Večerní chutě jsou nepřítelem nejednoho bojovníka za zdravou, štíhlou linii. Na těžce pěstované přesvědčení a snahy o nastolení zdravého životního stylu útočí stejně nemilosrdně, jako podzimní chlad na létem zhýčkaný organismus. Jak se proti nim obrnit? Stačí vybírat ty správné potraviny. Mlsat se totiž dá i bez výčitek. A to dokonce i večer!
Jedno známé přísloví říká: Snídani sněz sám, o oběd se poděl s přítelem, večeři nech nepříteli. Nemusíme jej samozřejmě chápat úplně doslovně. Pravdou ale je, že se v něm skrývá hluboká lidová moudrost ověřená generacemi a tradicí. Což potvrzují i nedávné studie. Ty naznačují, že v různých částech dne může tělo opravdu potravu zpracovávat odlišně.
Jíte před spaním?
Pokud pravidelně jíte před spaním a nepatříte mezi ty, kteří holdují pohybu, pak věřte, že organismus velmi pravděpodobně přijaté kalorie schová do podoby tukové tkáně. Ačkoliv teorie, že přírůstek hmotnosti nezávisí pouze na množství zkonzumovaných kalorií, ale i na tom, kdy je během dne přijímáte, je teprve v mediálních plenkách, nikdo nemůže popřít, že na ní rozhodně něco je. Pokud se tedy v dohledné době nechcete potýkat s nepříjemnými důsledky obezity, dávejte si pozor na vaše večerní stravovací návyky.
Máme pro vás několik užitečných podnětů k zamyšlení nad svým stravováním.
1. Dejte tělu dostatek času na strávení posledního jídla před spánkem
Večer a v noci je látková přeměna nejméně aktivní. To je hlavní důvod, proč bystě měli být ve večerních hodinách střídmí. Večeře by proto měla být nejmenším jídlem dne. A měla by být přijata alespoň 2-3 hodiny před tím, než ulehnete do postele. Abyste tělu usnadnili trávení ještě více, volte lehčí a snadno stravitelné pokrmy. Pro každého je ale „dobře stravitelné“ něco jiného, proto respektujte svůj metabolismus. Pokud je tělo nuceno celou noc trávit potravu, budete se ráno budit více unavenější.
2. Jezte pravidelně během celého dne
Pokud vás největší chuť k jídlu přepadne, jakmile se venku setmí, je na místě se zamyslet nejen nad celkovou skladbou jídelníčku, ale také nad tím, jak často doplňujete palivo. Tedy kolikrát denně jíte. Pokud vás totiž s večerem přepadá hlad a chutě, je možné, že jste během dne tělu nedali to, co potřebuje, a ono si to vyžaduje v čas, kdy má prostor a hlavně klid. Říká vám to něco?
3. Přemýšlejte
Pokud máte hlad, měli byste něco sníst bez ohledu na to, kolik je hodin. Přesvědčte se ale nejprve, zda se jedná skutečně o hlad a zda jen nezaháníte nudu, špatnou náladu, únavu, nebo neposloucháte starý dobrý zvyk – že k televizi něco na zub prostě večer patří. Poslouchejte své tělo a rozhodujte vědomě o tom, co budete jíst a kdy. Pokud máte pocit neklidu, běžte se projít, zaběhat, nebo si zacvičte jógu. Emocionální stravování je nebezpečná věc, která s vámi může pěkně zamávat a může se podepsat jak na těle, tak i na duši. Nezajídejte problémy, ale buďte na sebe hodní. Dělejte věci, které máte rádi. Sportujte, čtěte, poslouchejte oblíbenou hudbu. Odpočívejte a spěte dostatečně. Pokud vám vypití sklenice vody zažene pocit hladu, pak to byla žízeň převlečená za hlad.
4. Vybírejte si
Celá věda spočívá v tom, umět si správně vybrat. Přemýšlejte nad tím, co a kdy jíte, a máte vyhráno. Jak by měla vypadat večerní svačina? Měla by obsahovat bílkoviny pro potlačení hladu (150 g bílého jogurtu nebo 30 g sýra) a zdravé tuky (hrst neochucených ořechů nebo semínek) pro svůj nesporný zdravotní potenciál. Nikdy neuděláte chybu, když sáhnete po bílkovinách. Máte chuť na něco sladkého? Dejte si selský jogurt s hrstí vlašských ořechů a lžičkou medu. Nebo holdujete spíše slaným pokrmům? Pak neuděláte chybu, když zvolíte vysokoprocentní šunku nebo sýr (cottage, mozzarella, syrečky, syrovátkový sýr apod.). Pokud vám finance dovolí, ani sashimi, plátky syrové ryby, nejsou k zahození. Co je naopak nevhodné jsou sacharidy včetně jednoduchých cukrů. Sladkosti, ovoce, zmrzliny či pečivo nebo brambůrky, tyčinky a smažené krekry jsou to nejhorší, po čem můžete večer sáhnout.
Pozor na televizi
Pamatujte si tedy, že nezáleží jen na tom, co jíte, ale kdy to jíte. A když už se rozhodnete jíst večer, pečlivě zvažte, co tělu v těchto hodinách nabídnete. Obzvláště obezřetní pak buďte, když se rozhodnete dopřát si před televizní obrazovkou. Ta totiž může potlačit přirozené sytící mechanismy těla a snížit schopnost vychutnat co, co zrovna jíte. Obojí může při nepozornosti vést k přejídání a nadváze či obezitě. Naslouchejte svému tělu a usilujte o rovnováhu. Nejezte, když cítíte, že už máte dost. A jezte, když máte hlad. Ujistěte se ale, že to není jen přestrojená žízeň, nuda, úzkost, únava nebo paní mlsná.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál