Chemie v kuchyni: Proč vzniká okolo uvařeného žloutku šedý kruh?

Chemie v kuchyni: Proč vzniká okolo uvařeného žloutku šedý kruh?

Máte rádi vejce natvrdo? Pak jste si určitě všimli šedého prstence okolo žloutku, když občas jejich vaření přetáhnete. Mnoho z nás má jistě tento vjem zafixovaný z dob školy či táborů, kdy jsme dostávali vařené vejce ke koprovce či po plátcích na chleba namazaný máslem. Téměř vždy tam byl.

Musíte přestat jíst vejce, protože šedavý prstenec lemující uvařený žloutek je něco špatného? Ne, ničeho takového se bát nemusíte. Oblíbenou a zdravou potravinu vám z tohoto důvodu nikdo nezakáže. Můžete zůstat v klidu.

Chyba je na vaší straně
Šedo-zelený nádech bílku lemující žloutek neznačí závadu vajec, ale v podstatě vaši chybu. Možná se ptáte, co jste udělali špatně. Jen to, že jste vejce vařili příliš dlouho. Je to jako se všemi potravinami – na každé se projeví, když si s nimi hrajete déle, než byste měli. Maso se vysuší, rýže se rozvaří a vejce vařené natvrdo déle, než je záhodno, změní barvu. Na rozdíl od dalších zmíněných pochutin ale mají vejce jednu výhodu – i v tomto stavu se dají jíst a na chuti to vůbec nepoznáte. Jediným škraloupem je vada na kráse. Že bílek zkrátka není tak krásně bílý, jak jeho název předpokládá. S tím se ale dá žít, nebo ne?

Jednoduchá chemická reakce
A nyní trochu odborně: Co znamená ono šedé zbarvení? Jedná se o vizuální důkaz tvorby sulfidu železnatého (FeS), který vzniká reakcí železa přítomného ve žloutku se sírou přítomnou v bílku. A právě sulfid železnatý je šedavo-zelená látka, která vytváří onen prstenec. Tato reakce je silně podpořena vysokou teplotou, proto se zabarvení objeví až po převaření vajíčka. Naučte se tedy ctít správnou dobu, po kterou vejce vaříte a kruhu se zcela vyhnete.

Zde máte několik tipů, jak správně uvařit vejce:

  • Na vaření použijte hrnec dostatečně velký na to, aby udržel vejce v jedné rovině, voda by měla sahat alespoň 2 cm nad vejce
  • Vejce vkládejte do studené vody, kterou přiveďte k varu
  • Vejce vařte vždy přesně 10 min
  • Uvařené vejce dejte ihned na několik minut do misky se studenou vodou

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!