Hemoroidy jsou běžným, ale nepříjemným stavem zahrnujícím otoky a zanícení žil uvnitř konečníku nebo v jeho okolí. V závislosti na umístění často vedou k pocitům nepohodlí, bolesti, svědění i krvácení. Proč vlastně vznikají a jak se léčí?
Intenzivní až agresivní tlačení při vykonávání potřeby, těhotenství či obezita. To jsou jen některé příčiny vzniku hemoroidů. Pokud jimi trpíte, měla by být prvním krokem nápravy změna stravy a zařazení potravin s vysokým obsahem vlákniny, která pomůže zmírnit zácpu. Pomoci mohou i některá volně prodejná změkčovadla stolice, případně lokální krémy, které doporučí lékař. V některých případech je nutná skleroterapie (zaškrcení hemoroidu tak, aby upadl) nebo hemoroidektomie (chirurgické vyříznutí hemoroidů).
Jak se projevují?
Závažnost příznaků hemoroidů se může pohybovat od mírné až po doslova oslabující. Záleží na tom, zda se jedná o hemoroid vnější (na kůži kolem konečníku) nebo vnitřní (uvnitř konečníku). Vnější hemoroidy lze snadno poznat jako hrudku na povrchu konečníku. Protože se v této oblasti nachází řada nervových zakončení, působí právě tento druh hemoroidů největší potíže – objevuje se anální bolest, svědění, citlivost při stírání. Vnitřní hemoroidy naproti tomu většinou nebolí a ani nejsou vidět. Nesnesitelná bolest se ovšem dostaví, když se hemoroid dostane mimo anální kanál (konečná část trávicí trubice od konečníku po vnější konec řiti) – což není časté, ale je to možné. Ve vzácných případech vyžadují takové hemoroidy pohotovostní péči.
Co je způsobuje?
Hemoroidy nejčastěji souvisí s problémy kolem pohybů střev, kam patří i chronická zácpa či průjem, namáhání během pohybu střev a dlouhé sezení na toaletě. Každá z těchto aktivit může na žíly zásobující krví tlusté střevo a konečník vyvíjet zvýšený tlak. Tyto žíly jsou umístěny uvnitř análního kanálu a pokud v nich dojde ke zvýšení krevního tlaku, mohou vyhřeznout ze svalů a pojivových tkání, které je mají držet na místě. Právě to vede ke vzniku hemoroidů. K tomu jsou více náchylní jedinci, kteří ve stravě přijímají málo vlákniny, osoby obézní, těhotné a trpící zánětlivým onemocněním střev. Určitou roli může hrát i genetika.
Jak se léčí?
Většina případů mírných až středně silných vnějších hemoroidů se léčí konzervativně – volně prodejnými léky, změkčovadly stolice na předpis, dietou nebo sedacími lázněmi. Pokud tato opatření dlouhodobě nezabírají, mohou být lékařem doporučena invazivnější nechirurgická řešení jako je výše zmiňovaná sklerotizace, dále Barronova ligatura (lékař přeruší přívod krve do hemoroidu pomocí elastického kroužku – ten následně odumře a sám odpadne) nebo infračervenou koagulací (tzv. „měkký laser“ hemoroid v podstatě „vypálí“, zasažená část žil se poté uzavře a vstřebá). K chirurgickému odstranění hemoroidu se přistupuje pouze v závažných případech, kdy je bolest nesnesitelná a výrazně narušuje kvalitu života.
Jak předcházet potížím?
I relativně mírné případy hemoroidů mohou velmi nepříjemně komplikovat život působením bolesti při vyprazdňování, při sezení nebo i ve spánku. Abyste se s hemoroidy naučili žít, je třeba nespoléhat se pouze na léky, ale změnit životní styl: jíst hodně vlákniny a dodržovat pitný režim, aby se stolice změkčila a pohyby střev usnadnily. Důležité je pravidelně se hýbat, nevysedávat na toaletě, zbytečně při vyprazdňování netlačit, vyhýbat se dráždivým mýdlům a citlivá místa mazat příslušnými krémy. (Uvedená opatření platí i tehdy, když hemoroidy nemáte a mít nechcete.) Naštěstí je většina případů souvisejících s hemoroidy dobře léčitelná doma. Pokud ovšem při vyprazdňování zaznamenáte tmavě červenou nebo purpurovou krev, pokud vás vyprazdňování extrémně bolí a přidává se k tomu bolest břicha, pokud nechtěně hubnete nebo pokud se situace nelepší ani přes zavedení nápravných opatření, navštivte svého praktického lékaře a požádejte jej o doporučení na vyšetření u proktologa nebo gastroenterologa.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Kysané zelí – domácí je nejkvalitnější a jeho výroba je jednoduchá
Kysané zelí můžete, nebo vůbec nemusíte mít rádi. V každém případě patří zcela oprávněně mezi naše superpotraviny, a řadí se mezi ně díky vysokému obsahu vlákniny, vitamínu C, vitamínu K a železa. Kysané...
Čtěte dál