Kešu jsou využívány při přípravě asijských jídel, oblibu si získaly mezi vegany a mnozí z vás si na nich pochutnávají večer u televize. Jsou cennou zásobárnou vitamínů a minerálů, ale přitom se nejedná o oříšky. I když jim možná jinak neřeknete....
Kešu je z jablka?
Kešu roste na stromě zvaném ledvinovník západní (kešu připomínají ledviny), jehož plody nápadně připomínají jablko. Na každém z nich je ve skořápce umístěno pouze jedno semínko. Úroda z jednoho stromu je pouze 60 až 80 kg vyloupaných kešu. „Jablko“ se dále zpracovává, a to do podoby džemu, moštu a nevyužité přebytky putují do krmiva pro dobytek. Kromě plodů se využívají listy, jejichž extrakt se přidává do některých zubních past pro posílení dásní.
Cenné pro vaše zdraví
Kešu jsou mimořádně výživné. Obsahuje značné množství minerálních látek, a to zejména hořčíku, vápníku, fosforu, draslíku, mědi a železa. Dále jsou bohaté na vlákninu, vitamíny skupiny B, omega–3 a omega–6 nenasycené mastné kyseliny. Vzhledem k tomu, že se ve skutečnosti nejedná o ořechy, obsahují výrazně nižší podíl tuku. Pravidelná konzumace díky tomu posiluje funkci srdce, cév a centrální nervové soustavy. Zlepšuje pokožku a pomáhá při únavě a stresu. Podporuje trávení, snižuje cholesterol a krevní tlak.
Díky namáčení jsou snadno stravitelné
Pro aktivaci žádoucích enzymů je vhodné kešu před konzumací namáčet. Postačí 2 hodiny, během nichž se zbaví antinutriční látky kyseliny fytoové, kvůli které jsou hůře stravitelné. Zaktivováním klíčícího procesu se doslova probouzí k životu, zajišťují lepší vstřebatelnost živin. Kromě toho se zbaví i usazených nečistot. Po máčení nechte kešu osušit a potom je krátce opražte na suché pánvi. Díky tomu se zbaví kardolu, tedy oleje, který nepříznivě působí na lidskou pokožku. Mimochodem kardol je běžně využíván k výrobě barev, laků a lepidel.
Oblíbené mezi vegany
Kešu nahradily v rostlinné stravě sýr. A nejenom to. Příznivci tohoto stravování z nich připravují například náplně do oblíbeného cheesecaku. Velmi jednoduchý je i postup na sýrovou omáčku a sýry mnoha druhů – mazací, mozzarellu, eidam a dokonce i hermelín. Vyzkoušejte kešu zařadit do jídelníčku i jinak!
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Leden jako měsíc rostlinné stravy – odlehčená strava přináší bonusy, ale i rizika
Veganství je poměrně třaskavé téma, na kterém se pravidelně objevují nemalé třenice mezi jeho zastánci a těmi, kdo si rádi dají dobrý steak. Existuje nespočet vtipů o veganech, diskutuje se v rámci environmentálních...
Čtěte dál
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví

Krém z lískových oříšků: jak vybrat, aby byl chutný, ale i zdravý?

Výživa seniorů pro podporu vitality – jak se poprat se ztrátou svalové hmoty a změnou metabolismu?

Jarní superpotraviny, na které můžete narazit na lesních cestách i zahrádkách

Včelí pyl jako superpotravina – jak využít dar včel pro své zdraví?

Olivový olej jako nezdravější tuk do jídelníčku. Umíte ho správně používat?

MCT oleje: zázrak, nebo jen další marketingový tah?

Stravovací návyky – jak změnit roky zažitý jídelníček?

Jak by mělo vypadat správné sezónní stravování? Nejenom potraviny, ale i úprava je důležitá

Těstovinové saláty – jak na chutné a zároveň vyvážené kombinace

Strava okolo tréninku: co jíst před tréninkem a co je naopak vhodné zařadit až po něm?
