Podzim se uvedl jak se patří. Pokud patříte mezi ty, na kterých se změna ročního období výrazně projevuje, nezoufejte. I vy se můžete zbavit podzimní únavy a melancholie, která s ní v tomto případě přichází ruku v ruce. Stačí zavést několik denních rituálů...
1. Nastartujte se čerstvou šťávou
Změna počasí, chlad vytahující z těla energii a ne tak častá konzumace čerstvého ovoce a zeleniny. To jsou nejčastější důvody, proč býváte s příchodem podzimu více unavení. S podzimem se výrazně ochlazuje a my máme tendenci se stravou více uzemnit. Řada z nás přechází až na zbytečně těžká jídla, která nás unavují. Dopřejte si proto k snídani každý den porci osvěžující šťávy z čerstvého ovoce nebo zeleniny. Přirozeně obsažené cukry vás příjemně nabudí a ráno tak dostane mnohem lepší náboj.
Pokud jste zvyklí pít po ránu kávu, zkuste s ní vydržet alespoň několik hodin po probuzení a aplikovat ji až na bdělejší stav. Kofein vás sice povzbudí, nicméně za hodinu už bude mít opačný efekt. Přílišná konzumace může vést k odvodňování organismu a to opět ke zvýšené únavě. Jestli po probuzení potřebujete teplý nápoj, vyzkoušejte horkou vodu s citronem. Nezapomínejte, že se při vysokých teplotách vitamíny ničí. Proto citrón přidejte do převařené vody až když vám bude příjemná k pití.
2. Zařaďte 3 potraviny s železnou pravidelností a tělo se odvděčí
V každém ročním období se snažte myslet na to, že organismus nejvíc uvítá sezónní a lokální potraviny. Na podzim si proto pravidelně dopřávejte červenou řepu. Můžete ji odšťavnit nebo si připravit chutný salát. Jestli vám vadí její zemitá chuť, zakomponujte ji do pokrmu, kde tak nevynikne. Vyzkoušejte třeba řepovou bábovku nebo hamburger z fazolí a červené řepy.
Nezapomínejte ani na dýni. Pokud nemáte vlastní zahrádku, určitě ji seženete na farmářském trhu. Dnes je poměrně oblíbená odrůda Hokkaido, která je mnohem chutnější. Dýně jsou bohaté hlavně na železo, které snižuje únavu a pocit vyčerpání a hlavně oranžový betakaroten, významný antioxidant.
K podzimu neodmyslitelně patří i jablka. Snažte se, aby měly ve vašem jídelníčku své místo a snězte alespoň jedno – české! – jablko denně. Mimo jiného mají antibakteriální účinky, přirozeně zavodní organismus a upraví činnost střev.
3. Spolehněte se na bylinky
Na podzim oceníte hlavně účinky kopřivy a pampelišky. Z kopřivy si pravidelně připravujte čaj, který má výrazné detoxikační účinky. Pozitivně působí na žaludek, podporuje trávení a posiluje metabolismus. Sušený kořen pampelišky zase podpoří činnost jater, čímž zvýšíte přirozenou obranyschopnost organismu. Přidávejte ho klidně do polévky nebo do zeleninových směsí.
4. Není čas na hrdinství, ale na odpočinek
Pokud máte chvíli pro sebe, pokuste se „vypnout“ a jenom relaxovat. Napusťte si vanu a přidejte pár kapek levandulového esenciálního oleje. Vůně levandule dokáže navodit psychickou pohodu. Jestli vás to celý den táhne do postele si na chvíli zdřímnout, tak si to dopřejte. Nechte tělo, aby si na změnu zvyklo. Velké změny teplot jsou pro organismus do jisté míry šokem a potřebuje se adaptovat. U každého adaptace probíhá jinak, je proto důležité poslouchat potřeby svého těla a nestydět se za to, že najednou potřebujete odpočinku více.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál