Jak poznat, že má vaše tělo problém s lepkem ve stravě?

Jak poznat, že má vaše tělo problém s lepkem ve stravě?
zdroj: Shutterstock

Nesnášenlivost lepku je téma, o kterém se mluví stále více. Jedná se o soubor různých nepříznivých reakcí na lepek, které mohou mít různou povahu. Jak se projevují a jak poznat, zda s lepkem máte problém i vy?

Problém našeho těla s lepkem může být hned na několika úrovních. Nejmírnější formou je intolerance lepku nebo tzv. neceliakální glutenová sensitivit, mnohem vážnější formou je však celiakie, autoimunitní onemocnění, a alergie na lepek. Celiakie je autoimunitní onemocnění, které může vést až k poškození trávicího systému. Hlavně v posledních dvou případech je nutné držet přísnou bezlepkovou dietu a lepku se vyhýbat. Jaké jsou hlavní symptomy těchto projevů nesnášenlivosti, při kterých byste se měli mít na pozoru?

1. Nadýmání
Připadáte si tlustí, oteklí a zavodnění. Příčinou je břicho plné plynu. Nadýmání je časté a může jej vyvolávat řada faktorů. Mezi ně patří i nesnášenlivost lepku – patří dokonce mezi její nejčastější projevy. Podle jedné studie jím trpí až 87 % lidí, kteří mají s lepkem problém.

2. Průjem, zácpa a páchnoucí stolice
Je normální, když vás čas od času postihne průjem nebo zácpa. Pokud se to ale děje pravidelně, může to být důvod k obavám. U celiaků totiž lepek poškozuje výstelku střeva, což vede ke špatnému vstřebávání živin, a to má za následek potíže se zažíváním a časté průjmy nebo zácpu. Podobné, i když ne tak silné, symptomy mohou zaznamenat i jedinci s intolerancí lepku – podle výzkumů až 50 % z nich pravidelně trpí průjmem a 25 % zácpou.

3. Bolesti břicha
Podobně jako nadýmání – i bolest břicha není neobvyklá a může mít četná vysvětlení. Podobně jako u nadýmání může ale i v tomto případě padnout tíha viny na lepek. Je to totiž další častý příznak – objevuje se až u 80 % osob s lepkovou intolerancí.

4. Bolesti hlavy
Nejen břicho vás nutně musí pobolívat vlivem lepkové intolerance. Může to být i hlava. A obyčejná bolest může dokonce přerůst až v nesnesitelnou migrénu. Jedinci s lepkovou nesnášenlivostí k ní mohou podle studií být náchylnější než zdraví lidé. Pokud vás tedy trápí pravidelné bolesti hlavy či dokonce migrény, můžete být citliví na lepek.

5. Únava
I únava patří do řady symptomů, které mohou mít mnoho příčin. Jedinci trpící nesnášenlivostí lepku jsou k ní ale podle odborníků náchylnější, a to zejména po jídle, které obsahuje lepek. Studie ukázaly, že intolerance lepku se o slovo hlásí tímto způsobem až u 60-80 % pacientů. Může totiž způsobit i anémii vzniklou nedostatkem železa, která se sama o sobě na vzniku únavy také podílí.

6. Problémy s kůží
Různé méně či více vážné kožní vyrážky, také lupénka, chronická kopřivka nebo vypadávání vlasů mohou být rovněž projevem toho, že vaše tělo neumí s lepkem pracovat. Výzkumy tvrdí, že potížemi takového charakteru trpí přibližně 10 % nemocných.

7. Nevysvětlitelná ztráta hmotnosti
Výrazně hubnete, aniž byste chtěli, a nevíte proč? To může být vždy důvodem k obavám. Jedná se o také o další častý vedlejší účinek nediagnostikované celiakie. Ztráta hmotnosti může být totiž výsledkem celé řady zažívacích potíží vzniklých nedostatečným vstřebáváním živin ze stravy, kterou přijímáte.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jak udržet na uzdě hormon hladu, ghrelin?

Jak udržet na uzdě hormon hladu, ghrelin?

Ghrelin neboli „hormon hladu“ hraje v redukci i udržování hmotnosti zásadní roli. Jeho úkolem je signalizovat mozku potřebu doplnit energii jídlem. Jak ho udržet pod kontrolou společně s váhou?

Čtěte dál
5 tipů, jak si maximálně udržet psychiku, zdraví i kondici v boji proti COVID-19

5 tipů, jak si maximálně udržet psychiku, zdraví i kondici v boji proti COVID-19

S dnešní situací nikdo nepočítal. Přesto můžeme podle odborníků i v této těžké době udělat něco, abychom alespoň minimalizovali riziko...
Jak se bránit nákaze? Speciální dechové cvičení na podporu plic a vhodný doplněk stravy

Jak se bránit nákaze? Speciální dechové cvičení na podporu plic a vhodný doplněk stravy

Většinou mají problémy s imunitou malé děti od 3 do 6 let a starší lidé nad 65 roků a lidé s velkou psychickou zátěží. Tyto skupiny...

Videorozhovor