Zajímavé výsledky lékařských výzkumů uplynulého roku 2019

Zajímavé výsledky lékařských výzkumů uplynulého roku 2019
zdroj: Shutterstock

Každý rok odborníci ve všech lékařských oborech provádějí řady výzkumů, aby mohli lépe porozumět tomu, co lidi činí zdravými a šťastnými. Ani rok 2019 nebyl výjimkou. Jaká mimořádná zjištění světu medicíny přinesl?

Podle starořeckého lékaře Hippokrata, který bývá historiky nazýván otcem medicíny, je medicína uměním, a dokonce tím ze všech nejušlechtilejším. V roce 2019 se lékařští umělci nepřestali zabývat pokračujícími boji s infekčními chorobami, které je trápí zejména v posledním desetiletí. Dále stále roste napětí mezi dvěma lékařskými tábory: Jedni upřednostňují nalezení léčby, která je konzistentně účinná u velkých populací. Druzí zastávají terapii, kterou lze přizpůsobit individuálním potřebám jednotlivce.

Přátelé nebo podvodníci?
V roce 2019 byla zvýšená pozornost věnována medikaci. Je známým faktem, že léky, které lékaři předepisují, užíváme, aby nám pomohly v boji proti nemocem a aby zlepšily fyzickou i duševní pohodu. Existují však situace, kdy se tito věrní spojenci mění v nepřátele. Je známým faktem, že většina léků může způsobit vedlejší účinky. Stále více studií ale naznačuje, že existuje také souvislost mezi užíváním běžných léků a vznikem určitých nežádoucích stavů. Řeč je například o některých medikamentech předepisovaných na léčbu vysokého krevního tlaku (třeba nefidipin), které mohou zvyšovat riziko náhlé srdeční zástavy. Podle dalšího výzkumu mohou anticholinergika, která regulují svalové kontrakce a relaxace při gastrointestinálních potížích, problémech s močovým měchýřem nebo při Parkinsonově onemocnění, zvyšovat riziko rozvoje demence. Zpochybňována je i nezávadnost některých doplňků stravy, která nelze považovat za léčiva a která nebyla schválena odbornou lékařskou veřejností.

O zdraví srdce nevypovídá jen systolický krevní tlak
V loňském roce se řada studií věnovala i celkovému kardiovaskulárnímu zdraví – revidovala dlouho držené představy a podrobovala je dalším zkoumáním. Objevily se výsledky tvrdící, že pro určení stavu srdce jsou důležité obě hodnoty krevního tlaku: tedy systolického – tlak, který srdce vyvíjí na tepny, když pumpuje krev do zbytku těla; i diastolického, který se týká tlaku mezi srdečními rytmy. Jako rizikový faktor pro onemocnění srdce byla dosud brána pouze hodnota tlaku systolického, podle nových zjištění je ale důležitá i hodnota tlaku diastolického.

Jsme to, co jíme
Podle dalších výzkumů se na zdraví srdce podepisuje samozřejmě i strava – ta rostlinná by měla riziko smrti na jakékoliv potíže se srdcem snižovat až o 32 % a o 25 % i riziko úmrtí důsledkem jakékoliv jiné příčiny. Strava s vysokým obsahem tuku a nízkým obsahem sacharidů zase údajně poškozuje zdraví cév. Další studie hovoří v neprospěch nadužívání proteinových doplňků stravy s vysokými hladinami esenciálních aminokyselin leucinu, valinu a isoleucinu. Jejich výrazný příjem může podle ní vést k nízkým hladinám serotoninu v mozku (hormon, který hraje ústřední roli v regulaci nálady a podílí se na různých metabolických procesech). To může vyústit až v obezitu a celkově kratší délku života.

Za přibírání může hltání
Jiný výzkum přišel se zajímavou domněnkou, že za přibírání může nést zodpovědnost zvýšené pojídání zpracovaných potravin. Ty ale nejsou přímou příčinou – tou je vyšší rychlost konzumace, k níž dochází důsledkem jejich zvláštní textury – nachází se v ní zkrátka něco, co nás nutí jíst rychleji. Trávicí systém tak nedokáže jídlo efektivně zpracovávat, signál o naplněnosti pošle později a my se tedy snáze přejíme a vlivem toho přibíráme. Emulgátory, které bývají součástí majonéz a dalších podobných pochutin, prý zase mohou negativně ovlivnit střevní bakterie a stát se tak původcem systémového zánětu. Důsledkem může být i vznik úzkostných stavů souvisejících se sníženou imunitou.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Melatonin, hormon spánku, vám pomůže překonat jet lag i nepříjemný tinnitus

Melatonin, hormon spánku, vám pomůže překonat jet lag i nepříjemný tinnitus

Melatonin je hormon, tzv. hormon spánku, který lidské tělo produkuje zcela přirozeně. Hlavní produkce probíhá večer a v noci, proto vám pomáhá usnout. Spánek ale není tím jediným, s čím může pomoci…

Čtěte dál
Jak bojovat se zalehlýma ušima? Základní metody zvládnete doma

Jak bojovat se zalehlýma ušima? Základní metody zvládnete doma

Změna tlaku, nadbytek ušního mazu, voda. To vše může zapříčinit nepříjemný pocit zalehlých uší, který bývá až bolestivý. Asi víte,...
10+1 otázek: Rozhovor s MUDr. Marií Skalskou na téma cukrovka 2. typu

10+1 otázek: Rozhovor s MUDr. Marií Skalskou na téma cukrovka 2. typu

Cukrovka druhého typu je velmi nebezpečné civilizační onemocnění, jehož příčinou je nejčastěji nadměrný stres, špatná strava a nedostatek...

Videorozhovor