Proč lidé mají zuby moudrosti a k čemu slouží?

Proč lidé mají zuby moudrosti a k čemu slouží?
zdroj: Shutterstock

Dokáží pěkně potrápit. Někdo je za svůj život ale vůbec nepozná. Zuby moudrosti nepřidávají na inteligenci, i když by to rozhodně bylo hezké. Říká se jim tak, protože se neklubou v dětství, ale až v raných fázích dospělosti – někdy mezi 17 a 21 lety.

Stoličky jsou nejtvrdší a nejširší zuby, které pomáhají v drcení potravy. Právě mezi ně se řadí i zuby moudrosti, konkrétně představují jejich třetí sadu – na horní i dolní čelisti. Nacházejí se v zadní části úst a doplňují kompletní chrup dospělého člověka, který by měl mít 32 zubů.

Klubou se, až když je člověk „moudrý“
Všechny zuby, které člověk bude během života mít, jsou ve struktuře lebky přítomné již při narození, jen výše, než je jejich umístění, které známe. Nejprve sestoupí první sada zubů – je jich 20 a říká se jim mléčné. Po nich nastoupí 32 trvalých druhých zubů – první sada stoliček obvykle vyroste kolem 6 let, další kolem 12 a poslední, právě zuby moudrosti, před 21. rokem života. Právě proto, že se ze všech zubů objevují jako poslední, se říká, že byste potom měli být „moudřejší“. Jenže je dobře známo, že u každého není pravidlem, že se zuby moudrosti skutečně vyklubou. A už vůbec není samozřejmé, že se tak stane nahoře i dole. Jak je to možné?

Jen genetický přežitek?
Odpověď na otázku, proč je nemají všichni, najdeme v genetice: dříve sloužily k drcení tvrdé stravy jako byly kořeny, listy, maso a ořechy. Dnes, kdy jídlo změkčujeme vařením, dušením a dalšími druhy příprav, a pomáháme si v jeho konzumaci nádobím a příbory, ztrácí zuby moudrosti svou původní funkci. Genetika však přesto způsobuje, že řadě lidí se vyklubou i v dnešní době. Důležité je ovšem připomenout, že to, že zuby moudrosti nevidíme, neznamená, že se pod dásněmi nenacházejí. Oni tam totiž jsou vždycky, jen se nemusejí vyklubat a není tedy možné je vidět pouhým okem. Zato rentgenem ano.

Preventivní odstranění nedoporučuje každý
Ať už zuby moudrosti vidět jsou nebo ne, ve všech případech vám mohou pořádně zavařit a způsobit bolestivé a nepříjemné potíže s ústní dutinou. Zuby moudrosti dnes už zkrátka nepotřebujeme. V rámci evolučního pokroku se lidská čelist neustále zmenšovala, aby vytvořila prostor pro mozek, který se naopak zvětšoval. Strava a dentální potřeby se také drasticky změnily: menší čelisti znamenají, že v ústech není vždy dost místa pro všechny zuby, které máme mít.

Někteří zubaři doporučují preventivní odebírání zubů moudrosti, které by mohly v budoucnu způsobit nepříjemné zdravotní obtíže. Například, než se zub vyklube, tkáň kolem něj se může přeměnit v cystu, která může vést ke ztrátě kostní hmoty v čelisti. Kolem zubu, který je vylezlý jen částečně, se také mohou tvořit bakterie a plak, jež zadělávají na zánět. Často ztížená hygiena může být příčinou zvýšené kazivosti, která se přenáší i na zub přilehlý. Mnoho vědců a odborníků v oblasti veřejného zdraví si však nemyslí, že je dobrý nápad preventivně vyndávat jinak zdravé zuby. Pokud to váš zubař navrhuje a nejste si jisti, zda byste měli, můžete vždy získat druhý názor.

Jednoduchá nebo chirurgická extrakce
Pokud se rozhodnete k odstranění zubů moudrosti, pak byste měli vědět, že neexistuje jen jeden způsob. To, jak lékař zub vytáhne, závisí na jeho umístění. Pokud je pěkně vyklubaný a je vidět celý, dostane se vám lokálního umrtvení a poté lékař zub vyndá speciálními zubními kleštěmi, vyčistí oblast a pro zastavení krvácení ji opatří gázou. V případě, že zub není vyklubán zcela nebo se celý nachází pod linií dásní, bude muset lékař přistoupit k řešení chirurgickému. Někteří zubaři pro tyto příležitosti doporučují chirurga, jiní je provádějí sami. Je vám podán znecitlivující lék, lékař rozřízne dáseň a odstraní zubní kost, aby se dostal ke kořenu.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jak udržet na uzdě hormon hladu, ghrelin?

Jak udržet na uzdě hormon hladu, ghrelin?

Ghrelin neboli „hormon hladu“ hraje v redukci i udržování hmotnosti zásadní roli. Jeho úkolem je signalizovat mozku potřebu doplnit energii jídlem. Jak ho udržet pod kontrolou společně s váhou?

Čtěte dál
5 tipů, jak si maximálně udržet psychiku, zdraví i kondici v boji proti COVID-19

5 tipů, jak si maximálně udržet psychiku, zdraví i kondici v boji proti COVID-19

S dnešní situací nikdo nepočítal. Přesto můžeme podle odborníků i v této těžké době udělat něco, abychom alespoň minimalizovali riziko...
Jak se bránit nákaze? Speciální dechové cvičení na podporu plic a vhodný doplněk stravy

Jak se bránit nákaze? Speciální dechové cvičení na podporu plic a vhodný doplněk stravy

Většinou mají problémy s imunitou malé děti od 3 do 6 let a starší lidé nad 65 roků a lidé s velkou psychickou zátěží. Tyto skupiny...

Videorozhovor