Souvisí spolu datum narození a riziko předčasné smrti? Vědci přišli na zajímavý vztah

Souvisí spolu datum narození a riziko předčasné smrti? Vědci přišli na zajímavý vztah
zdroj: Shutterstock

Během let se řada vědců pokouší nalézt odpověď na otázku, zda a jak měsíc nebo období vašeho narození ovlivňuje úmrtnost. Nedávná studie problematiku hlouběji prozkoumala a nalezla možné příčiny některých výsledků.

Vědci z USA, Švédska, Německa, Rakouska, Dánska, Litvy, Japonska a dalších zemí se rozhodli dlouho bádané téma podrobit dalšímu výzkumu. Některé z dříve prováděných studií dospěly k závěru, že na severní polokouli mají lidé narození v listopadu nejnižší riziko celkové úmrtnosti obecně a rovněž na srdeční choroby. Nejvyšší riziko naopak hrozí těm, kteří se narodili na jaře nebo v létě, přičemž vůbec nejkritičtějším měsícem je květen. Na jižní polokouli se tyto vzorce obecně posouvají o půl roku.

Socioekonomické faktory roli pravděpodobně nehrají
Přestože vědci danému tématu věnují nemálo času a úsilí, stále není zcela jasné, jak přesně měsíc, kdy jste se narodili, může ovlivnit vaše budoucí zdraví. Objevily se například i názory, že dřívější úmrtí mohou ovlivňovat i socioekonomické faktory. Studie bostonských odborníků, která byla publikována v BMJ, ale přišla s novějším a přesvědčivějším vhledem do problematiky než její předchůdkyně.

Jako základ pro další bádání posloužila NHS
Vědci převzali data z NHS (Nurse´s Health Study – Studie zdravotních sester), která patří mezi nejširší a největší výzkumy rizikových faktorů závažných chronických onemocnění u žen. Její počátky spadají do 70. let 20. století a zahrnovaly 121 700 registrovaných amerických zdravotních sester ve věku mezi 30–55 lety. Soubor dat obsahuje informace o každé účastnici, včetně anamnézy, hmotnosti, výšky, kouření, demografie a faktorů životního stylu a také informací o vzdělání manžela nebo o tom, zda rodiče vlastnili v době, kdy se narodila, dům. Autoři shromáždili informace o příčinách úmrtí – těch během 38 let sledování nastalo 43 248.

Nejdéle žijí lidé narození v listopadu
Ačkoliv vědci mezi zmiňovanými úmrtími nenalezli souvislost, identifikovali vliv na riziko úmrtí na chorobu srdce. Nalezli malý, ale statisticky významný vztah mezi vyšší úmrtností na srdeční choroby u osob narozených na jaře a v létě ve srovnání s těmi, kteří na svět přišli na podzim. Shodně s tím dvě švédské studie, které 20 dlouhých let sledovaly miliony účastníků, odhalily nejnižší úmrtnost na choroby srdce u osob narozených v listopadu. Podle toho nehrají v úmrtnosti roli socioekonomické faktory, ale spíše vitamin D.

Vitamin D může být příčinou delšího života
Někteří odborníci mají podezření, že vitamin D může ovlivňovat dobu, kdy zemřeme, více, než by se mohlo zdát. V rámci toho naznačují, že žena, která během těhotenství nepřijímá dostatek slunečního svitu, trpí nedostatkem vitaminu D. A právě tento faktor by údajně mohl v budoucnu zvýšit riziko srdečního onemocnění u dosud nenarozeného dítěte. Zkoumání je však zatím ve fázi, kdy neexistuje žádný přímý důkaz, který by teorii podporoval. Jedná se tak zatím o pouhé domněnky.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Klasika, která nestárne a nikdy neomrzí: Hlávkový salát na nekonečno způsobů

Klasika, která nestárne a nikdy neomrzí: Hlávkový salát na nekonečno způsobů

Jeho neutrálně svěží chuť mu dodává variabilitu, díky níž jej využijete v celé řadě různých pokrmů. Hlávkový salát posiluje imunitu, svaly, srdce i nervy. A nejen proto představuje ideální součást jídelníčku.

Čtěte dál
Jarní úklid bez chemie krok za krokem

Jarní úklid bez chemie krok za krokem

Pro mnohé z nás nastal vhodný čas pro to, abychom se pustili do jarního úklidu našeho domova. Takový úklid je dobrý z mnoha důvodů,...
Salát polníček: vliv na zdraví a využití v kuchyni

Salát polníček: vliv na zdraví a využití v kuchyni

Polníček je znám svou plnou oříškovou chutí. Pokud jej přidáváte do smoothies, jistě víte, že dokáže vytvořit úžasně krémovou strukturu....

Videorozhovor