Bojujete neúspěšně s nadváhou? Možná potřebujete jen srovnat pomocí probiotik

Bojujete neúspěšně s nadváhou? Možná potřebujete jen srovnat pomocí probiotik
zdroj: Shutterstock

Probiotika jsou živé mikroorganismy, jejichž konzumace přináší četné zdravotní výhody. Mohou být velmi prospěšné i v otázkách redukce hmotnosti. Mnoho jejich účinků jste možná ani neznali. Tady jsou.

Probiotika najdete jak ve fermentovaných potravinách, jako je kvašená zelenina, kefíry a jogurty, miso, tak i ve speciálních doplňcích stravy. Je prokázáno, že tyto živé mikroorganismy mohou zlepšit trávení a podpořit správnou funkčnost imunitního systému. Podle některých studií vám mohou dokonce pomoci zhubnout a zbavit se tuku na břiše. Jak to dokáží?

Skladba mikrobiomu se projevuje na regulaci hmotnosti
Regulaci tělesné hmotnosti mohou významně ovlivnit střevní bakterie. V lidském zažívacím systému se nacházejí stovky druhů různých mikroorganismů. Většinu tvoří přátelské bakterie produkující některé důležité živiny, jako jsou třeba některé vitaminy skupiny B a vitamin K. Pomáhají také rozkládat vlákninu a využívají ji jako svou potravu. Zdá se, že tělesná hmotnost souvisí s rovnováhou dvou hlavních „rodin“ bakterií, které se v lidských střevech nacházejí. Četné studie potvrdily, že složení mikrobiomu jedinců s nadváhou či obezitou se od toho u jedinců zdravých a fit významně liší. S tím souvisí i probiotika.

Jak mohou probiotika podpořit redukci hmotnosti?

1. Vstřebávání tuku ze stravy
Předpokládá se, že určitá probiotika mohou inhibovat absorpci tuků z potravy, což zvyšuje množství tuku vylučovaného stolicí. Bylo zjištěno, že takovým způsobem fungují třeba bakterie z čeledi Lactobacillus.

2. Pomáhají spalovat kalorie
Probiotika mohou pomoci uvolnění hormonu GLP-1, který je zodpovědný za chuť k jídlu. Jeho zvýšené hladiny mohou pomoci spalovat kalorie.

3. Snižují množství tuku
Probiotika mohou zvyšovat hladiny proteinu ANGPTL4, což může vést ke snížení celkového množství tuku v těle.

4. Eliminují riziko zánětů
Existuje mnoho důkazů tvrdících, že obezita je spojena se záněty, které narušují běžné fungování těla. A jak je známo, významná část obranyschopnosti organismu leží ve střevech. Zlepšováním jejich zdraví a snižováním zde vznikajících zánětů snižují probiotika zánětlivost v organismu celkově a chrání tak před vznikem obezity a dalších chronických onemocnění.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Karob je známý jako náhrada čokolády nebo kakaa. Není to sice úplně přesné označení, ale kdo chce podobnou variantu této pochoutky, sáhne právě po karobu. Ovšem sám o sobě má mnoho cenných látek, pro které...

Čtěte dál
První pomoc proti nežádoucím klíšťatům: mastit nebo vyndat pinzetou?

První pomoc proti nežádoucím klíšťatům: mastit nebo vyndat pinzetou?

V městském parku, v lese i na hřišti za domem. Klíšťat je každým rokem snad víc a víc a žádná ochrana nefunguje stoprocentně. Pomoct...
Léčivá moc černého bezu: S čím pomůže a co z něj můžete připravit

Léčivá moc černého bezu: S čím pomůže a co z něj můžete připravit

Ačkoliv neexistuje jeden univerzální lék na všechny nemoci, milovníci černého bezu říkají, že právě on je jedním z nejvšestrannějších...

Videorozhovor