Mangold byl velmi oblíbenou a hojně používanou zeleninou. Až později ho nahradil špenát. Obě rostliny jsou však trochu jiné a to nejen chutí. Mangold můžete použít v kuchyni na sto způsobů a stejně tak i v lidovém léčitelství.
V obchodech ho nenajdete
Vzhledem k tomu, že není mangold příliš rozšířený, v běžných obchodech ho nehledejte. Možná budete mít víc štěstí na farmářském trhu, nicméně jistota je vlastní setba. Pokud nemáte zahrádku nebo balkón, nevadí. Mangoldu se daří i v truhlíku na okně. Barevné varianty jsou příjemné i na pohled. Je velmi nenáročný a můžete ho sklízet opakovaně. Většího množství se rozhodně nebojte, protože se dá zpracovat i do zásoby. V porovnání se špenátem má větší listy, takže do truhlíku nedávejte příliš mnoho semínek. Potom už ho můžete sklízet celou sezónu, protože nevybíhá do květu. Při pěstování doma se jen listy nenechávají dorůst do maximálních rozměrů.
Bohatý na vitamíny
Mangold je druhem listové zeleniny, takže pochopitelně obsahuje velké množství kyseliny listové. Kromě ní je cenným zdrojem vitamínu C, B1, B2, B3, B5 a provitamínu A. Má vyvážený poměr draslíku a sodíku, vápník, hořčík, fosfor a železo. Také obsahuje rutin a kvercetin, a to v množství, které je poměrně ojedinělé. Díky tomu zpevňuje cévy, zlepšuje jejich pružnost a pevnost, čímž napomáhá při léčbě křečových žil.
Vápník je důležitý pro stavbu kostí a zubů, zejména u dětí. Hořčík posiluje srdeční a svalovou činnost. Železo se zase postará o správnou tvorbu krve a buněčné dýchání, zlepšuje stav při chudokrevnosti. Obsažená vláknina na sebe váže škodlivé látky a při jejich vylučování zároveň urychluje zažívání. A to rozhodně stojí za zkoušku. Při pravidelném užívání může mangold působit jako prevence nádorových onemocnění.
Využití v kuchyni
Mangold lze využít stejným způsobem jako špenát. Ale zdaleka ne tak, jak si možná vzpomínáte ze školní jídelny. Z listů můžete připravit polévku, přílohu k hlavnímu jídlu, smoothie nebo je lze přidávat do salátů. Pokud máte velkou úrodu, zpracujte mangold do podoby pesta.
Vzhledem ke svému rozměru má mangold poměrně hutné řapíky. Vzhledem i chutí připomínají chřest a stejným způsobem je lze zpracovat. Mohou se zapékat, povařit v osolené vodě a přidat do salátu nebo jimi ozdobit hlavní chod. Při přípravě pesta řapíky rozhodně vynechte, protože obsahuje vysoký podíl vody.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál