Léto klepe na dveře a to je ideální čas na to si plně začít užívat pohyb venku s motivací nepřestat s prvními chladnými dny. Na výběr máte nespočet rekreačních sportů, při kterých se opálíte, nadýcháte čerstvého vzduchu a vytvoříte nějaké ty endorfiny.
Pro naše předky byl pohyb venku běžnou součástí života. My jsme naproti tomu po většinu našich dní zavření uvnitř – v kancelářských nebo jiných budovách, odkud se odebíráme do dalších budov, v nichž bydlíme a žijeme. Chvíle, které můžeme trávit venku, bychom proto měli cíleně vyhledávat a vážit si toho, že je můžeme prožívat.
Nejtěžší bývá první krok
Největším nepřítelem pravidelného pohybu (samozřejmě u celkově zdravého člověka) je vlastní pohodlnost. Potřeba hýbat se je nám přirozená, postupem času jsme ji ale nechali odpočívat pod nánosem každodenních shonů, a tak se stává, že si ji přestáváme uvědomovat, protože ji pořád dokola znovu tišíme a tišíme. Její tenký hlásek se však z hloubi našich těl i duší stále ozývá. Protože hýbat se je pro nás přirozené: lidské tělo bylo stvořeno k pohybu, ne k sezení. Dnešní doba ale mění člověka v tvora lenivého, pro něhož pohyb znamená vystoupení z jakési komfortní zóny.
Člověk jako tvor lenivý
Proto bývá nejtěžší začít: udělat první krok, zvednout se z pohovky, natáhnout na sebe tepláky a vyrazit ven. Již s prvním nádechem čerstvého vzduchu ale shledáváme, že jsme se rozhodli dobře a poklepáváme se po rameni, že jsme neochotu a lenost překonali a konečně vyrazili. Dokud to nevyzkoušíme, nezjistíme, jak krásné to může být: jakmile se tak stane, a jakmile se tak bude stávat pravidelně, a dokonce velmi často, zvykneme si na ten pocit a už se ho nebudeme chtít vzdát. Takže věčné povídání o začátcích skutečně platí: jsou nejtěžší, ale jakmile je překonáme, dostaví se jedinečný pocit lehkosti, radosti a svobody. Ten na pohovce nebo v křesle z ničeho nevyčarujeme…
Následujme přirozenost
Bezpočtem studií je dokázáno, že pravidelný pohyb prospívá nejen tělu, ale i duši a mysli. Posiluje svaly i srdce, zlepšuje náladu a spánek. Již navýšení denního množství pohybu o pouhých 30 minut se během pár dnů (v případě psychiky) a týdnů (z hlediska fyzického) začíná pozitivně projevovat na celkovém stavu organismu. Nejjednodušší řešení bývají těmi nejlepšími: nehledejme zbytečné složitosti v tom, co je průzračné a jasné jako voda tekoucí v horské bystřině. Přivstaňme si ráno dříve a dojděme do práce pěšky. Vystupme o zastávku či dvě blíže místu, kam se máme dopravit. Přivítejme vycházející slunce několika jógovými pozdravy slunci, vyplatí se kvůli tomu přivstat si a příjemně naladit tělo i mysl do dalšího dne.
Klaďte si cíle, které jsou dosažitelné
Je jasné, že po dlouhém pracovním dni se asi nikomu nechce nazout „běžečky“ a jít klusat do lesa. Nemusíte si ale hned na začátek klást nereálné cíle. Nazujte obyčejné tenisky, oblečte vycházkový model a běžte se jen projít a nadýchat se čerstvého vzduchu. Procházku si můžete zpříjemnit zastávkou v kavárně či popovídáním s blízkým parťákem, který se rozhodne vás v tom nenechat. Jakmile si zvyknete na všestranné benefity, které pravidelný sport tělu i mysli nabízí, doslova se do nich zamilujete. Dokonce se na pohyb budete těšit, protože si už bez nebudete umět svůj další život představit.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál