Máte obtíže při chození na malou? Pomozte si přírodní cestou

Máte obtíže při chození na malou? Pomozte si přírodní cestou
zdroj: Shutterstock

Zažíváte při močení mučivé bolesti, pálení nebo řezání? Máte téměř neustále pocit, že potřebujete „na malou“, a když se na záchod konečně dostanete, vyjde z vás sotva pár kapiček? Určitě nejste sami. Podobné potíže trápí mnoho lidí, nejčastěji žen.

Ženy jsou náchylnější k infekci kvůli kratší močové trubici
Protože močová trubice žen je přímější a kratší než u mužů, trpí ženy infekcemi močového měchýře a močových cest výrazně častěji. U mužů se objevují spíše v pozdějších letech v souvislosti se zvětšováním prostaty. U žen kratší močová trubice zvyšuje riziko infekce z blízké pochvy či konečníku. Choroboplodné zárodky tak mohou do měchýře vstoupit přímo z krajiny genitální či anální. Mezi 30. a 50. rokem života může u žen hrát roli i psychika a hormony.

Teplo, voda a odpočinek
Pokud vás čas od času přepadnou výše zmíněné mírné potíže, nemusíte hned uhánět za lékařem pro antibiotika, a můžete si zkusit pomoci sami – podporou samoléčebných schopností organismu. Zásadní je držet v teple jak krajinu močových cest, tak i nohy: měli bychom se vyhýbat vlhku a prochladnutí, nenosit tenké spodní prádlo a hodně odpočívat, aby tělo mohlo regenerovat. Močový měchýř je nutné řádně proplachovat, aby se moč ředila a tím klesala její kyselost. Proto je důležité hodně pít, ovšem ne alkohol nebo kávu, které by na kyselosti a obtížích jen přidaly. Preventivně mohou pomáhat také pravidelné návštěvy sauny a relaxační cviky mírnící obtíže a křeče.

Nejen brusinky, ale i další bobuloviny
Pomoci mohou i některé potraviny, zejména ovoce a zelenina. Velmi známé jsou v tomto směru především pozitivní účinky brusinek, které obsahují látky, jež zabraňují bakteriím přilnout na sliznici měchýře. Podobně prospěšně působí i další tmavé bobuloviny, jako jsou třešně, švestky nebo modré vinné hrozny. Obsahují totiž přírodní rostlinná barviva, která taktéž pomáhají v boji proti přemnožení bakterií.

Pomohou i cibuloviny a provitamin A
Bobuloviny je dobré doplnit cibulovinami, jako je česnek (i medvědí), cibule, pažitka či pórek, jejichž sirnaté sloučeniny a silice působí velmi podobně jako rostlinná barviva bobulovin – chrání před viry, plísněmi i bakteriemi. Blahodárné účinky mají také v podstatě všechny druhy ovoce a zeleniny vynikající žlutou, oranžovou, červenou a zelenou barvou, protože jsou zdrojem provitaminu A chránících sliznici měchýře před parazity přicházejícími zvenčí.

S antibiotiky buďte opatrní
Pokud jste zavedli příslušná opatření, zařadili prospěšné potraviny a obtíže se nejen nelepší, ale dokonce je navíc doprovází i zvýšená teplota, měli byste se vydat za lékařem. Ten vám nejspíš předepíše antibiotika, která si ale za to, že vymýtí nepřátelské bakterie, vyberou daň v podobě vymýcení i bakterií přátelských, a to konkrétně těch, které žijí ve střevech.

Léčbu nepřerušujte se zklidněním obtíží
Po užívání antibiotik se tak zdravá střevní flóra doplní až za několik týdnů. Pokud chcete tyto nepříznivé vlivy odvrátit, poraďte se s lékařem o současném užívání probiotik. Pokud už vám však byla antibiotika předepsána, rozhodně léčbu nepřerušujte, když se obtíže zmírní nebo zmizí, a doberte doporučenou dávku do konce. V opačném případě může docházet k recidivám a infekce může z měchýře postupovat k dalším orgánům, jako jsou ledvinové pánvičky, ledviny nebo močovod.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Karob je známý jako náhrada čokolády nebo kakaa. Není to sice úplně přesné označení, ale kdo chce podobnou variantu této pochoutky, sáhne právě po karobu. Ovšem sám o sobě má mnoho cenných látek, pro které...

Čtěte dál
První pomoc proti nežádoucím klíšťatům: mastit nebo vyndat pinzetou?

První pomoc proti nežádoucím klíšťatům: mastit nebo vyndat pinzetou?

V městském parku, v lese i na hřišti za domem. Klíšťat je každým rokem snad víc a víc a žádná ochrana nefunguje stoprocentně. Pomoct...
Léčivá moc černého bezu: S čím pomůže a co z něj můžete připravit

Léčivá moc černého bezu: S čím pomůže a co z něj můžete připravit

Ačkoliv neexistuje jeden univerzální lék na všechny nemoci, milovníci černého bezu říkají, že právě on je jedním z nejvšestrannějších...

Videorozhovor