Každá potravina nám přináší určité spektrum živin a s nimi také termický účinek. Pod tímto pojmem si můžeme představit, že se naše tělo po snědení dané potraviny buď zahřívá, nebo ochlazuje. Nejedná se o fyzickou teplotu potraviny v daný moment, ale o její schopnost navodit specifický pocit v těle. Jednoduše řečeno, i chilli paprička vytažená z mrazničky nás zahřeje. Toto působení bylo známo už starým východním kulturám, které stavěly na konceptu jednotné energie dvou protichůdných sil jin a jang, jež se promítají i do naší stravy
Podle tradiční čínské medicíny je právě respekt těchto protichůdných energií klíčem k udržení pevného zdraví a zároveň prevencí onemocnění. Nemoc totiž podle této teorie vzniká v okamžiku, kdy je v těle nerovnováha vnitřní teploty a energie, která ovlivňuje naše orgány. Pokud se tedy budete záměrně snažit vyvážit termický účinek jídel, zlepšíte svou schopnost adaptovat se na různá prostředí či změny ročních období, čímž pak dokážete předejít onemocněním, blahodárně ovlivnit funkce svých orgánů, a dokonce i usměrnit emoce.
Jak si pohlídat rovnováhu?
Naštěstí se nejedná o žádnou složitou vědu. Stačí si osvojit charakteristiku několika základních potravin a pochopit, jak jejich kombinací či kuchyňskou úpravou termický účinek pozměnit dle aktuálních potřeb.
Zahřívající potraviny – JANG
Zahřívající potraviny zvyšují naši jangovou energii, která zrychluje, zahřívá, stahuje a podporuje cirkulaci. Jsou vhodné především pro lidi s nedostatkem jangu, jenž se může projevovat symptomy, jako jsou např. studené nohy a ruce, nedostatek energie, časté močení, řídká stolice, bolest žaludku či nepohoda po chladném jídle a nápojích, zadržování tekutin a otoky končetin. V případě takovýchto obtíží je vhodné zvážit, zda stravu neorientovat do jangovějšího charakteru.
Příklady zahřívajících potravin a kuchyňských úprav:
- Kuchyňská úprava: tepelně zpracovaná strava, dlouhé vaření, pečení atd.
- Ovoce: především tepelně zpracované; kokosové mléko, meruňky, rozinky, třešně
- Zelenina: cibule, pórek, dýně, pažitka, hořčice, česnek, zázvor, batáty
- Obiloviny/luštěniny: kulatozrnná rýže, jáhly, pohanka
- Živočišné produkty: máslo, kuřecí, jehněčí, zvěřina, veškeré uzené či grilované maso
- Nápoje: pozor na horký efekt alkoholu a kávy
- Koření/ostatní: skořice, hřebíček, pepř, chilli, kari, muškátový ořech, nové koření, anýz, vlašské ořechy
Vzhledem k podzimnímu počasí a nadcházejícím sychravým dnům si takto můžete připravit ideální jídelníček s vhodným zahřívajícím efektem. Ráno si zpestřete např. obilnou kaší s povařenými kousky jablek a hrušek, posypanou vlašskými ořechy a pokapanou medem, a večer se zahřejte třeba dýňovou polévkou s muškátovým oříškem.
Ochlazující potraviny – JIN
Ochlazující potraviny na nás působí jinovou energií, která zpomaluje, uvolňuje, ochlazuje krev a pročišťuje horko a toxiny v těle. Jsou vhodné především pro lidi, kteří mají tendenci k horkostem. Ty se projevují například pocity horka, neklidem, zarudnutím očí nebo obličeje, bolestí hlavy, afty, pocením, žízní s chutí na studené, pálením žáhy, tmavě žlutou močí, zácpou, živými sny či rychlým pulzem. Trpíte-li některými z výše uvedených potíží, je možné, že za tím stojí převaha horkosti v organismu a svou stravu pak lze orientovat na zdroje jinovějšího charakteru.
Příklady ochlazujících potravin a kuchyňských úprav:
- Kuchyňská úprava: obecně syrová strava, smoothies, příp. krátce vařená či dušená jídla
- Ovoce: citrusy, banán, meloun, ananas, jahody, méně pak jablka, hrušky
- Zelenina: okurka, salát, rajčata, celer, zelená listová zelenina
- Obiloviny/luštěniny: sója, tofu, kukuřice, ječmen, dlouhozrnná rýže, mungo
- Živočišné produkty: sýry, jogurty, králičí maso
- Nápoje: zelený čaj, mátový čaj, minerální vody
- Koření/ostatní: sójová omáčka, miso, mořské řasy
V létě je tedy například vhodné zařadit do jídelníčku více syrové zeleniny, ovoce, omezit množství tuku a živočišné stravy a popíjet třeba mátový čaj, který krásně zchladí. Avšak nezapomínejte, že ani v tropických dnech nezacházíme do extrémů, cílem je dosáhnout harmonie jin a jangu v těle.
Neutrální potraviny
I takové potraviny samozřejmě jsou a je jich mnoho. Působí vyrovnanou energií jin-jang.
Příklady neutrálních potravin:
- Ovoce: datle, fíky, švestky, bobuloviny
- Zelenina: zelí, červená řepa, tuřín, hrášek, brambory
- Obiloviny/luštěniny: amarant, quinoa, žito, bulgur, kuskus, špalda
- Živočišné produkty: vepřové, hovězí, krůtí maso, mléko
- Nápoje: voda, šípkový čaj, šťáva z hroznů
- Koření/ostatní: med, šafrán, mandle, lískové ořechy
A jak poznat, že jste k termickým účinkům vnímaví? Dejte si k snídani bílý jogurt s banánem a pokud budete cítit chlad a zimu, která vám bude nepříjemná, pak byste určitě měli respektovat termický efekt stravy.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál