Zvláštní kešu: ořechy to nejsou a na stromě byste je nepoznali

Zvláštní kešu: ořechy to nejsou a na stromě byste je nepoznali
zdroj: Shutterstock

Kešu jsou využívány při přípravě asijských jídel, oblibu si získaly mezi vegany a mnozí z vás si na nich pochutnávají večer u televize. Jsou cennou zásobárnou vitamínů a minerálů, ale přitom se nejedná o oříšky. I když jim možná jinak neřeknete....

Kešu je z jablka?
Kešu roste na stromě zvaném ledvinovník západní (kešu připomínají ledviny), jehož plody nápadně připomínají jablko. Na každém z nich je ve skořápce umístěno pouze jedno semínko. Úroda z jednoho stromu je pouze 60 až 80 kg vyloupaných kešu. „Jablko“ se dále zpracovává, a to do podoby džemu, moštu a nevyužité přebytky putují do krmiva pro dobytek. Kromě plodů se využívají listy, jejichž extrakt se přidává do některých zubních past pro posílení dásní.

Cenné pro vaše zdraví
Kešu jsou mimořádně výživné. Obsahuje značné množství minerálních látek, a to zejména hořčíku, vápníku, fosforu, draslíku, mědi a železa. Dále jsou bohaté na vlákninu, vitamíny skupiny B, omega–3 a omega–6 nenasycené mastné kyseliny. Vzhledem k tomu, že se ve skutečnosti nejedná o ořechy, obsahují výrazně nižší podíl tuku. Pravidelná konzumace díky tomu posiluje funkci srdce, cév a centrální nervové soustavy. Zlepšuje pokožku a pomáhá při únavě a stresu. Podporuje trávení, snižuje cholesterol a krevní tlak.

Díky namáčení jsou snadno stravitelné
Pro aktivaci žádoucích enzymů je vhodné kešu před konzumací namáčet. Postačí 2 hodiny, během nichž se zbaví antinutriční látky kyseliny fytoové, kvůli které jsou hůře stravitelné. Zaktivováním klíčícího procesu se doslova probouzí k životu, zajišťují lepší vstřebatelnost živin. Kromě toho se zbaví i usazených nečistot. Po máčení nechte kešu osušit a potom je krátce opražte na suché pánvi. Díky tomu se zbaví kardolu, tedy oleje, který nepříznivě působí na lidskou pokožku. Mimochodem kardol je běžně využíván k výrobě barev, laků a lepidel.

Oblíbené mezi vegany
Kešu nahradily v rostlinné stravě sýr. A nejenom to. Příznivci tohoto stravování z nich připravují například náplně do oblíbeného cheesecaku. Velmi jednoduchý je i postup na sýrovou omáčku a sýry mnoha druhů – mazací, mozzarellu, eidam a dokonce i hermelín. Vyzkoušejte kešu zařadit do jídelníčku i jinak!

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

5 tipů, jak si maximálně udržet psychiku, zdraví i kondici v boji proti COVID-19

5 tipů, jak si maximálně udržet psychiku, zdraví i kondici v boji proti COVID-19

S dnešní situací nikdo nepočítal. Přesto můžeme podle odborníků i v této těžké době udělat něco, abychom alespoň minimalizovali riziko spojené s nákazou koronaviru nebo při nejhorším jeho následkům.

Čtěte dál
Řeřicha: nejlepší bylinka pro začátečníky. Proč stojí za to ji zasadit?

Řeřicha: nejlepší bylinka pro začátečníky. Proč stojí za to ji zasadit?

Řeřicha pochází z Blízkého východu, kde byla jako koření užívána již ve Starověkém Římě. Řeřicha setá, někdy též zahradní, je rychle...
Pohanka: dejte ji šanci, je mimořádně zdravá a bezlepková

Pohanka: dejte ji šanci, je mimořádně zdravá a bezlepková

Pohanka byla i na území Čech a Moravy velmi využívána, ale postupem času se na tuto prospěšnou surovinu téměř zapomnělo a dnes se těší...

Videorozhovor