Pylové alergie: kýcháte v období břízy i po konzumaci jablka. Co to znamená?

Pylové alergie: kýcháte v období břízy i po konzumaci jablka. Co to znamená?
zdroj: Shutterstock

S přicházejícím jarem se začaly silně ozývat pylové alergie. Pokud na ně trpíte a jste alergičtí na pyl břízy, jasanu, olše, topolu nebo tisu, pak jste jistě začátek jara zaznamenali jako jedni z prvních. Co pomáhá proti akutním příznakům?

Existují stovky druhů rostlin, které uvolňují pyl, jemňounký prášek přenášející se z rostliny na rostlinu větrem, ptáky, hmyzem nebo jinými zvířaty. Když se pyl dostane do vzduchu, vyvolává u citlivých jedinců alergické reakce. Pyl uvolňují stromy, keře, trávy i plevele. Na jaře se setkáváme převážně s alergiemi na pyl stromů, s nástupem léta se objevuje více pylů travních.

Pyly mohou potrápit alergiky na jaře, v létě, ale i na podzim
Nejčastěji na jaře způsobuje problémy pyl břízy, jediný březový strom může vyprodukovat až 5 milionů pylových zrn. Dubový pyl je sice považován za méně alergenní ve srovnání s pylem jiných stromů, zůstává ale ve vzduchu po delší dobu. U některých lidí tak může způsobit závažné alergické reakce. V letních měsících je hlavním spouštěčem alergií pyl travní. Způsobuje některé z nejzávažnějších a obtížně léčitelných symptomů. Mnoha lidem však léky proti alergiím způsobených travními pyly účinně zabírají. Nejaktivnější v produkci pylu z plevelů jsou rostliny ambrózie. Alergeny uvolňují do ovzduší v závislosti na lokalitě již od posledního červencového týdne a pokračují až do poloviny října. Pyl ambrózií roznášený větrem se může dostat i stovky kilometrů daleko a přežít mírnou zimu.

Příznaky pylových alergií
Alergické reakce na pyl se projevují hojnou, vodnatou rýmou, častým svěděním kolem nosu a očí, záchvaty kýchání. Objevit se může i zduření nosní sliznice, které má za následek ucpaný nos, oči mohou být zarudlé nebo slzící a někdo mívá i velmi nepříjemné dýchací obtíže. Tyto příznaky může dále zhoršovat astma, které pylovou alergii často provází. Při neléčené alergii může astma nově vzniknout i u lidí, kteří jím dosud netrpěli.

První pomoc při alergiích
Základním pravidlem je vyhnout se alergenu způsobujícímu potíže. To je v případě pylových alergií velmi nesnadný úkol, ale aspoň v domácím prostředí je možné přítomnost alergenu eliminovat. Toho docílíme svlečením a vypráním veškerého oblečení, které jsme na sobě měli venku, prádlo je vhodné sušit doma, optimálně v sušičce, pokud ji máme. Stejně tak k větrání je vhodné používat doma a v autě klimatizaci, která vzduch filtruje. V případě, že klimatizaci nemáme, dají se do domácnosti pořídit přenosné čističky vzduchu s vysoce účinnými filtry. Pomáhá i časté vysávání pomocí vysavače s HEPA filtrem a obecně časté omývání povrchů.

Někteří alergici nyní možná s povinným nošením roušky venku zaznamenali také jisté zlepšení svých problémů. V těžších obdobích je pro jedince citlivé na pyl vhodné používat i méně dráždivou kosmetiku, hypoalergenní nebo biokosmetiku. Nejvíc pylu se usazuje na řasách, je tedy dobré si během dne častěji omývat oči studenou vodou, která zmírňuje podráždění i pomáhá ke snížení nepříjemného otoku očních víček. Namáhané okolí očí i nosu je potřeba správně hydratovat a zklidňovat – k tomu slouží různé přípravky z lékáren, optimálně ve formě gelu, který se snáz nanáší a má také chladivý účinek. Doporučuje se i časté mytí vlasů, ve kterých se pyl velmi rád usazuje. Vnitřně můžeme tělu v obraně proti alergiím na pyl pomoci také. K dostání jsou různé bylinky a léčivé výtažky. Pomáhá například nápoj rooibos nebo léčivé houby – reishi, housenice čínská (cordyceps) nebo žampion mandlový. Pak také mořská řasa spirulina, která zabraňuje uvolňování histaminu naším imunitním systémem a částečně tak nahrazuje syntetická antihistaminika, která jsou často používána k léčbě alergických projevů.

Zkřížená alergická reakce
Alergici na pyly bývají citliví většinou na více druhů pylu a mohou dokonce reagovat i na některé potraviny, které obsahují podobné proteiny. Tato reakce se nazývá „zkřížená alergie“. Typickým příkladem je zkřížená alergie mezi pylem břízy a jablkem, celerem, mrkví a lískovými oříšky. Tato přidružená potravinová alergie se stává vážným problémem, který obtěžuje pacienty i mimo pylovou sezonu a trpí jí až 70 % alergiků na břízu. Dalším příkladem takovéto reakce je například spojitost mezi alergií na pyly trav a na rajčata či pšenici.

Kdo je náchylnější ke vzniku alergie
V tradiční čínské medicíně je alergie spojována s nefunkčním obranným systémem v dráze plic a ledvin. To může být zapříčiněno již problémy v těhotenství, ale také předčasným nebo vyvolávaným porodem. Řada studií naznačuje, že přehnaná hygiena a čistota životního prostředí během prvního roku života také neprospívají imunitnímu systému. Vyrůstání ve městech se podílí na rozvoji alergie na pyly, protože smog napomáhá jejich rychlejšímu šíření, nečistoty ve vzduchu zhoršují astma. Alergii však může spustit nebo zhoršit i náš způsob života, například stres nebo kouření nám rozhodně neprospívají.

Alergie, ať už jakákoli, je život velmi znepříjemňující záležitost. Může ovlivňovat řadu běžně vykonávaných aktivit, soustředění, výkonnost v práci a celkovou pohodu. U dětí a dospívajících může mít sezónní alergie významně negativní vliv i na schopnost učení. Neberte ji proto na lehkou váhu a nebojte se ji řešit s lékařem. V dnešní době existuje spousta možností, jak se alergii poměrně účinně bránit, nebo jak alespoň zmírnit její projevy.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Karob je známý jako náhrada čokolády nebo kakaa. Není to sice úplně přesné označení, ale kdo chce podobnou variantu této pochoutky, sáhne právě po karobu. Ovšem sám o sobě má mnoho cenných látek, pro které...

Čtěte dál
První pomoc proti nežádoucím klíšťatům: mastit nebo vyndat pinzetou?

První pomoc proti nežádoucím klíšťatům: mastit nebo vyndat pinzetou?

V městském parku, v lese i na hřišti za domem. Klíšťat je každým rokem snad víc a víc a žádná ochrana nefunguje stoprocentně. Pomoct...
Léčivá moc černého bezu: S čím pomůže a co z něj můžete připravit

Léčivá moc černého bezu: S čím pomůže a co z něj můžete připravit

Ačkoliv neexistuje jeden univerzální lék na všechny nemoci, milovníci černého bezu říkají, že právě on je jedním z nejvšestrannějších...

Videorozhovor