Řeřicha: nejlepší bylinka pro začátečníky. Proč stojí za to ji zasadit?

Řeřicha: nejlepší bylinka pro začátečníky. Proč stojí za to ji zasadit?
zdroj: Shutterstock

Řeřicha pochází z Blízkého východu, kde byla jako koření užívána již ve Starověkém Římě. Řeřicha setá, někdy též zahradní, je rychle rostoucí jedlá bylina, která je velmi nenáročná na pěstování a je tak ideální pro úplně zahradnické začátky. Typická je výraznou kořenitou chutí podobnou ředkvičkám nebo oříškům.

Příbuzná kapusty je podobně jako ona plná užitečných živin. Řeřicha setá poskytuje tělu solidní dávky vitaminu K, C, A, vápníku a manganu. Mezi její další výhody patří schopnost bojovat se záněty, snižovat krevní tlak, posilovat kosti a zuby, a dokonce má i potenciál snižovat riziko rakoviny tlustého střeva. Jaké jsou hlavní důvody, proč byste ji měli zařadit do jídelníčku?

1. Může pomoci snížit riziko rakoviny tlustého střeva
Studie naznačují, že výhody řeřichy mohou zahrnovat schopnost snížit riziko onemocnění rakovinou tlustého střeva. Poskytuje totiž tělu důležité vitaminy, minerály, antioxidanty a enzymy, které posilují přirozenou obranyschopnost organismu a mohou bránit růstu rakovinných buněk.

2. Snižuje míru zánětu
Omega-3 mastné kyseliny pomáhají tělu bojovat se záněty, zlepšují zdraví mozku, srdce a dalších orgánů. Studie prokázaly, že řeřicha obsahuje více těchto cenných nutrientů než většina ostatních druhů zeleniny. Podle dalších výzkumů dokáže díky těmto vlastnostem řeřicha redukovat oteklé dýchací cesty, léčit kašel, bronchitidu i chřipku.

3. Stabilizuje krevní tlak
Vápník, hořčík a draslík. Tyto minerály pomáhají uvolňovat z těla sodík, čímž účinně snižují krevní tlak. Všechny tři obsahuje právě řeřicha setá.

4. Posiluje kosti a zuby
Řeřicha je pro zdraví významná rovněž obsahem vápníku, díky němuž může její konzumace fungovat jako prevence řídnutí kostí. To může vést k častějším zlomeninám a k rozvoji osteoporózy. Vápník je navíc v řeřiše podpořen ještě obsahem vitaminů A, C a K, které společně pomáhají udržovat kosti zdravé a silné.

5. Podporuje zdraví pokožky, vlasů a nehtů
Řeřicha je bohatá na cenné fytonutrienty, které hrají důležitou roli při podpoře čisté pleti, zdravých vlasů a silných nehtů. Na nich se podílí i výše zmíněné vitaminy A, C a K, kromě nich navíc vitaminy E a B, a také silná trojice minerálů v podání vápníku, hořčíku a draslíku.

Ideální pro začátečníky
Ten, kdo začíná s pěstováním, sází buď na ředkvičky nebo na řeřichu. Řeřicha je totiž na pěstování vyloženě nenáročná a nic při něm nemůže zkazit ani úplný zahradnický nováček. Tedy většinou. Semena klíčí velmi rychle – již po pouhých 2 až 3 dnech a dobře se jim daří ve vatě. Dost možná jste to zkoušeli již jako malí na okenním parapetu, což je jeden z nejobvyklejších způsobů pěstování řeřichy. Semena stačí vysypat právě na vlhkou vatu, nebo jiný substrát. Klíčové je udržovat zmiňovanou vlhkost. Rostlinky vyrůstají asi po 10 dnech a pokud pravidelně odřezáváte horní části natě, rychle dorůstají a vy tak můžete mít stále nový přísun řeřichy, která je ceněna pro oříškově výrazné aroma. Někomu chutí připomíná i ředkvičky. Lístky můžete přidávat do pomazánek či salátů, jen tak na chléb namazaný máslem nebo i do omáček. Pamatujte ovšem na to, že tepelnou úpravou řeřicha ztrácí nejen svou typickou chuť, ale také vitamin C.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

5 tipů, jak si maximálně udržet psychiku, zdraví i kondici v boji proti COVID-19

5 tipů, jak si maximálně udržet psychiku, zdraví i kondici v boji proti COVID-19

S dnešní situací nikdo nepočítal. Přesto můžeme podle odborníků i v této těžké době udělat něco, abychom alespoň minimalizovali riziko spojené s nákazou koronaviru nebo při nejhorším jeho následkům.

Čtěte dál
Pohanka: dejte ji šanci, je mimořádně zdravá a bezlepková

Pohanka: dejte ji šanci, je mimořádně zdravá a bezlepková

Pohanka byla i na území Čech a Moravy velmi využívána, ale postupem času se na tuto prospěšnou surovinu téměř zapomnělo a dnes se těší...
Brokolice je nutriční bomba, ale musíte ji umět připravit. Jak s ní vhodně naložit?

Brokolice je nutriční bomba, ale musíte ji umět připravit. Jak s ní vhodně naložit?

Tato na první pohled a chuť nevábná zelenina je významným zdrojem zdraví prospěšných látek, díky kterým se zařadila mezi nejzdravější...

Videorozhovor