasí dovolí. Věnujte se rychlé chůzi, jízdě na kole nebo józe, kterou můžete při příjemných teplotách i povětrnostních podmínkách pohodlně praktikovat venku na zahradě nebo třeba i v parku.

Pečujte o ducha a meditujte
Pro péči o tělo byste ale neměli zapomínat také na péči o ducha. Důležité je zejména uvolnění mysli, která je dennodenně zatěžována neustálým koloběhem myšlenek, jež nejdou zastavit a nedovolí spočinout ani na chvilku. Naučte se je ovládat s pomocí meditace, která mysl zklidní, vám dopřeje uvolnění, zlepší náladu, a kromě ducha revitalizuje i tělo. Meditace navíc zlepšuje koncentraci a významně snižuje úroveň prožívaného stresu. Odstraňuje nepořádek v mysli, snižuje úzkost a pomáhá v pozitivním nastavení. Najděte si každý den chvilku pro sebe, zaujměte pohodlnou polohu, zavřete oči, uvolněte se a jen pozorujte dech.  Je to ta nejjednodušší forma meditace.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Souvisí spolu datum narození a riziko předčasné smrti? Vědci přišli na zajímavý vztah

Souvisí spolu datum narození a riziko předčasné smrti? Vědci přišli na zajímavý vztah

Během let se řada vědců pokouší nalézt odpověď na otázku, zda a jak měsíc nebo období vašeho narození ovlivňuje úmrtnost. Nedávná studie problematiku hlouběji prozkoumala a nalezla možné příčiny některých...

Čtěte dál
Zajímavé výsledky lékařských výzkumů uplynulého roku 2019

Zajímavé výsledky lékařských výzkumů uplynulého roku 2019

Každý rok odborníci ve všech lékařských oborech provádějí řady výzkumů, aby mohli lépe porozumět tomu, co lidi činí zdravými a šťastnými....

Videorozhovor