Sinice. Každý si hned představí nepřátelské zelené plochy a zákaz koupání. Ačkoliv se spirulina mezi sinice řadí, není tělu nebezpečná. Naopak. Spirulina obsahuje celou řadu zdraví prospěšných látek. Její pravidelná konzumace může zlepšit zdravotní stav, dodat potřebné živiny a může také podpořit sportovní výkon.
Superpotravina přímo z jezera
Spirulina je sladkovodní sinice, která je často mylně označována za řasu. Už několik let je zařazena mezi superpotraviny. Zaujímá zde čestné místo, protože je z 50 % tvořena bílkovinami. Obsahuje celou řadu vitamínů B, včetně B12, ale také vitamín C, D, E, A, minerály železo, křemík, vápník, dále řadu enzymů a antioxidantů. Pro svůj mimořádný obsah vitamínů, minerálů a dalších živin má antioxidační a protizánětlivé účinky, zvyšuje obranyschopnost těla, podporuje hojení ran a pozitivně působí v léčbě ledvinových onemocnění. Zelená barva je způsobena chlorofylem, zeleným barvivem, díky kterému probíhá fotosyntéza. Chlorofyl bývá spojován s protizánětlivým účinky.
Spirulina jako doplněk stravy
Bezpečnost užívání spiruliny nebyla v těhotenství, v průběhu kojení, ani v případě dětí do 3 let ověřena prakticky žádnými studiemi. Z tohoto důvodu se po tuto dobu konzumace nedoporučuje. Nicméně pokud je tělo na pravidelné doplňování spiruliny zvyklé, není důvod přestávat. Dospělí konzumují maximálně jednu polévkovou lžíci denně (do 6 g). Kvůli specifické chuti je lepší prášek smíchat například s jiným nápojem. Vyhněte se ale džusům a nápojům, které obsahují nějakou kyselinu. nedoporučujeme spirulinu přidávat do smoothie, protože výrazně ovlivní jeho chuť. Chuť je velmi specifická a ne každému vyhovuje. Pokud nechcete spirulinu ve formě prášku, je možné zakoupit i tablety, čímž problém chuti doslova obejdete.
Spirulina jako přírodní barvivo
Už víme, jak pokrmy ozvláštnit červenou, oranžovou nebo zelenou barvou. Ale co teprve modrou? Jedinečný druh spiruliny, který obsahuje vysoké množství fykocyaninu zodpovědného za jasně modrou barvu, promění každé jídlo v kulinářský zážitek. Spiruliny stačí v tomto případě přidat jen malé množství, proto neovlivní chuť pokrmu.
Podporuje obranyschopnost a léčí závažná onemocnění
Studie prokázaly pozitivní účinky v léčbě chudokrevnosti. Už po 30 dnech pravidelného užívání byl u pacientů zjištěn nárůst množství červených krvinek. Spirulina totiž obsahuje dokonalý poměr železa, chlorofylu, vitamínu E a kyseliny listové, která se podílí právě na tvorbě červených krvinek.
Senioři, kteří začali spirulinu užívat, hovořili už po několika týdnech o zbystření mysli. Mohou za to přítomné aminokyseliny, které vyživují mozkové buňky a zároveň chrání mozkové struktury. Z tohoto důvodu může být spirulina vnímána také jako prevence Alzheimerovy choroby. Pravidelné užívání se může podepsat na silnější imunitě a celkově vyšší obranyschopnosti proti virům a bakteriím. Sportovcům může pravidelná konzumace spiruliny pomoci k lepším výkonům a stát se tak vhodným doplňkem jídelníčku.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Vysoká hladina homocysteinu v krevních testech: Co to znamená a jaká jsou rizika?
Vysoká hladina homocysteinu je často opomíjeným, ale významným faktorem ovlivňujícím zdraví srdce a cév. Homocystein, látka vznikající jako meziprodukt metabolismu aminokyseliny methioninu, může při zvýšené...
Čtěte dál